Básne najprv recitoval a potom si ich začal písať aj sám. Tie prvé už na základnej škole. Na strednej a neskôr aj vysokej škole sa jeho detské básničky menili na básne s vážnejšími témami. „Dlho som hľadal svoj štýl,“ hovorí mladý básnik, ktorý na UKF v Nitre študuje históriu a etiku. O tom, čo by chcel v budúcnosti robiť, nemá ešte konkrétnu predstavu, určite však nechce „úradnícku robotu“. „Potrebujem tvoriť,“ obhajuje odmietnutie úradovania rodený Moskovčan.
Jeho rodičia sa spoznali počas štúdia v Moskve. Po skončení školy sa presťahovali do Nitry. Jeho mama je z Úľan nad Žitavou. Aj keď ako dieťa vedel rozprávať len po rusky, dnes sa v písaní veršov cíti byť istejší v slovenčine. „Keď chce človek dobre písať, musí písať v jazyku, ktorý stopercentne ovláda. Ja som so Slovenskom zžitý, mám tu zázemie, školu,“ hovorí dnes 25-ročný poet.
Poéziou sa podľa neho na Slovensku uživiť nedá, aj keď sa niektoré literárne súťaže spájajú aj s peňažnou odmenou. Tá sa však ráta v pár tisíckach korún a nemajú ju všetky súťaže. Aké sú ceny, závisí aj od toho, kto súťaže vyhlasuje a či sa potom diela autorov publikujú v zborníku.
Grigorij ich vyhral niekoľko, naposledy Literárnu Senicu na sklonku minulého roka. Zdôrazňuje však, že autori poézie či prózy nejdú do súťaží pre peniaze či vecné výhry. „Je to spôsob, ako prezentovať svoju tvorbu, a to autor, ktorý pripravuje zbierku, potrebuje. Musí sa zviditeľniť ešte predtým, ako ju vydá. Aby ľudia, ktorí jeho tvorbu zo súťaží či literárnych časopisov poznajú, čítali aj knižnú zbierku a prípadne ju aj ďalej odporučili. Lebo ten, kto píše, potrebuje odozvu,“ hovorí Grigorij.
Okrem básní píše aj pre deti a tvorí kaligramy. Jeho meno sa dostalo do povedomia aj pred dvoma rokmi vďaka projektu Nitrianskej galérie Poézia pre cestujúcich. Cestu autobusmi v Nitre vtedy spríjemňovali aj jeho básne vyvesené na oknách. „Nestretol som sa ešte s tvrdou kritikou, moje básne sa väčšinou páčia,“ hovorí o pozitívnych hodnoteniach na súťažiach, ktoré ročne absolvuje niekoľko. „Vyberám si tie lepšie, podľa účasti a ľudí v porote,“ prezradil Grigorij.
Zo svojich básní nevedel odporučiť tú najlepšiu. Má ich vraj niekoľko a už z nich aj chystá vydať zbierku. „Bude to výber asi 40 až 50 básní a kaligramov,“ prezradil plány nádejný nitriansky autor. Konkrétny termín vydania svojho debutu ešte nemá, ako vydavateľa mu odporučili Spolok slovenských spisovateľov. „Poézia nie je nemoderná, aj keď tvorí len úzky kruh záujmu. V dnešnom svete zmätku má však svoju hodnotu a ľuďom môže pomôcť zorientovať sa vo vlastných pocitoch.“