Piatok, 4. december, 2020 | Meniny má Barbora, BarbaraKrížovkyKrížovky

Do ôsmich rokov veril, že darčeky nosí Santa Claus dolu komínom

NAJLEPŠÍ ROZOHRÁVAČ slovenskej basketbalovej extraligy „Geno“ Lawrence sa pod Zoborom cíti dobre, Vianoce však strávi doma v newyorskom Brooklyne. Aj on si ctí pravidlo, že na sviatky musí byť rodina pokope.

NAJLEPŠÍ ROZOHRÁVAČ slovenskej basketbalovej extraligy „Geno“ Lawrence sa pod Zoborom cíti dobre, Vianoce však strávi doma v newyorskom Brooklyne. Aj on si ctí pravidlo, že na sviatky musí byť rodina pokope.


O SLOVENSKU
Boli ste už niekedy predtým, ako ste prišli do Nitry, na Slovensku?
- Nie, v Európe som zatiaľ navštívil iba Taliansko, takže na Slovensku som prvýkrát. Európska kultúra je iná ako americká, vidno to aj v mestách.
Úprimne, počuli ste niekedy doma o Slovensku?
- Priznám sa, že nikdy. Ak som počul, tak len o Československu. Teraz už viem, že je to minulosť a obidve krajiny sú samostatné.
Ste tu pár mesiacov. Aké sú vaše dojmy z novej krajiny
a mesta Nitra?
- Nitra sa mi páči, ostatné časti Slovenska ešte až tak nepoznám. Ľudia, s ktorými sa stretávam, sú ku mne milí, aj prostredie sa mi celkovo zdá veľmi slušné, lebo som ešte nevidel na ulici žiadne násilie alebo výtržnosti. Mojou prácou je basketbal, preto som vlastne tu. V mužstve je dobrá partia, takže všetko je v poriadku. Nemám sa na čo sťažovať.
Každá krajina má vlastné špecifiká, predsa len ste si museli zvyknúť na novú kultúru a viacero nových vecí. Na čo si bolo najťažšie zvyknúť? Oslovila vás slovenská kuchyňa?
- Musím povedať, že začiat- ky v novom prostredí nie sú nikdy ľahké. V Nitre mi ale veľmi pomohol krajan Dametri Hill, či už basketbalovo alebo aj ľudsky. Poznal som ho z Ameriky, ale nie osobne. Každého asi poteší, keď stretne v cudzine niekoho z vlastného štátu, ktorý mu povie o novom prostredí, čo a ako tam chodí. Nie som veľmi náročný, dokážem si rýchlo zvyknúť na nové veci. Akurát som nečakal, že tu bude tak často pršať. Daždivé počasie nemusím, radšej by som bol, keby snežilo. Ale napríklad musím pochváliť, že máte zaujímavé a chutné jedlá.
Čo hovoríte na slovenské dievčatá?
- Všetky ženy sú prirodzene pekné, to platí aj o Slovenkách.
Ako ste na tom z jazykovej stránky? Dokážete povedať
v slovenčine aj nejakú vetu?
- Zatiaľ určite nie. Váš jazyk je veľmi ťažký, čo sa týka gramatiky aj výslovnosti. Ovládam fakt len základné hovorové slovíčka, ako ahoj, čau, áno, nie, díky a poďme. Predpokladám, že s pribúdajúcim časom to bude v tomto smere lepšie a niečo sa ešte na mňa nalepí. Inak, dosť ľudí u vás sa dorozumie anglicky, čo je pozitívne. Teda tým nie som až tak nútený učiť sa slovenčinu.

O VIANOCIACH
Čo pre vás vlastne znamenajú Vianoce?
- Asi ako pre každého, sú to sviatky pokoja, radosti a pohody v kruhu svojich najbližších. Rodina znamená pre mňa všetko, preto mám Vianoce rád. Ľudia sú počas tohto obdobia ohľaduplnejší, milší, je to pekné. Vždy sa na tento sviatok teším.
Ako si spomínate na Vianoce v detstve?
- Mám len tie najlepšie spomienky. Vianoce sú späté aj s darčekmi, hlavne pre deti, ktoré sa na prekvapenie pod vianočným stromčekom veľmi tešia. Takým som bol aj ja. V našej rodine som bol vždy prvý hore, všetkých som zobudil, prvý som hľadal darčeky pod stromčekom.
Prečo ste prezerali darčeky až ráno?
- V Amerike je taký zvyk. Viem, že vy v Európe máte spoločnú večeru 24. decembra a potom pozeráte darčeky. U nás je to až na druhý deň, 25. decembra. Najskôr sú ráno na rade darčeky a potom vianočný obed. Celé sviatky začínajú 24. decembra.
Čo nesmie chýbať na stole? Aké sú typické jedlá?
- Vianočný obed je hlavné jedlo dňa, v každej americkej rodine sa konzumuje moriak so zeleninou a syrom. Potom nasleduje nejaký ovocný koláč alebo puding.
Vianoce nie sú ale iba o jedení a darčekoch. Čo ešte zvyknú Američania vo sviatočnom čase robiť?
- Navštevuje sa blízka rodina, ľudia si želajú navzájom šťastné a veselé. Deti vonku stavajú snehuliakov, niektoré zase pália prskavky. Veriaci navštevujú kostol, počúvajú sa vianočné koledy.
Vráťme sa ešte k darčekom. Ktorý bol váš prvý vianočný darček, ktorý si pamätáte?
- Väčšinou deti dostávajú oblečenie a hračky. Jasné, že si najviac pamätajú na hračky. Môj prvý vianočný darček bola malá wrestlingová súprava na hranie.
Kto nosí deťom v USA darčeky? Píšu deti list so svojimi želaniami?
- Nosí ich Santa Claus v noci z dvadsiateho štvrtého na dvadsiateho piateho decembra. Traduje sa, že do domov chodí dolu komínom. Deti Santovi list nepíšu, nechajú sa prekvapiť.
Do koľkých rokov ste verili tejto teórii? Ako ste zistili realitu?
- Dobre si na ten moment spomínam. Mal som osem rokov, keď som nachytal rodičov ako balia darčeky. Bol som z toho vtedy trochu smutný, ale časom to prešlo a pochopil som všetko.
Ste typ človeka, ktorý zaobstaráva darčeky v poslednej chvíli? Ako ste na tom tento rok?
- To určite nie, preferujem nákupy v predstihu. Radšej o mesiac skôr ako posledný týždeň pred Vianocami. Čo sa týka aktuálneho stavu, darčeky už mám. Dúfam, že som vybral veci, ktorými priateľku aj dcérku poteším.
Ako zvládate predvianočný zhon? Prezradíte, aký máte vzťah k nakupovaniu?
- Už som spomínal, nerád nechám veci na poslednú chvíľu, takže tým sa vyhýbam stresovým situáciám. Veď v obchodoch posledné dni pred Vianocami je hotové šialenstvo. Nakupovanie? Vždy viem, čo chcem a do obchodu idem na hotovú vec, dnes už sa dá dosť veľa vyriešiť aj cez internet. Chodenie po nákupných centrách vôbec nemusím, len také pozeranie, skúšanie ma unavuje. Myslím si, že všetci muži vedia presne, čo myslím.
Preferujete mať v dome umelý alebo živý vianočný stromček?
- V minulosti sme mali živý, ale pohodlnejší je umelý. Ten nemusíte upravovať, je s tým oveľa menej roboty. Aj tento rok budeme mať umelý stromček.
Kedy sa zvykne ozdobovať? Podieľate sa na tom aj vy?
- Na to nie je daný presný termín, u každého to je iné. My vyzdobíme stromček približne tak týždeň pred vianočnými sviatkami. Samozrejme, že aj ja pri tom pomáham, nerobí mi to problém. Ozdobujeme aj zvonku domy. Tiež rád pomáham pri príprave jedla v kuchyni.
Strávili ste Vianoce doteraz vždy doma?
- Správne. Nikdy som nebol počas sviatkov mimo domu, ani to neľutujem. Ako sa hovorí, všade je dobre, ale doma najlepšie. Na Vianoce to platí dvojnásobne.
Čo plánujete na tieto Vianoce? Chystáte sa domov alebo ich strávite na Slovensku?
- Určite chcem ísť s rodinou hlavne kvôli dcérke Ariel aspoň na tých pár dní domov. Do Nitry sa vrátime ešte v tomto roku, takže na Silvestra budeme pravdepodobne tu.

NA RÔZNE TÉMY
Aké ste mali detstvo?
- Vyrastal som v najľudnatejšej časti New Yorku v Brooklyne. Presnejšie ide o časť Brownsville, kde je veľkým problémom kriminalita. Veľká väčšina spolužiakov, chlapcov, s ktorými som vyrastal, sú dnes už mŕtvi alebo vo väzení. Človek musí mať nesmierne silnú vôľu, aby sa alkoholu, drogám a iným nástrahám vyhol.
Ako ste to dokázali?
- Po škole som mával tréningy, jednoducho nejakú aktivitu. Hrával som najprv americký futbal, s basketbalom som začal, keď som mal trinásť rokov. Ak tínedžeri nemajú po škole niečo zmysluplné robiť, tak je pravdepodobné, že sa dajú na ulici v partii na zlé chodníčky. Mám šesť súrodencov, päť sestier a jedného staršieho brata, práve ten na mňa dosť dohliadal, čo si vážim. Dnes som mu za to, aj rodičom za výchovu, veľmi vďačný. V rodine som druhý najmladší.
Ste so súrodencami a rodičmi v pravidelnom kontakte?
- Jasné. Máme internet, takže buď si píšeme mailom alebo aj zavoláme. Teším sa, že sa na Vianoce opäť stretneme všetci spolu.
Prezradíte niečo, čo o vás ľudia nevedia?
- Čo všetko vedia? Myslím si, že nevedia, že okrem amerického futbalu som sa v študentských časoch aktívne venoval aj tenisu. Bol som športový typ. Keď som bol malý chlapec, tak som sníval o kariére profesio- nálneho hráča amerického futbalu. Nakoniec sa veci vyvinuli inak, zvíťazil basketbal.
Máte úspešne ukončené vysokoškolské vzdelanie odbor komunikácia a médiá. Bavila by vás práca v tejto oblasti?
- Napriek tomu, že novinárske povolanie nie je ľahké, myslím si, že by ma to bavilo. Svet masmédií je celkovo zaujímavý. Napríklad ako študent som už na škole komentoval basketbalové zápasy. Bola to dobrá skúsenosť.
Viete si predstaviť, že by ste boli v budúcnosti novinárom?
- Ťažko predpovedať budúcnosť, ale prečo nie. Nič nie je vylúčené. Všetko sa uvidí po skončení aktívnej činnosti, teraz sa tým až tak nezaoberám. Sústredím sa hlavne na prítomnosť a aktuálnu sezónu. Nitra má dobré mužstvo, ktoré môže dosiahnuť úspech.
Čo čítate v novinách najradšej?
- Na Slovensku si môžem len pozerať fotky... Doma alebo na internete sledujem aktuálne dianie nielen zo športu, ale rád čítam všetky nové správy zo všetkých oblastí života a celého sveta.


EUGENE ELLIOT LAWRENCE


l narodený 22. 6. 1986 v New Yorku
l priateľka Shakima, dcérka Ariel (2)
l obľúbený hráč: Chauncey Billups
l obľúbený klub: Denver Nuggets
l basketbalový sen: zahrať si NBA
l obľúbené jedlo: pizza
l obľúbený nápoj: voda
l čo robí rád vo voľnom čase: venuje sa rodine


SHAKIMA O GINOVI


„Spoznala som ho na strednej škole, kde sme boli spolužiaci. Je veľmi dobrý človek, rodinne založený. Páči sa mi na ňom, že dokáže oddeliť basketbal a rodinu. Ak sa mu na palubovke nedarí, alebo jeho mužstvo prehrá, tak sa k nám doma správa stále normálne. Ja ho vždy podporujem a na zápasoch mu s dcérkou fandíme. Geno dokáže byť i vtipný a k najbližším je veľmi štedrý.“

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Čo musíte vedieť, ak chcete prežiť Vianoce v zdraví a so svojimi
 2. Ako inovácie menia naše návyky? Čo už dnes môžete robiť inak
 3. Nová škôlka 21. storočia na Kramároch
 4. Na výpadok elektriny vás môže upozorniť aj SMS
 5. Štedré dni s Niké: Vyhraj lyže s podpisom Petry Vlhovej!
 6. Do Turecka sa dostanete bezpečne z Bratislavy bez potreby testu
 7. Tip na vianočný darček? Kvalitný zrak so zľavou 1 000 €
 8. Budeme môcť v budúcnosti pracovať len z domu?
 9. 8 inšpirácií, ako využiť zvyšky jedla a nič nevyhodiť
 10. Slovenské „šampanské“, za ktorým sa skrýva príbeh lásky
 1. Čo musíte vedieť, ak chcete prežiť Vianoce v zdraví a so svojimi
 2. Nová škôlka 21. storočia na Kramároch
 3. Do Turecka sa dostanete bezpečne z Bratislavy bez potreby testu
 4. Štedré dni s Niké: Vyhraj lyže s podpisom Petry Vlhovej!
 5. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 6. Prvá 2-stupňová akumulátorová snehová fréza na trhu
 7. COOP Jednota je najdôveryhodnejším slovenským predajcom potravín
 8. Tip na vianočný darček? Kvalitný zrak so zľavou 1 000 €
 9. Budeme môcť v budúcnosti pracovať len z domu?
 10. 8 inšpirácií, ako využiť zvyšky jedla a nič nevyhodiť
 1. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 15 838
 2. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári 15 718
 3. Aká je chémia vôní 11 114
 4. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 9 844
 5. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 9 745
 6. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 9 315
 7. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 754
 8. ARÓNIA najsilnejšia prírodná prevencia proti respiračným vírusom 8 501
 9. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 8 076
 10. Bývanie v meste predlžuje život 7 131
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Nitra, Galanta a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

Obchodovali s anabolikami aj tabletkami na sex, polícia privierala oči. Bývalý silák dostal 23 rokov

Rozsudok je už právoplatný. Odsúdeným prepadne majetok v prospech štátu.

V kauze boli odsúdení štyria muži a jedna žena.

Ľudí pripravili o peniaze telefonáty aj e-maily, podvodníci sa dostali k ich účtom

Páchatelia zneužívajú meno Microsoftu aj Slovenskej pošty.

Príliš lákavé ponuky môžu byť podvod, aj pri nakupovaní cez internet treba používať "sedliacky" rozum.

Nový cintorín v Nitre tak skoro neotvoria. Obradná sieň je prázdna

Vyriešili problém s akustikou, teraz idú súťažiť interiérové vybavenie.

Obradná sieň na novom cintoríne.
Peter Dobiaš v reprezentačnom drese a s dcérkou.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Zdravotná sestra z Čadce prekonala COVID-19: Myslela som si, že zomriem

Pri pociťovaní príznakov sa začala liečiť sama. Bola to chyba.

Aktualizované o vyjadrenie Park Snow Donovaly a predsedu NR SR

Na Donovaloch otvorili lyžiarsku sezónu, napriek pandemickej komisii

Minister Doležal konštatoval, že minimálne do pondelka (7. 12.) môžu byť otvorené všetky lyžiarske strediská. Na pandemickej komisii očakáva vecnú a konštruktívnu diskusiu o osude tohtoročnej lyžiarskej sezóny.

Už ste čítali?