Utorok, 1. december, 2020 | Meniny má EdmundKrížovkyKrížovky
LEGENDA KARPOV U NÁS

Exmajster sveta hral aj proti Nitranovi

DLHOROČNÝ MAJSTER SVETA v šachu Anatolij Karpov po pätnástich rokoch opäť navštívil Slovensko. Aktérmi bratislavskej fiesty boli aj Nitrania.


Luxusný bratislavský Art Hotel William sa v druhý októbrový víkend stal hlavným mestom šachu. Uskutočnil sa tu druhý ročník zápasu slovenských a českých top manažérov v šachu pod názvom Jenewein Chess Match.
Bohatý program začal už v piatok večer alternatívnou simultánkou najlepšieho českého veľmajstra Davida Navaru a slovenskej jednotky, veľmajstra Sergeja Movsesiana. Prvý ťah rozohral na všetkých šachovniciach hosť podujatia, legendárny Anatolij Karpov. Podujatia sa zúčastnili aj dvaja Nitrania, pričom si paradoxne vymenili svoje zvyčajné úlohy. Generálny riaditeľ firmy K CERO Roman Cerulík (ako nový mecenáš šachu v Nitre) nastúpil ako hráč v družstve Slovenska a známy extraligový hráč družstva K CERO NŠK Nitra Milan Maroš vystupoval na podujatí ako spoluorganizátor a rozhodca.
V sobotu sa uskutočnil samotný medzištátny zápas SR - ČR, kde mohli manažéri ukázať svoje strategické myslenie. Cenu víťaznému tímu následne odovzdal Anatolij Karpov, ktorý potom ešte vo večerných hodinách odohral aj dve exhibičné bleskové partie so Sergejom Movsesianom. Celý program zakončila simultánka naslepo, ktorú aktuálne trinásty hráč sveta odohral proti piatim súperom naraz.


Slovensko - Česko 22:18


Slovenskí a českí top manažéri súperili v dvoch kolách. V prvom zvíťazil domáci tím vysoko 14:6. Zdalo sa, že sa bude opakovať debakel z minulého roka. V odvete sa však šéfovia českých spoločností vyburcovali a dokázali zvíťaziť 12:8. Celkove sa tak Slováci tešili z tesného triumfu 22:18. O víťazstvo sa nemalou mierou zaslúžil aj Roman Cerulík, ktorý vo svojej premiére prekvapivo vyhral obidve svoje partie.
l Manažéri SR: Ľuboslav Belko, gen. riad. SOAS, Radomír Háčik, podpreds. predstav., Uniqa, Peter Paško, konateľ, Eset, Jaroslav Zíšek, člen predst., Nad-ress, Jozef Ráchela, preds. predst., Elektrosvit Vrakuň, Róbert Kohlmann, riad., CK Pressburg, Martin Huba, riad., IBS, Peter Mego, riad., Raven CZ, Tomáš Habiňák, konateľ, Cora Geo, Ján Helbich, riad., Tesco copiers, Igor Prívara, Infostat SR, Roman Šusták, výk. riad., Slov. združ. piva a sladu, Dag Ulehla, obch. riad., Dominanz, Rudolf Diviak, konateľ, Sunsteel, Roman Cerulík, majiteľ, K Cero, Martin Lauko, Gener. prokur. SR, František Jablonický, spolumaj., Gitus, Miroslav Šuba, gen. riad., NChZ, Martin Toman, Fipra Slovakia, Juraj Ballo, Unicredit Bank, Marián Holubčík, TASR.
l Manažéri ČR: Aleš Barabas, nám. gen. riad., Unicredit Bank, Josef Bára, výk. riad., EuroAgentur Hotels & Travel, Peter Bodnár, riad. divízie, ČEZ, Petr Budinský, prorektor, VŠ fin. a správní, Roman Frkous, man. PR, GE Money Bank, Martin Habina, architekt, Jaromír Hink, riad., Tiskárna J+H, Vlastimil Chládek, riad., Dopr. stavby Brno, Libor Kičmer, konateľ ČEZ Obnov. zdroje, Václav Klaus, riad., Gymn. PORG, Stanislav Kůra, riad. divízie, Telefónica O2, Petr Zálešák, konateľ, Topo Plus, Jan Lamser, vrchný riad., ČSOB, Pavel Matocha, preds., Pražská šach. spoloč., Jiří Navrátil, riad. oddel., Ahold, Igor Němec, preds., Úrad na ochr. osob. údajov, Jiří Pačovský, riad. útvaru, ČEZ, Martin Pecina, preds. Úrad pre ochr. hosp. súťaže, Ivan Souček, gen. riad., Česká rafinérská, Vratislav Svoboda, gen. riad., Atlantik Kilcullen Asset Management.


Movsesian vyhral nad Karpovom


Veľmajstri Karpov a Movsesian odohrali aj dve bleskové partie (päť minút pre každého), o ktoré bol veľký divácky aj mediálny záujem. Náš reprezentant vyhral obe partie a oplatil tak Karpovovi prehru z augusta tohto roka, kedy v Moskve dvakrát vyhral práve Karpov. Bývalý majster sveta mal v Bratislave veľmi nabitý program a podľa vlastných slov nebol dostatočne koncentrovaný.


Cerulík neprehral ani s veľmajstrami


Simultánka je spôsob hrania šachu, ktorý sa často používa na exhibíciách. Jeden hráč (zvyčajne veľmajster) hrá naraz proti viacerým súperom. Bratislavské podujatie obohatila alternatívna simultánka, v ktorej prvý ťah rozohral Karpov a potom sa striedali Movsesian a Navara.
Celkovo hrali veľmajstri na 26 šachovniciach, iba jeden súper dokázal zvíťaziť (R. Kohlmann) a štyria remizovať (J. Helbich, R. Háčik, F. Jablonický a Roman Cerulík). Všetko sú to bývalí alebo súčasní slovenskí ligisti, iba Cerulík je neregistrovaný rekreačný šachista. Simultánka trvala celkove 2,5 hodiny.
„Do mojej prvej simultánky v živote som nastupoval s trémou, napätím a veľkým očakávaním. Nepoznal som ani spôsob zapisovania partie. Rátal som iba s prehrou,“ netajil Cerulík. „Každý ťah bol pre mňa ďalším povzbudením. V 28. ťahu som ponúkol remízu a veľmajstri ju prijali.“ Cerulík neskôr analyzoval partiu s veľmajstrom Gennadijom Timoščenkom (hrajúci tréner K CERO NŠK Nitra), ktorý bol v roku 1985 aj trénerom fenomenálneho Kasparova vo víťaznom zápase o majstra sveta práve proti Karpovovi. „Mal som materiálnu aj pozičnú prevahu, skúsený hráč by vyhral. No remíza aj tak veľmi teší,“ dodal Cerulík, ktorý za víkend ako jeden z troch najúspešnejších hráčov uhral spolu najviac - 2,5 boda.


Naslepo zdolal piatich!


Veľmi pôsobivým dojmom v očiach verejnosti zvyčajne rezonuje skutočnosť, že silní šachisti dokážu hrať partie aj bez toho, aby sa pozerali na šachovnicu. Ešte obdivuhodnejšie je však to, keď hráč dokáže naslepo odohrať súčasne niekoľko partií proti rôznym súperom. To predviedol v Bratislave aj Sergej Movsesian, keď odohral naraz päť partií so zaviazanými očami. Jeho výkon umocňuje aj výsledok, Sergej totiž suverénne porazil všetkých protivníkov. Simultánku organizačne zabezpečoval hráč Nitry Milan Maroš, ktorý okrem toho, že vykonával ťahy za Sergeja, aj diktoval odpovede jeho súperov.
Za prvého hráča svetového formátu, ktorý sa prezentoval simultánkou naslepo, môžeme považovať Paula Morphyho, ktorý v roku 1858 očaril Paríž, keď odohral naslepo naraz 8 partií. Z ďalších svetových hráčov sa tejto špeciálnej disciplíne venovali napríklad Pillsbury, Réti, Breyer či majster sveta Alexander Aljechin. Podľa dostupných záznamov však drží rekord v počte súperov János Flesch, ktorý odohral neuveriteľných 52 partií súčasne. Dnes hrávajú šachisti absolútnej svetovej špičky každoročne v Monaku turnaj, kde sa polovica zápasov hrá naslepo. Na Slovensku môžeme pravidelne vidieť veľmajstrov so zaviazanými očami v Banskej Štiavnici, kde sa hrá navyše aj so živými figúrkami.


S inšpiráciou do budúcnosti


Víkend plný šachu bol skvelou reklamou hry starej dve tisícročia. „Výborne pripravená akcia, na vysokej úrovni so zaujímavými ľuďmi,“ hovorí Roman Cerulík, ktorý si zo stretnutia so šachovou elitou priniesol množstvo ďalšej inšpirácie. „Generálnym sponzorom šachistov K CERO NŠK Nitra som len niečo vyše mesiaca. Už sa teším na štart extraligy, ktorá začína 25. októbra. Čaká nás veľmi náročný ročník, ale ja verím, že postupne prinesie ďalšie pekné zážitky.“ dodal nový podporovateľ nitrianskeho šachového klubu.
Extraligový tím Nitry predstavíme v budúcom čísle MY.


ANATOLIJ KARPOV


l nar. 23. 5. 1951 v Zlatousti (Rus.).
l so šachom začal ako štvorročný
l najlepší junior sveta v r. 1969
l v rokoch 1975-1985 nepretržite majster sveta (dvanásty v poradí)
l v r. 1985 ho v pamätnom zápase detronizoval Garri Kasparov
l v rámci federácie FIDE bol šampiónom v rokoch 1993-1999
l rekordér v počet vyhratých veľkých turnajov na svete
l zakladá šachové akadémie vo svete, aktuálne 69. hráč sveta


SERGEJ MOVSESIAN


l nar. 3. 11. 1978 v Tbilisi (Gruz.), pôvodom Armén
l v r. 1994 sa presťahoval do Pardubíc, od r. 2002 občan SR
l najlepší slovenský hráč
l rating ELO 2732, 13. na svete
l strieborný na ME 2008
l je polyglot, ovláda 9 jazykov


AKO HRALI


Karpov/Movsesian/Navara – Cerulík: 1.d2-d4 d7-d5 2.c2-c4 d5xc4 3.Jg1-f3 e7-e6 4.e2-e3 Dd8-d5 5.Jb1-c3 Sf8-b4 6.Sc1-d2 Sb4xc3 7.Sd2xc3 Sc8-d7 8.Dd1-c2 Jg8-f6 9.Jf3-d2 Sd7-b5 10.e3-e4 Dd5-c6 11.g2-g4 Jb8-d7 12.g4-g5 Jf6-h5 13.a2-a4 Sb5-a6 14.h2-h4 Jh5-f4 15.0-0-0 Jf4-d3+ 16.Sf1xd3 c4xd3 17.Dc2-b3 Jd7-b6 18.a4-a5 Jb6-a4 19.d4-d5 Dc6-b5 20.d5xe6 Db5xb3 21.Jd2xb3 Ja4xc3 22.e6xf7+ Ke8xf7 23.b2xc3 b7-b6 24.Vh1-h3 Vh8-e8 25.Vh3-e3 Ve8-e5 26.f2-f4 Ve5-b5 27.Kc1-b2 b6xa5 28.Kb2-a3 Va8-b8 (čierny ponúkol remízu) remíza

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako inovácie menia naše návyky? Čo už dnes môžete robiť inak
 2. Nástrahy online vyučovania, o ktorých sa nehovorí
 3. METROPOLIS prináša mestské bývanie vo vysokom štandarde
 4. ARÓNIA najsilnejšia prírodná prevencia proti respiračným vírusom
 5. Slovensko spoznalo najlepšie farmy minulého roka
 6. Máte problémy s trávením? Známy gastroenterológ radí ako na ne
 7. Slovenské „šampanské“, za ktorým sa skrýva príbeh lásky
 8. Vianočné vydanie magazínu SME Ženy
 9. Zdravé varenie: zábava pre celú rodinu
 10. Venujte na Vianoce darček plný informácií
 1. FMMR svojím výskumom reaguje na aktuálne živé témy
 2. Slovenské „šampanské“, za ktorým sa skrýva príbeh lásky
 3. Vianočné vydanie magazínu SME Ženy
 4. Novinka medzi prefabrikátmi
 5. Virtuálne prechádzky ako pomoc turistom pri orientácií
 6. 3D virtuálne prechádzky pozdĺž maďarsko-slovenských hraníc
 7. METROPOLIS prináša mestské bývanie vo vysokom štandarde
 8. The future of M&A in Europe
 9. Prvé zamestnanie: 3 veci, na ktoré by ste nemali zabudnúť
 10. ADLO sa presťahovalo bližšie k zákazníkom
 1. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 33 676
 2. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 15 323
 3. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári 14 392
 4. Aká je chémia vôní 10 172
 5. Mercedes-Benz opäť nadizajnoval budúcnosť 9 476
 6. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 9 336
 7. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 708
 8. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 8 677
 9. Bývanie v meste predlžuje život 8 163
 10. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 7 654
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Nitra, Galanta a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

Skupina obchodovala s anabolikami aj tabletkami na sex, polícia zatvárala oči. Bývalý silák dostal 23 rokov

Rozsudok je už právoplatný. Odsúdeným prepadne majetok v prospech štátu.

V kauze boli odsúdení štyria muži a jedna žena.

Berec ju volal Vegetka. Z malého mesta to dotiahla až k titulom v bundeslige

Miriam Šimáková bola v jednej sezóne aj najlepšou pravou spojkou v Nemecku.

Miriam Šimáková vľavo vo farbách Norimbergu, vpravo v drese Plastiky Nitra.

Polícia už nevyšetruje pokus Agrokomplexu predať kaštieľ Malanta

Ministerstvo zatiaľ nevie, čo s kultúrnou pamiatkou.

Kaštieľ funguje v udržiavacom režime, umelecké diela z neho odviezli.

Právna poradňa MY: Práva zamestnanca a riešenie sporov so zamestnávateľom počas pandémie

Bojíte sa o zárobok, lebo ste v karanténe? Prišli ste o prácu, lebo váš zamestnávateľ obmedzuje podnikanie? Viete, na koho a kde sa máte obrátiť v takejto či podobnej situácii? Aj na tieto otázky odpovedajú v bezplatnej právnej poradni naši právni experti.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

V trnavskej nemocnici je pozitívne testovaných takmer sto zamestnancov

Počet hospitalizovaných pacientov s COVID-19 je vo Fakultnej nemocnici v Trnave približne rovnaký v porovnaní s predchádzajúcim obdobím.

V Nitre padnú hlavy. Len či správne...

Húfna kritika (aj) od ex-hráčov. Za Nitru nastupuje v prvej slovenskej lige najmenej odchovancov v histórii.

V Zámkoch otvorili nové nákupné centrum

Pre návštevníkov je k dispozícii osem obchodných prevádzok.

Trasa a financovanie cestného obchvatu Detvy nie sú stále vyjasnené

Rozšírenie priemyselnej zóny naráža na odmietavé postoje.

Už ste čítali?