Stacionár má zatiaľ 15 hendikepovaných klientov. Už teraz sa ale očakáva, že záujem bude oveľa vyšší. Kapacitne môže zariadenie slúžiť až dvadsiatim.
Záujemcovia o túto službu sa môžu prihlásiť priamo v stacionári alebo v klientskom centre mestského úradu. Zaplatia poplatok osem korún na hodinu plus stravovanie.
Delení budú do skupiniek, predpokladá sa, že časť klientov strávi v stacionári dopoludnie a ďalšia časť popoludnie. „Viac ako štyri hodiny sa nemôžu zdržiavať v spoločenských zariadeniach, pretože potom by ich opatrovatelia, ktorými sú väčšinou rodičia, stratili nárok na opatrovateľský príspevok,“ vysvetľuje Janka Moravčíková, šéfka Správy zariadení sociál-nych služieb v Nitre.
Klienti budú mať k dispozícii miestnosti pre telesnú výchovu, ručné práce, knižnicu, spoločenské hry aj jedáleň.
Mestu doteraz podobná služba chýbala. „Mnohé tieto deti skončili špeciálne školy a v Nitre nemali možnosti stretávať sa a rozvíjať. V stacionári budú mať sociálny kontakt, nemusia sedieť doma zavretí, ale môžu sa naplno rozvíjať,“ povedala učiteľka a sociálna pracovníčka Alena Čepeláková. „Nebránime sa, aby využívali napríklad aj mestský kúpeľ, ak taká požiadavka z ich strany bude,“ povedal primátor Nitry Jozef Dvonč.
Návrh zriadiť denný stacionár pre postihnutých v priestoroch pre seniorov dostali učitelia, keď sa na Baničovej zúčastnili krstu básnickej zbierky. Prostriedky na jeho zriadenie boli len minimálne, keďže hendikepovaní prichádzajú do už fungujúceho zariadenia pre seniorov.
Mesto pripravuje integračné centrum pre telesne aj mentálne postihnutých. Podľa vice-primátora Františka Baláža bude na Nedbalovej ulici a celkové náklady sa vyšplhajú na šesťdesiat miliónov korún. „Vybudovanie bude trvať rok, možno aj dva. Je to ale naša podlžnosť voči telesne aj mentálne postihnutým. V integračnom centre by mali denný stacionár, chránené dielne aj poradenstvo,“ povedal viceprimátor.