Na vojenskom cintoríne z prvej svetovej vojny je 438 hrobov. Väčšinou sú v nich vojaci, ktorí bojovali v rakúsko-uhorskej armáde, na niektorých tabuľkách sa spomína aj ruský peší pluk. Takmer všetci zomreli veľmi mladí. Kresťania majú na hroboch kríž, pravoslávni dvojkríž, mohamedáni polmesiac, asi sto hrobov je neoznačených.
„Hroby tristo vojakov, ktorí padli v prvej svetovej vojne, boli aj na ďalších civilných cintorínoch, z toho až 158 na najstaršom mestskom cintoríne,“ povedala nám Monika Nitryová zo Správy cintorínov. V sedemdesiatych rokoch sa však začalo do vojenských hrobov opäť pochovávať. Mesto ich chce teraz aspoň symbolicky obnoviť. Vychádzať bude zo záznamov v archíve ministerstva obrany, kde sú mená mŕtvych aj to, kde boli pochovaní.
O zlikvidovaných hroboch sa Mesto dozvedelo od Turkov, ktorí pátrali po svojich mŕtvych vojakoch. Šokovaní zistili, že po 25 hroboch na mestskom cintoríne nie je ani stopy. Turci ich chcú obnoviť a zároveň plánujú do Nitry previezť aj ostatky vojakov z celého Slovenska, aby boli všetci pochovaní vedľa seba. Pomníky majú byť umiestnené do tvaru polmesiaca.
Táto myšlienka je však na vojenskom cintoríne zrejme nerealizovateľná. „Vojenský cintorín má svoju historickú aj architektonicko-výtvarnú hodnotu. Vojaci tu nie sú sústreďovaní do skupín podľa národností. Je sympatické, že ležia vedľa seba aj protivníci. Zámer, aby tu mali výsostné postavenie turecké hroby, by narušil celú atmosféru,“ hovorí hlavný mestský architekt Stanislav Babčan.
Riešením by bolo sústrediť turecké hroby na Cintoríne Svätého Cyrila a Metoda na Cabajskej ceste. Rokovania sú zatiaľ otvorené, do Nitry má pricestovať vysoký vojenský hodnostár z Turecka.
Objavil sa aj nápad, aby sa celý vojenský cintorín „prekopal“ tak, aby sa sem miesto súčas-ných 438 hrobov zmestilo vyše 700. Pomníčky by tu potom malo aj tristo vojakov, ktorých hroby boli zlikvidované na civil- ných cintorínoch.
Ľudia však takémuto riešeniu nie sú naklonení, pretože by sa narušila historická hodnota vojenského cintorína. Považujú to aj za neetické: „Mŕtvych by sme mali nechať na pokoji.“
Aj hlavný architekt Stanislav Babčan je zástancom len drobných úprav cintorína, najmä obnovy poškodených pomníkov. Z niektorých už povypadávali tabuľky. Rozpadá sa aj socha neznámeho vojaka, ktorá dominuje cintorínu.
„Na rekonštrukciu by určite boli ochotní prispieť aj Poliaci, ktorí chodia na vojenský cintorín každý rok aj s veľvyslancom. Na ich štátny sviatok robia pietnu spomienku, prítomný je kňaz. O iných oficiálnych návštevách cintorína neviem,“ povedala nám Monika Nitryová zo Správy cintorínov.
Ľudia prichádzajú k vojenským hrobom najmä na Dušičky. „Kvety a kahance sa vždy objavia na desiatich - pätnástich hroboch.“
Nitryová hovorí, že sú tu pochovaní aj civili. „V Nitre sa počas prvej svetovej vojny vyskytla nejaká infekcia, preto bola v poľnom lazarete zriadená karanténna nemocnica. Zomreli v nej aj ženy a deti - majú taký istý náhrobok ako vojaci.“