Pondelok, 30. november, 2020 | Meniny má Ondrej, AndrejKrížovkyKrížovky

Predaj hradnej katedrály údajne rozohrali eštebáci

HISTORKY O ČLOVEKU, ktorý mal pred 40 rokmi predať Nitriansky hrad, ešte stále kolujú mestom pod Zoborom. V sedemdesiatych rokoch sa pred políciou vraj ukrýval v kredenci a v poslednom čase sa šírili klebety, že zomrel vo väzení.


No 74-ročný Marián Bogyi stále chodí po Nitre, a tak sa s nami mohol podeliť o svoj príbeh. Začiatok jeho rozprávania siaha do roku 1968. Vtedy zvykol sedávať pri kávičke v bufete pod múrmi Nitrianskeho hradu.

Rozpílená katedrála?
„Mal som tam známych z Archeologického ústavu a od nich som sa dozvedel, že o hradnú katedrálu sa príliš začali zaujímať Nemci. Neskôr sa mi dostalo do uší, že je to skupina expertov a ich záujmom je kúpiť hradnú katedrálu. Kúpiť nehnuteľnosť nie je až taký problém, no katedrála mala po uzatvorení obchodu opustiť Nitru. Nemci ju chceli rozpíliť na kvádre a odviezť na 11 vlakoch do zahraničia. Vonkajší vzhľad hradu sa vôbec nemal zmeniť a namiesto starej sa mala postaviť nová katedrála.“

Ako Abú Simbel
Hoci sa to nezdá, dalo by sa to realizovať. Práve v roku 1968 sa v Hornom Egypte ukončili práce, pri ktorých premiestnili 3200 rokov starý chrám Abú Simbel. Trvalo to päť rokov a túto stavbu, ktorá je svojou veľkosťou neporovnateľná s katedrálou, tiež rozpílili na kvádre. Abú Simbel však nepremiestňovali kvôli tomu, že ho niekto kúpil, ale preto, aby stavbu nezaliali vody Asuánskej priehrady.

Obchod za 185 miliónov
Mariánovi Bogyimu sa postupom času podarilo skontaktovať so skupinou Nemcov, ktorí zastupovali záujmy banky sídliacej v NSR. Hovorí o tom: „Zahral som na nich menšiu šaškáreň v tom zmysle, že mám konexie vo vláde a na ústrednom výbore strany. Zašlo to až tak ďaleko, že ma poprosili, či by som sa nepokúsil urýchliť proces predaja katedrály. Prisľúbil som, že sa pokúsim vyhľadať a ovplyvniť mojich známych. Nemci povedali, že to nebude zadarmo a aby som pri získavaní ľudí nešetril peniazmi. Tých bude dosť, veď katedrálu ohodnotili na 185 miliónov dolárov.“

S dokladmi neboli problémy
„Skutočným kupcom katedrály nebola nemecká banka, tá iba zastupovala anonymného klienta. Obchodný partner mal byť údajne Vatikán,“ hovorí Bogyi. „Ale zdalo sa mi to nepochopiteľné. Môže to byť pravda a nemusí, lebo o týchto veciach som s duchovnými nikdy nehovoril.“ Bogyi v úlohe sprostredkovateľa sa pomaly pustil do vybavovania. Sporadicky priniesol nejaké dokumenty, ktoré mu poskytli za úplatok úradné osoby. „O mojich obchodoch vedeli aj na ústrednom výbore strany, kde mi povedali, že si zo záujemcu o kúpu urobíme frašku a ja im v tom pomôžem.“
Sprostredkovateľ Marián Bogyi dostával „pravé?“ doklady z ministerstva prostredníctvom kuriéra z ÚV KSČ. Neskôr s ním vraj spolupracovali odborníci z tajnej služby, ktorí používali iba krstné mená. Dokonca mu urobili školenie, čo má kedy hovoriť. „Dostal som papiere ohľadom predaja a hovorili mi, že to bude úder kapitalistom, aby som sa ničoho nebál. Kapitalisti dostanú po nose a ešte aj zaplatia. Teoreticky sa z toho dalo vyťažiť, veď Nemci robili obchod pololegálne, ja tiež a do veci boli zainteresovaní aj stranícki funkcionári, pričom ŠtB o všetkom vedela,“ tvrdí Nitran.

Miliónové úplatky
V roku 1968 bola hradná katedrála údajne ohodnotená na 185 miliónov dolárov, z ktorých požadoval Bogyi na úplatky 30 miliónov. A kam sa peniaze podeli? „Prvých 14 miliónov som odovzdal kuriérovi, ktorý mi prinášal vypracované dokumenty o tom, že Úrad predsedníctva vlády ČSSR rokoval o odpredaji nitrianskej katedrály. Teda v tom smere, že ihneď po jej rozpílení sa okamžite prikročí k výstavbe novej, modernejšej, samozrejme, bez narušenia vonkajšieho vzhľadu hradu. Na základe toho mi bol okrem 14-miliónovej zálohy vyplatený úplatok 6 miliónov a ešte ďalšie dva milióny, ktoré som zatajil a ponechal si ich pre seba."

Zachránili ho okupanti
Nemci vraj od neho nechceli potvrdenia, stačilo, že im nosí dokumenty a rôzne doklady. Tie potrebovali, aby mohli neskôr realizovať obchod legálnou cestou. Keď sa Marián Bogyi pustil do transakcie s Nemcami, už vtedy si bol vedomý, že z obchodu nebude nič. Celú operáciu však údajne riadili eštebáci, a tak sa neváhal do nej pustiť. S pribúdajúcim časom začal pociťovať strach, o čom hovorí: „V prípade, že by ma Nemci predbehli na oficiálnych miestach, to mohlo prasknúť ako podvod. Aj záujemca o kúpu katedrály, ktorý stále nevychádzal z anonymity, začal postupom času pochybovať o serióznosti obchodu. Ja som iba naťahoval čas a tak som dohovoril niekoľko termínov na oficiálne stretnutia medzi našimi úradmi a nemeckou stranou, ktoré som v poslednej chvíli odriekol. Už mi horelo za pätami a počítal som s tým, že ešte vezmem nejakú províziu za predaj a zmiznem s rodinou do zahraničia. Na moje šťastie však prišiel august 1968 a s ním spojenecké vojská Varšavskej zmluvy, ktoré nikto tak vrelo nevítal ako ja, lebo Nemci ma doslova lapali. Potom som im mohol pokojne povedať: Vidíte, čo sa stalo? Sme okupovaní, všetko je zastavené a prerušené.“

Nenásytní eštebáci?
Nemci vraj pochopili, že po príchode spojeneckých vojsk je všetko stratené a Bogyiho poprosili, aby o všetkom mlčal. To mu veľmi nepomohlo, lebo chýry o celej veci sa dostali do mnohých uší. Boli to chýry najmä o peniazoch.
Bogyi spomína: „Orgány Verejnej bezpečnosti a eštebáci si robili so mnou, čo chceli. Tvárili sa, že ma držia nad vodou, a pritom ma vydierali. Musel som sa s nimi deliť. Pamätám sa na jedného eštebáka, ako odo mňa pýtal peniaze. Vieš čo, Mariánko, narazil som auto a potrebujem na novú karosériu. Daj sem niečo do „fijóčka“, viem, že máš dosť. Keď začali byť finančné požiadavky neúnosné a peniaze začal pýtať kdekto, Bogyi sa rozhodol zmiznúť z očí. To bolo v roku 1969, po tom, čo ho začali trestne stíhať.

Z kredenca do pivnice
Vtedy sa začali v Nitre šíriť fámy, o ktorých sa rozpráva dodnes. Podľa jednej vraj Marián Bogyi predal hrad a kus rieky. Iní zasa hovorili, že hrad iba prenajal akémusi Nemcovi, ktorý tam chcel natáčať film. Kedy vznikli klebety o tom, kde sa skrýva, sa mi nepodarilo zistiť, no od jeho susedov viem, že sa naozaj skrýval na Štúrovej ulici. Hovorilo sa, že má spravený prechod z kuchynskej linky do pivnice. Tento fakt mi nikto nepotvrdil, ale dozvedel som sa, že naozaj býval v pivnici a každý večer, keď sa zotmelo, vliezol oknom domov. Ktovie, či sa úspešne skrýval iba tam, no príslušníci Zboru národnej bezpečnosti ho nedokázali vypátrať päť rokov…

Agent z Magnetu
„Ja som si v šesťdesiatom deviatom myslel, že po mne pátrajú kvôli podvodu s hradom, preto som sa skrýval. Nie je však pravda, že som päť a pol roka prežil v kuchynskej linke, no skrýšu, ktorú som tam mal, som niekoľkokrát použil. V rokoch 1969-75 som bol doma v byte. Policajti nosili aj psov, ale nevedeli hľadať. Bol som doma, no nechodil som po uliciach a na vychádzky. Venoval som sa literárnej tvorbe. Získal som ocenenia za básne. Bol som laureátom súťaže medzinárodného boja za mier,“ usmieva sa Bogyi popod fúzy.
Aj v prachom zapadnutých súdnych spisoch sa Bogyi priznáva k tomu, že sa naozaj skrýval, vraj v „príborníku.“ Píše sa tam aj o tom, že v roku 1969 ho začali stíhať za podvody. Od mája do septembra 1969 bol externe zamestnaný ako obchodný agent Magnetu Pardubice. Zamestnanie a svoju fantáziu dokázal pre seba lukratívne zužitkovať. Uzatváral obchody so súkromnými osobami, ktorým ponúkal stavebný materiál.
Po podpise zmluvy zobral zálohu a zmizol. Podarilo sa mu vylákať 21-tisíc korún, a tak ho začali stíhať. Roku 1970 sa však trestné stíhanie prerušilo z dôvodu neprítomnosti obvineného.

Tri roky za podvod
Podľa súdnych spisov sa trestné stíhanie Bogyiho obnovilo v roku 1975 na základe zistenia, že sa nachádza na území ČSSR. O tom, akým spôsobom bol 22. júla 1975 Bogyi zadržaný, sa síce v análoch nepíše, ale prečítajme si aspoň jeho verziu: „Deti mi študovali na vysokej škole a o mne sa hovorilo, že som emigroval. Tak som napísal vysokopostavenému súdruhovi (nechcel ho menovať) na ústredný výbor strany, že sa prihlásim v prípade, ak budú moje deti môcť ďalej študovať na vysokej škole. Dostal som kladnú odpoveď, a tak som sa dobrovoľne prihlásil.“ Bogyiho potom čakal súd, na ktorom vyfasoval tri roky za podvody, ktoré spáchal ako externista Magnetu Pardubice. O pokuse predať hradnú katedrálu nie je v súdnych spisoch ani riadok.
Trikrát odsúdený
Trest vo výške troch rokov, ktorý si Marián Bogyi odpykal v II. nápravnovýchovnej skupine, nebol jeho prvým, pred senátom stál aj v roku 1985 za politický delikt.
V roku 2000 ho obvinili z pokusu o vraždu. Nožom mal napadnúť ženícha, ktorému bol na svadbe za svedka.
„Hovorilo sa, že musím byť uznaný vinným. V rozsudku bolo napísané: Priznal sa. To nie je pravda. Podľa mňa boli výpovede zmanipulované. Bol som napadnutý a bili sme sa o nôž. Chránil som si život a ženícha som ním len poškriabal. Sedel som nevinne,“ tvrdí Marián Bogyi.
Súd mu vymeral osem rokov, ktoré si odsedel. Práve počas výkonu trestu odňatia slobody sa v Nitre začali šíriť fámy, že zomrel vo väzení.
Bogyiho meno v justičných kuloároch dlho rezonovalo a možno ešte rezonuje. Hovorí sa o ňom ako o mimoriadne inteligentnom a elegantnom podvodníkovi zo starej školy, akí sa dnes už nerodia.
Z tých istých miest sme sa dozvedeli, že posledný trestný čin, to nebol jeho štýl.
Kam sa podeli peniaze?
Historka o Nitrianskom hrade dodáva jeho osobnosti punc tajomnosti, a keď ho starí Nitrania stretnú na ulici, žmurknú na seba a povedia: „To je ten, čo predal hrad.“
A čo vraví Bogyi na otázku, ako naložil s peniazmi, ktoré dostal za kšeft s katedrálou? „Ťažkám si na to, že ešte podnes na mňa ľudia pozerajú ako na milionára, ktorý má kdesi v Amerike uliate peniaze.“
Nech to bolo so sprostredkovaním predaja nitrianskej hrad-nej katedrály tak, či onak, treba na záver dodať, že v období silnej normalizácie, keď bol Bogyi za mrežami, jeho dve deti vyštudovali vysokú školu a ďalším sa zasa podarilo „odcestovať“ do Austrálie.Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zodpovedné podnikanie je témou aj pre slovenské spoločnosti
 2. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny
 3. Máte problémy s trávením? Známy gastroenterológ radí ako na ne
 4. Vyšperkujte Vianoce - tipy na vianočné darčeky
 5. Manažér, Redaktor, Psychológ či Vedec? MY sme READY – a TY?
 6. Nástrahy online vyučovania, o ktorých sa nehovorí
 7. Štúdium ekológie, dizajnu či tech-inovácií je životný štýl
 8. Slovensko spoznalo najlepšie farmy minulého roka
 9. Maturuješ? Vyber si oblasť uplatnenia a študuj čo ťa baví!
 10. Zdravé varenie: zábava pre celú rodinu
 1. Ako inovácie menia naše návyky? Čo už dnes môžete robiť inak
 2. Máte problémy s trávením? Známy gastroenterológ radí ako na ne
 3. Zdravé varenie: zábava pre celú rodinu
 4. Venujte na Vianoce darček plný informácií
 5. Darček? Špičková autonavigácie Mio Spirit 8670 Full EÚ Lifetime!
 6. Pomôžte ľuďom v núdzi v najväčšej potravinovej zbierke v Tescu
 7. Aké sú dopady pandémie na financie ľudí?
 8. Účastníci charitatívneho behu No Finish Line nabehali 26 007 km
 9. Porsche Unseen: Tajné projekty dizajnérskej kuchyne, časť druhá
 10. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári
 1. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 32 570
 2. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 16 533
 3. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 14 925
 4. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári 13 251
 5. Predplatená telefónna karta s kreditom 10 € v denníku SME 9 718
 6. Mercedes-Benz opäť nadizajnoval budúcnosť 9 197
 7. Aká je chémia vôní 9 089
 8. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 630
 9. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 8 479
 10. Bývanie v meste predlžuje život 8 030
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Nitra, Galanta a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

Antigénové testy budú v Nitre robiť na ďalšom mieste, no len dva dni

Do areálu nemocnice sa chodia dobrovoľne testovať stovky ľudí.

Veľkokapacitné odberné miesto na Špitálskej, v areáli nemocnice

Nitra dostane milióny na kreatívne centrum. Zrekonštruuje kino aj kasárne

V centre mesta vznikne zelené átrium, v bývalých kasárňach druhý veľký park. Priestory musia byť skolaudované do januára 2023.

Takto má po obnove vyzerať kino Palace a Radlinského ulica.

Holanďania z drogovej megakauzy chceli ísť na slobodu. Neuspeli

Rekordné množstvo drog našli v nitrianskom priemyselnom parku, v nádržiach na kvapalinu, ktoré čakali na preclenie.

Jeden z obvinených Holanďanov na nitrianskom súde.

Na šesť osôb, zadržaných počas protidrogovej akcie v Seredi a okolí, podali návrh na vzatie do väzby

Zásah mal súvisieť s pokračovaním akcie Venal zameranej proti drogovej zločineckej skupine.

Ilustračné foto

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Starostka Kuneradu čelila odvolávaniu. Referendum nebolo platné

Kavecká podala oznámenie na Generálnu prokuratúru pre podozrenie zo spáchania trestného činu ohovárania a poškodzovania cudzích práv.

V Kysuckom Novom Meste majú unikátny adventný veniec

Ide pravdepodobne o najväčší adventný veniec v Žilinskom kraji. Jeho výška je až 3,5 metra. Na jeho výzdobe pracovalo osem ľudí počas niekoľkých týždňov.

AKTUALIZOVANÉ o 20.14 - doplnené o vyjadrenie Arriva Nitra

Nitra vybrala nového dopravcu, Arriva v súťaži neuspela

Dvaja neúspešní účastníci súťaže môžu podať námietky.

Zlatomoravský vajda zomrel. Ešte bude mela, hovoria miestni

Podľa ľudí blízkych komunite ešte nie je isté, kto ho nahradí.

Už ste čítali?