Odstúpi v septembri
Na Krajskom riaditeľstve PZ Nitra majú prísť o funkciu traja muži. Dôvodom je nevydarená policajná akcia pri Leviciach, pri ktorej boli zavraždení policajt Róbert Vida aj policajný informátor Ivan Rigo.
Krajský šéf Ján Štark štyri dni po akcii oznámil, že po návrate z kúpeľov požiada o uvoľnenie z funkcie z morálnych dôvodov. Ešte niekoľko hodín pred týmto vyhlásením podal demisiu riaditeľ krajskej kriminálky Mario Machovec, ktorý akciu osobne riadil. Minulý týždeň ho nasledoval Daniel Goga, Štarkov prvý zástupca a zároveň riaditeľ Úradu justičnej a kriminálnej polície KR PZ v Nitre. Z postu odchádza k 1. septembru. Podľa vyjadrenia policajného prezidenta Jána Packu je Goga jediná osoba z vedenia KR PZ, „ktorá mala priamo do činenia s akciou“, podpisoval totiž jej plán.
Gogove rozhodnutie prišlo až po tom, ako sa na internete objavili listy „podpísané“ nebohým policajtom, ktorého zastrelil sedemkrát súdne trestaný recidivista. Podľa všetkého ich písal človek z polície, ktorý bol o akcii dobre informovaný. Uvádza sa v nich, že by mal z funkcie odísť aj Goga.
Prihovárajú sa za Štarka
V týchto dňoch bude na ministerstvo vnútra doručené vyhlásenie, ktoré vyjadruje podporu súčasnému riaditeľovi Jánovi Štarkovi. Podpísaných je pod ním vyše sto predstaviteľov miestnej samosprávy, najmä starostovia a primátori obcí a miest Nitrianskeho kraja. Je medzi nimi aj primátor Nitry Jozef Dvonč.
„Svojím podpisom vyjadrujeme podporu plk. JUDr. Jánovi Štarkovi, krajskému riaditeľovi Policajného zboru v Nitre, nakoľko sme s jeho doterajšou prácou vysoko spokojní, oceňujeme jeho prístup k samospráve, jeho komunikatívnosť a schopnosť riešiť spoločné problémy. Počas svojho pôsobenia dokázal, že je mužom na správnom mieste,“ uvádza sa vo vyhlásení.
„Akciu iniciovala skupina predstaviteľov miestnej samosprávy, je to nepolitická záležitosť. Samozrejme, informovali sme o nej aj pána riaditeľa Štarka, ktorý ju vníma pozitívne,“ reagoval primátor Vrábeľ Tibor Tóth. Dodal, že so Štarkom boli spokojní, pretože sa snažil chápať problémy samosprávy a s jej predstaviteľmi komunikoval ochotne a ľudsky.
Vo verejnosti sa objavili fámy, že podpisy po obecných úradoch zbierali aj Štarkovi podriadení - uniformovaní policajti. Oslovení starostovia to popreli. „Pod vyhlásením je približne sto podpisov, ja osobne som sa angažoval pri získaní 58 podpisov,“ povedal Tóth. Pre zaujímavosť, len v okresoch Nitra a Zlaté Moravce je takmer sto obcí.
„Aký bude mať celá akcia význam, to necháme na posúdenie tých, ktorým bude vyhlásenie doručené,“ konštatoval vrábeľský primátor. Potvrdil nám však, že cieľom je, „aby Štark zostal na svojom mieste“.
Vyhlásenie bude doručené na ministerstvo tento týždeň. Na túto úlohu sa podujali nitriansky viceprimátor Štefan Štefek a poslanec Národnej rady Tibor Glenda.