Piatok, 27. november, 2020 | Meniny má MilanKrížovkyKrížovky

Stravovanie podľa krvných skupín

„V SÚČASNOSTI EXISTUJE nepreberné množstvo „kvázi“ lahôdok a upravených potravín, ktoré sa z regálov obchodov na zákazníka priam usmievajú. Treba si však uvedomiť, že je to najmä vďaka chemickej úprave,“ hovorí Ivan Komáromy z Nitry, ktorý sa zaoberá aj p

Okyslenie znižuje imunitu
„Staršia generácia si iste pamätá, ako sa nadojené mlieko po troch dňoch zrazilo. Mlieko predávané v súčasnosti je pasterizované a neobsahuje toľko živín, ako mu mnohí pripisujú. Takisto obsah vápnika nedosahuje také hodnoty, aby pitie mlieka mohlo v tomto smere výrazne pozitívne ovplyvniť výživu človeka,“ tvrdí Ivan Komáromy. „Nepriaznivé následky na zdravotný stav má aj častá konzumácia potravín z bielej múky. Všetky dôležité živiny sú totiž v šupke zrna, ktorá je priemyselným spracovaním odstránená. „Zdravší“, odborníkmi odporúčaný čierny chlieb, takisto nie je až tak zdravý. Vo väčšine prípadov je „čierny“ len pôsobením potravinárskych farbív. Ľudia by mali preto konzumovať viac celozrnné pečivo a chlieb. Ďalším príkladom sú hranolky- aj keď väčšina ľudí vie, že sú nezdravé, mnohí z nich ani netušia, prečo. Myslia si, že kvôli smaženiu, čo je síce pravda, ale je to najmä kvôli látke, ktorá sa používa na ich bielenie pred zmrazením.“
Ľudský organizmus je v podstate zásaditý (pH krvi sa pohybuje v rozmedzí 7,35 - 7,4 pH), mnohé potraviny však organizmus okysľujú. „Ide najmä o mlieko a mliečne výrobky, produkty z bielej múky, rafinovaný cukor, alkohol, sýtené nápoje či sladké limonády, ale napríklad aj varené paradajky (surové sú zásadotvorné) či pomaranče. Kyselinotvorné látky otvárajú bránu k ochoreniam organizmu tým, že znižujú imunitu. Mliečne výrobky, živočíšne tuky a výrobky z bielej múky zároveň zahlieňujú organizmus - z toho potom vznikajú cysty v rôznych častiach tela. Indická a všeobecne ázijská medicína lieči všetky tieto problémy jedlom, západná medicína využíva najmä farmaceutický priemysel, ktorý ľuďom ponúka rýchle riešenia problémov, ale neodstraňuje ich príčinu,“ konštatuje Komáromy.
„Keď máme 30-40 rokov, chodíme po doktoroch, u nás sa totiž nevenujeme zdraviu, ale chorobám. Pritom stačí tak málo - zmeniť alebo upraviť svoj stravovací režim,“ vysvetľuje Komáromy. „Pred 60-70 rokmi si Američan James D Adamo začal všímať u svojich pacientov reakcie na niektoré druhy potravín a viedol si o nich štatistiku. Všimol si, že pacienti jednej krvnej skupiny reagujú na isté potraviny inak ako pacienti ostatných krvných skupín. Podľa toho vznikol aj orientačný spôsob stravovania podľa krvných skupín"
KRVNÁ SKUPINA 0
Krvná skupina 0 ( nula, ale je to v podstate O ako „old“ z angličtiny) je najstaršou. Ľudia s touto krvnou skupinou sa označujú ako lovci. V strese reagujú vylučovaním adrenalínu, vedia razantne riešiť rôzne situácie. „Nulkári" relaxujú najmä pri fyzickej práci alebo silových športoch.
„Nositelia 0-ky musia ako lovci v malých dávkach jesť mäso, inak sa im prestane tvoriť dopamín, ktorého nedostatok môže spôsobovať vznik maniodepresívnych stavov. Mäso dokážu dobre stráviť, majú silné tráviace šťavy. Takže ak sú „nulkári“ vegetariánmi, nežijú vôbec zdravo. Vhodné sú pre nich morské ryby, bohaté na tuky (treska, makrela), mäso kuracie i červené. Vyhýbať by sa mali mlieku a mliečnym výrobkom, produktom z bielej múky, škodí im aj bravčové mäso, husacina, slanina a kukuričný olej. Zo zeleniny a ovocia sú pre nich nevhodné kapusta a karfiol, baklažán a zemiaky u nich spôsobujú artritídu. Ale na rozdiel od skupiny A a B môžu konzumovať paradajky. Neutrálne pôsobia slnečnicový olej, ryža, špalda, osožné sú pre nich olej olivový a ľanový, z ovocia najmä hrozno a slivky,“ vysvetľuje Komáromy.
„Nulkári priberajú zo pšenice, kukurice, fazule, šošovice, kapusty, karfiolu, ružičkového kelu, chudnutie u nich podporujú morské riasy, ryby, pečeň, červené mäso, brokolica a špenát.“
KRVNÁ SKUPINA A
Ako poľnohospodári (agrar) sú označovaní ľudia s krvnou skupinou A. „V strese vylučujú adrenalín, ale aj kortizol, ktorý sa odbúrava najmä turistikou a športom. Majú najslabší žalúdok, nestrávené mäso im v črevách produkuje toxické látky, takže ho majú jesť menej, vhod- ná je pre nich vegetariánska strava,“ pokračuje Komáromy.
„Nositelia krvnej skupiny A by sa mali vyhýbať mlieku a mliečnym výrobkom, surovým aj vareným paradajkám, ktoré obsahujú panhemaglutinin, spôsobujúci zhlukovanie krviniek. Nevhodné je aj mäso hovädzie, bravčové, teľacie a husacie, zvyšuje totiž riziko vzniku onkologických ochorení. Áčkari ako jediní majú blízko k rastlinnej strave, môžu ryby, mliečne výrobky zo sóje, vhodný je ľanový a olivový olej a prospešné sú najmä tofu a obilniny (okrem potravinárskej pšenice), fazuľa, priaznivo pôsobí všetko ovocie okrem kokosového orecha, pomarančov a banánov, škodlivé zo zeleniny sú zemiaky, paprika a paradajky. Vhodná je pre nich konzumácia cesnaku a žltej cibule obsahujúcej antioxidant kvercetin.
Priberajú z kukurice, fazule, nadmerného množstva potravinárskej pšenice, naopak, chudnutie u nich podporujú rastlinné oleje, zelenina, jedlá zo sóje a ananás - ten je vlastne prospešný pre všetky krvné skupiny, keďže obsahuje bromelín podporujúci trávenie.“
KRVNÁ SKUPINA B
Ešte mladšou krvnou skupinou sú nomádi - ľudia s „B“-čkou, ktorí vedia ľahko udržiavať rovnováhu (balans). Oddávna boli kočujúcimi pastiermi, ktorí sa naučili prispôsobovať rôznym situáciám, čo im zostalo dodnes. „Sú to mimoriadne adaptabilní ľudia - pri strese vylučujú adrenalín, kortizol a neodusík, ktoré odbúravajú rôznym cvičením, meditáciami či pobytom v prírode,“ hovorí Komáromy.
Dobre odolávajú srdcovým ochoreniam a rakovine, horšie je to s autoimunitnými ochoreniami.
„Ľudia tejto krvnej skupiny by nemali jesť kuracie mäso - lektín z neho reaguje s lektínom z krvi, čo spôsobuje aglutináciu červených krviniek. Veľmi vhodné je pre nich mäso králičie, divina, baranie, jahňacie, ryby, morčacie je neutrálne. Ako jediná skupina dobre zvláda mlieko a mliečne výrobky, prospešný je pre nich olivový olej, rôzne druhy fazule, všetky druhy zeleniny okrem paradajok, menej vhodné sú tekvica a kukurica. Orechy a iné semená narúšajú u „B“-čkarov produkciu inzulínu, mandle a vlašské orechy sú neutrálne. Z ovocia sú veľmi osožné takmer všetky druhy, nevhodné sú kokosový orech a granátové jablko. Béčkari priberajú zo šošovice, kukurice, arašidov a sezamu, ktoré narúšajú metabolizmus, vedú k únave a zadržiavaniu tekutín. Vhodná je pre nich konzumácia zrna (špaldová pšenica). Chudnú z listovej zeleniny, vajec, mliečnych výrobkov s nízkym obsahom tuku a z mäsa.“
KRVNÁ SKUPINA AB
Najmladšou krvnou skupinou je AB, ktorú má asi 5 percent populácie na svete. Označuje sa aj ako manažérska skupina, je náchylnejšia na civilizačné ochorenia. Väčšina potravín nevhodná pre skupiny A a B je nevhodná tiež pre AB, akurát paradajky môžu jesť bez problémov.
„Priaznivo na ich organizmus pôsobí konzumácia mäsa jahňacieho, baranieho, králičieho, rybacieho, vajec a mliečnych výrobkov, červenej a strakatej fazule, prospešný je aj olivový olej, naopak, škodlivý je kukuričný a slnečnicový, orechy môžu jesť v obmedzenom množstve. Ak chcú chudnúť, mali by výrazne obmedziť príjem mäsa a pšenice. Zelenina je veľmi vhodná - nemali by akurát konzumovať papriku, reďkovku, čierne olivy, kukuricu, z ovocia by mali uprednostniť hrozno, ananás, slivky, málo jesť pomaranče, banány a kokosový orech. „AB“-čkári priberajú od červeného mäsa, kukurice, fazule, pohánky a pšenice, chudnú od tofu, morských rýb, listovej zeleniny, mliečnych výrobkov, ananásu a morských rias,“ zdôraznil Komáromy.
Tvrdí, že pre všetky krvné skupiny sú nevhodné pomaranče, pretože telo okysľujú a odbúravajú z neho vápnik, citrón je v „pohode“, grep možno jesť v obmedzenom množstve. „Ľuďom všetkých krvných skupín prospeje aspoň dvakrát do týždňa konzumácia rýb, no nie hlbokozmrazovaných, pretože pri tomto procese vzniká látka telu škodlivá. Preferovať treba živé ryby - ich čerstvosť poznáme podľa nezakalených čistých očí.
Uprednostnime
prírodné produkty
V súčasnosti je veľmi rozšírené užívanie rôznych výživových doplnkov a vitamínov. „Nemali by sme ich však konzumovať bez dohľadu odborníka a mali by sme uprednostňovať predovšetkým prírodné produkty. Prírodné fytochemické látky sú účinnejšie a menej škodlivé ako vitamíny a minerály. Napríklad pestrec mariánsky a korenie kurkuma majú antioxidačné schopnosti stokrát silnejšie ako vitamín E a sú mimoriadne účinné pri liečbe ochorení pečene. Podobne konzumácia pšenice špaldy a špaldových cestovín má mimoriadne prospešné účinky na organizmus človeka, neobsahuje také množstvo lepku ako potravinárska pšenica, teda nezahlieňuje organizmus a obsahuje podstatne viac vitamínov a ďalších prospešných látok. Už v stredoveku bola odporúčaná liečiteľmi pre obnovu zdravia. Tak ako ryža natural je vhodná pre všetky krvné skupiny. Mali by sme teda uvedomene voliť svoju stravu, a tak preventívne podporovať svoje zdravie ,“ dodal Ivan Komáromy.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako vybrať AKU reťazovú pílu
 2. Rozbiehať biznis v čase korony? Ide to
 3. Slovensko spoznalo najlepšie farmy minulého roka
 4. Zodpovedné podnikanie je témou aj pre slovenské spoločnosti
 5. Bývanie v meste predlžuje život
 6. Počúvaním hluku chránime váš sluch
 7. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi
 8. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári
 9. Helske očarila nemeckých dôchodcov
 10. Koronakríza: Ako vyzerá jeden deň operátorky infolinky?
 1. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári
 2. Počúvaním hluku chránime váš sluch
 3. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi
 4. Helske očarila nemeckých dôchodcov
 5. Tipy na cenovo výhodné vianočné darčeky, ktoré aj potešia
 6. Bývanie v meste predlžuje život
 7. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi
 8. Slovensko spoznalo najlepšie farmy minulého roka
 9. Fakty o batériách, ktoré ste nevedeli
 10. Zodpovedné podnikanie je témou aj pre slovenské spoločnosti
 1. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 28 123
 2. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 21 319
 3. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 13 713
 4. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 12 682
 5. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 357
 6. Mercedes-Benz opäť nadizajnoval budúcnosť 8 111
 7. Spájame Slovensko - 4 nové expresné autobusové linky 7 965
 8. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 7 958
 9. Čo ovplyvňuje chuť kačacieho mäsa? Tieto dve veci 7 685
 10. Nástrahy online vyučovania, o ktorých sa nehovorí 7 457
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Nitra, Galanta a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

Staré divadlo je pripravené hrať okamžite, otázkou je pre koho

Divadlo hralo najmä organizované predstavenia pre školy a škôlky. Tým sa v súčasnosti hromadné podujatia neodporúčajú.

Martin Kusenda, riaditeľ Starého divadla Karola Spišáka v Nitre.
Ilustračné

Nitriansky primátor Hattas je pozitívny. Radnicu nezatvoria

Otestovať sa pôjdu aj Hattasovi najbližší spolupracovníci.

Primátor Marek Hattas.

Od Perkyho po Čáru. Spoznajte najlepších 40-tnikov v šiestej lige

Dvaja z nich nechýbali na ihrisku v desiatich kolách ani minútu!

Predstavujeme vám najlepších štyridsiatnikov v šiestej lige ObFZ Nitra. Na tejto snímke z duelu Mojmírovce - Chrenová sú dvaja z elitnej jedenástky.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Tragická nehoda si vyžiadala jeden život

Pri nehode v meste Šaštín-Stráže jeden človek zomrel a traja sa zranili

Po požiari: Vôbec neviem, ale čo už, stalo sa

Zadné stavy domu zhoreli. Požiar likvidovalo päť profesionálnych a 21 dobrovoľných hasičov. Na boj s plameňmi použili zhruba 63-tisíc litrov vody.

Už ste čítali?