Náučno-poznávací chodník po ranouhorských pamiatkach Dolného Poiplia je tretím projektom
Regionálneho združenia Váh-Dunaj-Ipeľ.
Chľaba, Bajtava, Salka, Nagybörzsöny, Kemence, Sazdice, Kubáňovo, Ipeľský Sokolec, Pastovce a Malé Kosihy sú obce, ktoré spolu tvoria náučnú cestu Dolným Poiplím. Jej východiskový bod je na kúpalisku Vadaš v Štúrove, ktoré ročne navštívi približne 600- tisíc ľudí.
„Hlavným cieľom je napomôcť potenciálu návštevníkov, ktorí každý rok kúpalisko navštívia. Chceme obohatiť ich voľný čas tak, aby sme ich vtiahli hlbšie do územia regiónu,“ povedal člen Regionálneho združenia Váh-Dunaj-Ipeľ Daniel Balko.
Osem slovenských a dve maďarské obce spolu tvoria takmer 80-kilometrový okruh. Z historického hľadiska sú obce na juhozápadnom Slovensku veľmi významné. Nachádzajú sa v nich skvosty sakrálnej architektúry od románskeho obdobia cez gotiku, renesanciu až po barok. Je v nich tiež prezentovaná ľudová architektúra a urbanizmus.
Podľa zakladateľa myšlienky náučného chodníka Roberta Daňa sa turisti môžu pokochať barokovými vinohradníckymi pivnicami v obci Chľaba, ktoré sa využívajú dodnes, či románskym Kostolom sv. Štefana v obci Nagybörzsöny, ktorý si zachoval svoju pôvodnú architektúru skoro 800 rokov. Alebo naopak, najčastejšie prestavovaným Kostolom sv. Juraja v obci Pastovce. „Najväčšou „pikoškou" európskeho významu sú fresky v kostole v Sazdi- ciach, ktoré predstavujú najvýchodnejší taliansky výtvarný vplyv na tomto území. Je pravdepodobné, že výzdobu tohto kostola robili majstri františkánskej školy. Takéto umenie je možné vidieť v Ostrihome a v Taliansku,“ povedal Robert Daňo. Dodal, že v každej obci sa bude nachádzať informačná stena, aby sa turisti mohli lepšie zorientovať. Bude prezentovaná v štyroch jazykoch, slovenskom, poľskom, maďarskom a anglickom.