Muž prichádzal z Austrálie. Ako suvenír si na hlave niesol klobúk s pásikom
z krokodílej kože. Na Slovensku ale narazil. Colníci mu pásik zhabali, domov prišiel len v klobúku.
Aj takýto kuriózny prípad riešili slovenskí colníci. Nie je až tak veľmi ojedinelý, ako sa na prvý pohľad zdá. Aké zvieratá si nemôžeme z cudziny priniesť, určuje dohovor CITES o ochrane voľne žijúcich živočíchov a rastlín. Zahŕňa nielen živé zvieratá, ale aj výrobky z nich, prípadne vypchávky. Na veci chránené dohovorom je treba špeciálne povolenie z ministerstva životného prostredia. Napríklad z Ruska sa bez povolenia nemôže doviezť žiadne zviera. Zo severoafrických krajín, do ktorých Slováci radi cestujú na dovolenky, je zakázané priviezť korále a veľké mušle. Ak to niekto dovezie, musí rátať s tým, že colníci mu tovar skonfiškujú.
Colníci z hraníc odišli a stiahli sa do vnútrozemia. Ľudia sa s nimi stretávajú pri kontrolách spojených s tovarmi, ktoré podliehajú spotrebným daniam. Takými sú napríklad víno, lieh, tabak, tabakové výrobky a minerálne oleje. Colníci robia kontroly aj na tržniciach a jarmokoch. Často si ich zamieňajú s policajtmi. „Naše mobilné jednotky zastavujú autá na cestách aj v spolupráci s políciou, preto je možné, že si nás mýlia,“ vysvetľuje Stanislav Pacher, hovorca Colného úradu Nitra. Ten vznikol len pred tromi rokmi, keď sa zlúčili tri colné úrady - štúrovský, nitriansky a komárňanský. Ústredňu má úrad v Nitre a pôsobnosť v celom Nitrianskom kraji. Keďže sme oblasť známa poľnohospodárstvom, možno viac ako v iných častiach Slovenska sa tu colníci zaoberajú odhaľovaním čiernych páleníc. „V tomto roku sme tiež zabezpečili viac ako 2500 spotrebiteľských balení liehu, kde bolo podozrenie, že je označený falošnou kontrolnou známkou,“ povedal Stanislav Pacher.
Colníci majú svojho patróna - svätého Matúša. V Nitre si ho pripomenuli minulý piatok, keď na úrad prišlo asi sto žiakov zo základných aj stredných škôl. Colníci im predviedli zásah služobného psa pri vyhľadávaní tabaku, ukážku techniky aj sebaobrany. Okrem toho oslávili aj 40. výročie vzniku Európskej colnej únie. „Stretával som ich, keď sme prechádzali do iného štátu. Viem, že kontrolujú tých, čo pašujú,“ povedal o colníkoch Dominik Gono, žiak zo ZŠ kniežaťa Pribinu v Nitre. Colníkom ich prácu nezávidí, označil ju za nebezpečnú.
Autor: TH