Dvanásť nových veľkome- trážnych bytov odovzdali vo Veľkom Cetíne. Usadili sa v nich prevažne mladé rodiny. Za necelé tri roky Veľký Cetín postavil až 42 bytov. Bytovou výstavbou sa obec snaží stabilizovať počet obyvateľov a prilákať mladých ľudí, aby dedina nevymierala. „Úmrtnosť je oveľa vyššia ako pôrodnosť. Bytovou výstavbou sa preto snažíme dosiahnuť, aby ľudia z obce neodchádzali, ale naopak, aby sem prichádzali. Sú to často aj rodáci alebo rodiny rodákov, ktoré sa sem po rokoch vracajú,“ povedal starosta Veľkého Cetína František Mészáros.
Žiadostí o nové byty prišlo na obecný úrad zhruba šesťdesiat, záujem o ne je veľký. Dvanásť žiadostí mohli po postavení bytovky uspokojiť.
Bytovka má deväť trojizbo-vých a tri dvojizbové byty. Celková investícia na ňu dosiahla 18,5 milióna korún. Postavili ju za pomoci Štátneho fondu rozvoja bývania a ministerstva výstavby. Dotácia z ministerstva dosiahla výšku 3,7 milióna korún a úver zo štátneho fondu, ktorý si obec vzala, mal výšku 13,7 milióna korún. Zvyšok sumy investovala obec.
Po treťom mesiaci od podpísania zmluvy musí obec začať splácať úver. Ten je na tridsať rokov. To je doba, počas ktorej Veľký Cetín nemôže byty predať, musí ich len prenajímať. Po tomto čase sa rozhodne, či sa bytov zbaví a predá ich, alebo či ich bude naďalej prenajímať.
Nájomné v bytovke nemôže vyskočiť nad päť percent hodnoty bytu. „My sme zvolili zlatú strednú cestu, dali sme nájom na 2,5 %. Na trojizbový byt, ktorý má rozlohu okolo 85 metrov štvorcových, to vychádza 5800 korún,“ povedal starosta František Mészáros.
Denisa Fehérová býva v novom byte mesiac a pochvaľuje si. „Stále bývam v podnájme, doteraz som žila vo Vrábľoch. Vždy som bývala v 1-izbovom byte, teraz mám 2-izbový a nájom mi vychádza ešte dokonca lepší ako vtedy v jednoizbovom. Platím štyritisíc korún,“ povedala mladá mamička.