Piatok, 27. november, 2020 | Meniny má MilanKrížovkyKrížovky

Majú širokú škálu odborov

STREDNÁ ODBORNÁ ŠKOLA Dvorčianska 629 Nitra vznikla v rámci optimalizácie vzdelávania v SR v roku 2007 zlúčením dvoch úspešných škôl s dlhoročnou tradíciou, SOU Novozámocká a SOU Š.A. Jedlíka.


Zlúčením vznikla nová škola so širokou ponukou študijných, učebných ako aj nadstavbových foriem štúdia. V súčasnosti na škole študuje spolu 751 žiakov v 18 študijných a učebných odboroch. Hlavným cieľom vzdelávacej koncepcie školy je pripravovať kvalitných odborníkov pre Nitru a jej okolie.
Vzdelanie s maturitou
„Rodičia žiakov základných škôl majú stále málo informácií o možnostiach uplatnenia sa absolventov technických odborných škôl a o ich perspektívach do budúcnosti. Už stará múdrosť vraví, že počuť znamená zabudnúť, vidieť znamená zapamätať si, pracovať a tvoriť znamená pochopiť,“ hovorí riaditeľka školy Oľga Hodálová.
Stredná odborná škola zahŕňa celé spektrum technických odborov žiadaných nielen regionálnym, ale i celoslovenským trhom práce. Tradičnými odbormi školy sú strojárstvo, elektrotechnika a spracovanie plastov, študenti si však môžu zvoliť aj odbory technicko-ekonomické, chémiu a životné prostredie, umelecko-remeselné odbory a odbor odevníctvo. Profil školy by najvýstižnejšie vyjadroval prívlastok „polytechnická“, o udelenie ktorého požiadali. Vo všetkých odboroch je možné dosiahnuť úplné stredné odborné vzdelanie ukončené maturitným vysvedčením s možnosťou ďalšieho, respektíve vysoko-školského štúdia.
K zefektívneniu vyučovacieho procesu prispieva najmä odborný výcvik, ktorý prebieha vo vlastných dielňach pre praktické vyučovanie, na čo nadväzuje už v priebehu štúdia honorovaná prevádzková prax priamo u podnikateľských subjektov nášho regiónu. Najlepší študenti získajú možnosť zahraničnej stáže, respektíve stále zamestnanie. V tomto školskom roku praxujú žiaci v 25 firmách s domácim aj zahraničným kapitálom. To všetko umožňuje kvalitnejšiu prípravu absolventa pre prácu i následnú kariéru vo svojej profesii. Vzhľadom na vysoký záujem podnikateľských subjektov o absolventov školy je aj veľmi dobrá spolupráca firiem so školou, pričom viaceré z nich sú jej sponzormi a členmi tak-zvanej Priemyselnej rady pri SOU. Medzi ne patria najmä spoločnosť Muehlbauer Technologies, s.r.o., Marel Food Systems, s.r.o., Plastika, a.s., Matador Automotive, Visteon Slovakia, s.r.o., Van Aarsen, spol s.r.o. a Welding Operations Services Slovakia, s.r.o. a mnoho ďalších. V tomto školskom roku sa črtá dobrá spolupráca aj s firmou Sony Slovakia.
Uplatnenie absolventov
„Ukazovateľom uplatnenia našich absolventov je ich nízke percento nezamestnanosti po ukončení školy, ako aj pozitívna spätná väzba ohľadom úrovne výchovno-vzdelávacieho procesu zo strany zamestnávateľov. Najviac ma prekvapila skutočnosť, že mnohí z manažérov týchto firiem sú taktiež bývalými žiakmi našej školy,“ povedala riaditeľka školy Oľga Hodálová.
Život školy
Život školy je rozdelený do dvoch častí, a to na teoretické vyučovanie a praktické vyučovanie. Teoretické vyučovanie je zabezpečené v komplexoch budov na Dvorčianskej ulici a Novozámockej ulici. Praktické vyučovanie prebieha v dobre vybavených štandardných diel-ňach, ako aj v dielňach vybavených výpočtovou technikou na výučbu CAD systémov, simulátormi pre výučbu CNC techniky, ako aj číslicovo riadenými CNC obrábacími strojmi. Učebne výpočtovej techniky využívajú žiaci aj v odborných predmetoch ako je informatika, merania v automatizačnej technike, účtovníctvo a tiež na odbornom výcviku v odbore mechanik elektrotechnik a technicko-administratívny pracovník.
Škola má dobre vybavené dielne pre umelecké remeslá, krajčírsku dielňu, dve chemické laboratóriá, viacero strojárskych dielní a dielňu na spracovanie plastov. „Spolupracujeme s ÚPSVaR v oblasti rekvalifikačných kurzov CNC programovania a spracovania plastov. Máme vlastnú zváračskú školu a organizujeme zváračské kurzy pre našich žiakov a pre záujemcov z radov širšej verejnosti,“ hovorí riaditeľka.
V škole sú dve knižnice, športový areál, telocvičňa a dve posilňovne. Škola žije bohatým študentským životom, okrem školských akcií každoročne vyhlasuje súťaž Študentská kvapka krvi, Zlatý Ámos, aktívne tu pracuje žiacka rada a presne 444 žiakov sa v tomto roku zapojilo aj do mimoškolskej krúžkovej činnosti.
Úspechy
„Za najvýznamnejší úspech považujeme prestížnu cenu: 1. miesto v súťaži Cena za inováciu a technickú tvorivosť na celoštátnej predajnej výstave Mladý tvorca 2008,“ povedala Oľga Hodálová. Tradične aj v tomto roku škola organizuje krajské kolo súťaže ZENIT v strojárstve v kategóriách A, B1, B2. „V školskom roku 2007/2008 sme získali 1. a 2. miesto v kategórii B1 krajského kola Zenitu v strojárstve a 3. miesto v krajskom kole Zenit v elektrotechnike. V tomto školskom roku žiaci školy opätovne obsadili 1. miesto v kategórii B1 a prvé dve miesta v B2. Vlani sa päť žiakov školy zúčastnilo krajského kola súťaže SOČ. Úspechom je aj 2. miesto našej žiačky odboru zlatník a klenotník na celoslovenskom kole súťaže Šperk roka a 2. miesto za grafické návrhy Kamenné kvety na výstave Slovenský obsidiánový šperk, informovala riaditeľka. SOŠ Dvorčianska usporadúva aj športové súťaže a zúčastňuje sa ich krajských kôl. V spolupráci s občianskym združením AMOS vypracovala a realizovala projekt Florbal TEAM CUP 2008. V športovej súťaži v rámci projektu TEAM CUP 2008 získala prvé miesto. „Mimoriadne vzácnou bola pre nás návšteva ministra obrany Jaroslava Bašku, ktorý nás navštívil so svojím sprievodom na Deň učiteľov a osobne sa zúčastnil besedy so žiakmi školy, kde im priblížil prácu profesionálneho vojaka. Zaujímal sa tiež o technické odbory, ktoré má škola v takzvanej sieti,“ hovorí Oľga Hodálová.

Budúcnosť
Škola sa uchádza o prostriedky z EÚ na modernizáciu budov školy a obstaranie moderných učebných pomôcok a technických zariadení pre kvalitné štúdium. Jej hlavným projektom je Pilotné centrum technického vzdelávania, ktorého cieľom je pretvoriť školu na moderné vzdelávacie centrum nitrianskeho regiónu, v centre Priemyselného parku Juh. Ekonomický rast regiónu a štruktúra priemyslu NSK vyvolávajú neustále rastúcu potrebu kvalifikovanej pracovnej sily v technických profesiách, na výučbu ktorých má SOŠ personálny i materiálny potenciál. Najvypuklejšie sa táto disproporcia začína prejavovať aj v oblasti spracovania plastov, konkrétne vo výrobe plastových súčiastok pre odvetvia strojárstva, elektrotechniky, potravinársky priemysel a oblasť zdravotníctva, a to nielen v rámci Nitrianskeho samosprávneho kraja. Gumárenský priemysel a výroba plastov na Slovensku patria medzi odvetvia s najvyššou dynamikou rastu. V súčasnosti v SR pôsobí približne 1483 spoločností v oblasti plastikárskej výroby, z ktorých približne pätina sa nachádza v najbližšom okolí Nitry. Škola je pripravená byť aktívnym účastníkom záujmových združení aj v tejto oblasti.
„Všetky odbory vyučované v škole pripravujú kvalifikova-ných a flexibilných pracovníkov pre potreby podnikov v širšom regióne, s možnosťou dlhodobého uplatnenia sa na domácom trhu práce s perspektívou kariérneho rastu a priaznivého finančného ohodnotenia. V spolupráci s SOPK vie naša škola zabezpečiť certifikát o platnosti výučného listu pre celú EÚ,“ povedala riaditeľka Oľga Hodálová.


POZVÁNKA


Škola pripravila 19.decembra 2008 od 8,00 do 13,00 h. Deň otvorených dverí.
Naštíviť môžete pracoviská:
Dvorčianska ul. ( autobus č.14 ) - odbory strojárske, elektrotechnické a umelecké
Novozámocká ul. ( autobus č.12 ) - odbory strojárske, spracovania plastov, chémia a životné prostredie, technicko-ekonomické a odbor krajčír.


ŠTUDIJNÉ ODBORY


V školskom roku 2009/2010 škola ponúka štúdium v študijných a učebných odboroch:
Štvorročné študijné odbory
2411 4 mechanik nastavovač
2413 4 mechanik strojov a zariadení
2697 4 mechanik elektrotechnik
2426 4 programátor obrábacích a zváracích strojov a zariadení
2880 4 chémia a životné prostredie
Absolventi získavajú výučný list a maturitné vysvedčenie.
Učebné odbory
2433 2 00 obrábač kovov
2683 2 11 elektromechanik zameranie na silnoprúdovú techniku
2866 2 gumár plastikár
2889 2 04 chemik, spracovanie kaučuku a plastov
3152 2 02 krajčír, dámske odevy
6475 2 technicko-administratívny pracovník
8545 2 zlatník a klenotník
8557 2 umelecký stolár
Absolventi získavajú výučný list. Možnosť nadstavbového štúdia ukončeného maturitnou skúškou.
Nadstavbové štúdium 2-ročné
2414 4 strojárstvo
2675 4 elektrotechnika
6476 4 technicko-ekonomický pracovník
3125 4 odevníctvo
2890 4 chemický a farmaceutický priemysel
8501 4 umelecko-remeselné práce
Absolventi získavajú maturitné vysvedčenie.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako vybrať AKU reťazovú pílu
 2. Rozbiehať biznis v čase korony? Ide to
 3. Slovensko spoznalo najlepšie farmy minulého roka
 4. Bývanie v meste predlžuje život
 5. Zodpovedné podnikanie je témou aj pre slovenské spoločnosti
 6. Počúvaním hluku chránime váš sluch
 7. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári
 8. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi
 9. Helske očarila nemeckých dôchodcov
 10. Koronakríza: Ako vyzerá jeden deň operátorky infolinky?
 1. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári
 2. Počúvaním hluku chránime váš sluch
 3. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi
 4. Helske očarila nemeckých dôchodcov
 5. Tipy na cenovo výhodné vianočné darčeky, ktoré aj potešia
 6. Bývanie v meste predlžuje život
 7. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi
 8. Slovensko spoznalo najlepšie farmy minulého roka
 9. Fakty o batériách, ktoré ste nevedeli
 10. Zodpovedné podnikanie je témou aj pre slovenské spoločnosti
 1. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 28 169
 2. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 21 293
 3. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 13 704
 4. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 12 725
 5. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 374
 6. Mercedes-Benz opäť nadizajnoval budúcnosť 8 140
 7. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 7 969
 8. Spájame Slovensko - 4 nové expresné autobusové linky 7 935
 9. Čo ovplyvňuje chuť kačacieho mäsa? Tieto dve veci 7 698
 10. Nástrahy online vyučovania, o ktorých sa nehovorí 7 457
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Nitra, Galanta a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

Staré divadlo je pripravené hrať okamžite, otázkou je pre koho

Divadlo hralo najmä organizované predstavenia pre školy a škôlky. Tým sa v súčasnosti hromadné podujatia neodporúčajú.

Martin Kusenda, riaditeľ Starého divadla Karola Spišáka v Nitre.
Ilustračné

Nitriansky primátor Hattas je pozitívny. Radnicu nezatvoria

Otestovať sa pôjdu aj Hattasovi najbližší spolupracovníci.

Primátor Marek Hattas.

Od Perkyho po Čáru. Spoznajte najlepších 40-tnikov v šiestej lige

Dvaja z nich nechýbali na ihrisku v desiatich kolách ani minútu!

Predstavujeme vám najlepších štyridsiatnikov v šiestej lige ObFZ Nitra. Na tejto snímke z duelu Mojmírovce - Chrenová sú dvaja z elitnej jedenástky.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Tragická nehoda si vyžiadala jeden život

Pri nehode v meste Šaštín-Stráže jeden človek zomrel a traja sa zranili

Po požiari: Vôbec neviem, ale čo už, stalo sa

Zadné stavy domu zhoreli. Požiar likvidovalo päť profesionálnych a 21 dobrovoľných hasičov. Na boj s plameňmi použili zhruba 63-tisíc litrov vody.

Už ste čítali?