Opravia aj historický nábytok
Po vojne, keď bol zámok prezidentským letoviskom, sa uskutočnila doteraz posledná väčšia stavebná úprava troch renesančných krídel.
Niekdajšie letné sídlo Habsburgovcov a obľúbené letovisko prezidentov začali znovu komplexne rekonštruovať vlani v októbri. Vtedy sa na mieste konala posledná akcia.
Zámok Topoľčianky potom u-zavrel všetky svoje časti - hotel, múzeum, saunu, vináreň aj reštauráciu. „Všade boli robotníci, bolo by nebezpečné, ak by tu v tom čase niekto prechádzal,“ vysvetľuje Martina Obuchová z marketingu hotela.
Majiteľ sa pri opravách orientovali najskôr na hotelovú časť - kompletne zrekonštruoval všetkých 37 hotelových izieb, vrátane troch historických apartmánov. Do nich zostáva ešte vyrobiť nábytok.
Do izieb sa kúpil nový nábytok, ktorý je moderný, ale zároveň pôsobí dobovo,“ hovorí Martina Obuchová.
Počas posledných mesiacov sa upravilo aj gotickorenesančné nádvorie zámku - menil sa trávnik, osvetlenie a opravila sa fasáda .
V ďalšej etape sa opravuje aj historický nábytok, ktorý je súčasťou muzeálnej expozície. „Prevádzku múzea to ale neobmedzí, ostane otvorené pre verejnosť,“ povedala Obuchová.
Klausová stav zámku kritizovala
Neskorogotický zámok z 15. - 16. storočia v renesančnom a barokovom slohu s klasicistickými prístavbami stojí v malebnom anglickom parku.
Klasicistický trakt zámku sa považuje za jeden z najkrajších a najčistejších architektonických prejavov klasicizmu na Slovensku.
V zámku je baroková kaplnka, múzeum dobového interiéru s expozíciou vzácneho nábytku, obrazov, dobových portrétov, starých hodín, keramiky, kobercov, slohových zrkadiel, orientálnych vyšívaných závesov a zbraní. Súčasťou zámku je aj knižnica založená grófom Jánom Keglevichom. Má 14-tisíc vzácnych kníh a je jednou z mála úplne zachovaných zámoc-kých knižníc na Slovensku.
V rokoch 1923 až 1951 slúžil zámok ako letné sídlo prezidentov republiky. Do zámku v Topoľčiankach rád chodieval aj prvý prezident ČSR Tomáš G. Masaryk.
Súčasný prezident Ivan Gašparovič v zámku nedávno prijal svojho českého partnera Václava Klausa. Klausova manželka Lívia vtedy kritizovala havarijný stav objektu, ktorý je od roku 1970 národnou kultúrnou pamiatkou.