V Krajskej knižnici Karola Kmeťka v Nitre besedoval so žiakmi zo Základnej školy z Dolných Krškán a študentmi zo Súkromnej strednej odbornej školy Animus známy slovenský spisovateľ Peter Holka. Žiakov z Krškán zaujímali najmä jeho knihy pre detského čitateľa. Inšpiroval sa v nich svojím detstvom, ktoré trávieval práve v Krškanoch u starého otca. Pýtali sa ho, či sa udalosti, ktoré opisuje v knihách, skutočne stali. „Osobná skúsenosť sa skladá z mnohých vrstiev. Spisovateľ vytvára realitu nanovo. Čo som si nepamätal, som si domyslel.“
Stredoškolákov zaujímali okolnosti románu Neha. Spisovateľ prezradil, že námet čerpal z tragickej udalosti. Napísal ho po smrti svojej 18-ročnej dcéry Pauly, ktorej fotka je aj na obálke knihy. „Zrazilo ju auto.“ Takto sa pokúsil vysporiadať s traumatizujúcou udalosťou. Kniha vyvolala na verejnosti veľký rozruch. S dokumentárnu presnosťou opísal smrť dcéry v románe Smrť, na ktorú sa čakalo. „Chcel som sa tak zbaviť traumy.“
Peter Holka si myslí, že sa s mladými ľuďmi treba rozprávať otvorene. Jeho knihy sú toho dôkazom. V žiadnom prípade sa však nebojí, že by ich zakázali. „Kaziť mládež literatúrou sa asi nedá. Človek si nájde v knihe len to, čo v nej hľadá a aký je.“ Námet na román Normálny cvok čerpal z prostredia polepšovne. Využíva v nej hovorový, slangový jazyk a hoci ju napísal pred 15 rokmi, mladých čitateľov stále oslovuje. Najnovšou knihou Petra Holku je Modrý anjel. Prvú vetu románu „ukradol“ dedkovi na pošte – „Aj tak bolo mojím najväčším životným prianím, aby mi znova narástla ruka.“ Kvôli tejto vete prerobil celú knihu.
Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom
Váš e-mail bol úspešne zaregistrovaný. Aktivujte si odber správ kliknutím na odkaz, ktorý sme vám poslali e-mailom.
Srdce bývalého rozhodcu, delegáta stretnutí a bývalého dlhoročného predsedu Komisie rozhodcov ObFZ Topoľčany naposledy dotĺklo v stredu vo veku 68 rokov.