21. jún 2008 o 0:00
Fyzikálne hračky naučia viac ako suchá teória
Tornádo z kvapalín, pieskostroj, Juliánov vlnostroj, pieskové kyvadlo, farebné meniace sa machule z oleja. Na prvý pohľad komplikované, ale inak vcelku jednoduché fyzikálne hračky. Zatraktívňujú hodinu nie veľmi populárnej fyziky.
Dvojročný projekt Veda hrou stál osem miliónov korún. Robí ho Schola Ludus na Fakulte matematiky, fyziky a informatiky UK v Bratislave. Cestuje s ním po troch samosprávnych krajoch – Nitrianskom, Trenčianskom a Trnavskom. Oslovuje školy a školské úrady. S tromi lektormi prichádza do miest, ktoré prejavia záujem.
„Reagovali sme na ponuku. Riaditeľka ZŠ Mojmírova v Zlatých Moravciach Dagmar Chrenková poskytla priestory projektu, ktorý je zameraný na učivo fyziky, hlavne na zoznámenie sa s pohybom,“ povedala Danuša Hollá zo Školského úradu v Zlatých Moravciach.
Do ZŠ Mojmírova chodili celý týždeň aj žiaci iných škôl. Popoludní boli hračky sprístupnené verejnosti. Medzi nimi napríklad pieskostroj – tri nádoby s troma druhmi piesku, od najjemnejšieho po najhrubší. Keď sa komôrky s pieskom prevrátili, začal sa piesok cez malé škáry presýpať. „Až 95 % detí povie, že prvý by sa mal presypať najjemnejší piesok, ale nie je to tak. Prvý sa presype stredne hrubý. Piesok zhora prepadáva dole a aby mohol prepadnúť, vzduch musí prejsť dohora. Pri pretláčaní sa cez štrbinu nastáva súboj. Najjemnejší piesok je taký jemný, že vytvorí vzduchové bublinky, tým je jeho prechod nadol spomalený,“ vysvetľuje Igor Kolárik. Jemný piesok sa prejavuje ako kvapalina aj inak: pri pozorovaní je na ňom vidieť prúdy a víry.
Deti tiež zaujal napríklad Juliánov vlnostroj – systém paličiek a nitiek prepojený dohromady. Keď do jednej paličky postrčili, postupne sa rozhýbali všetky. Žiakom vysvetlili, že každá palička je kyvadlom, šíri sa na nich impulz po závese. Na konci nitiek nekončí, ale odráža sa späť a pohyb je tlmený trením.
Aj trubica, v ktorej bola len voda a ricínový olej, vytvárala pri prevrátení zaujímavé tvary. Kvapaliny v nej pripomínali húsenice. „Zaujalo ma to, robí to zvláštne špirálové tvary. Pripomína mi to červíka,“ povedal žiak ZŠ Pribinova Viliam Psota. Pripustil, že pouvažuje nad štúdiom fyziky. A práve to je cieľom ľudí zo Schola Ludus.
„Deti si neuvedomujú, že v každej z týchto hračiek je skrytý nejaký fyzikálny úkaz, ony sa len hrajú. Nútime ich, aby aj trochu rozmýšľali nad tým, čo sledujú. Aj samotní učitelia sú prekvapení, ako sa dá fyzika predvádzať. Spomínam si, že kedysi sme v škole mali plno pomôcok, potom to nejako na školách pokapalo, čo je škoda,“ hovorí Kolárik.
Veda hrou má spolu päť modulov, tento je v poradí tretí. Prepája fyziku a výtvarné umenie. Okrem výstavy dvadsiatich originálnych fyzikálnych hračiek tretí modul ponúka vedecké divadielko, dielňu a poznávacie hry.
„Prvé dva moduly boli zamerané na Archimedov zákon a kvapaliny, ďalšie na jeseň budú orientované na ťažisko a akustiku,“ povedala Dagmar Šimunová z fakulty.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou