V rámci Literárneho klubu Janka Jesenského sa v Krajskom osvetovom stredisku v Nitre konal druhý krst ich spoločnej knihy. Prvé vydanie vzniklo pred takmer štvrťstoročím na podnet Milana Hlôšku, ktorý sa rozhodol fotograficky zväčniť krásy Tekovského kraja. Zachytil históriu 11 obcí, ktoré sú podľa znalca tohto kraja, Andreja Chudobu, usporiadané do tvaru srdca.
„Túžba kažého fotografa je prezentovať sa navonok. Robil som folklórne pohľadnice, a to ma podnietilo k myšlienke urobiť takúto knihu,“ povedal starotekovský rodák, ktorý už 47 rokov žije v Nitre. „Ak by nebol takýto kraj a kroj zachytený v knihách o Slovensku, bol by to skoro hriech,“ dodáva Hlôška, pre ktorého sa stalo fotografovanie záľubou od narodenia jeho dcéry.
Podľa slov autora básní a slova o Tekove Andreja Chudobu sú rohaté čepce z výtvarného hľadiska pre fotografa veľmi zaujímavé. „Čilejkársky kroj je svojrázny, ojedinelý dokonca aj na Slovensku, kde máme regióny s bohatým zastúpením krojov,“ dodáva spisovateľ, ktorého verše poeticky dopĺňajú dielo.
Fotograf sa po rokoch rozhodol obnoviť a rozšíriť knihu predovšetkým preto, aby opravil chyby minulosti. Režim v období prvej publikácie mu nedovoľoval zobrazovať sakrálne objekty a artefakty. Sväté obrázky na stenách domov Tekovčanov boli vyretušované. „Pokladal som si za povinnosť tento komunistický neduh dať do poriadku, “ hovorí autor vyše tisíc fotografií tanečníkov a spevákov z rozličných folklórnych súborov.
„Pred kosením sa majiteľ role najprv pomodlil. Toto sa nemohlo zobraziť za komunistov,“ vysvetľuje Hlôška, ktorý je už 45 rokov vedúcim Fotoklubu v Nitre.
Kniha, ktorej názov vytvorila Hlôškova manželka, je rozdelená do štyroch ročných období. Každé symbolizuje farbu, ktorá mu prináleží. Jar zelenú, leto žltú, jeseň oranžovú a zima je zobrazená modrou. Medzitým je svadba šedej farby, ktorá podľa slov umelca býva na jeseň.
Nová publikácia je rozšírená o takmer sto fotografií zo života ľudí čilejkárskeho regiónu. Kniha je obohatená aj o mapku bývalej Tekovskej župy, ktorá ju spestruje.
Svedectvo s veľmi veľkou výpovednou hodnotou zachytené objektívom a perom dvoch majstrov je určené nielen pre obyvateľov tekovského regiónu a ľuďom žijúcim tradíciami, ale hlavne nasledujúcim generáciám.
Autorská dvojica návštevníkom podujatia prezradila, že má pre svojich priaznivcov pripravené prekvapenie v podobe novej knihy o slovenských ľudových krojoch, ktorá by mala vyjsť na budúci rok.