Utorok, 1. december, 2020 | Meniny má EdmundKrížovkyKrížovky

Keď tréneri sľubujú zázraky

K VÍŤAZSTVÁM NIEKEDY POMÁHAJÚ AJ VSKUTKU NETRADIČNÉ MOTIVÁCIE

PRE ÚSPECH treba urobiť čokoľvek. Športoví tréneri cieľavedome pracujú na zdokonaľovaní majstrovstva svojich zverencov, ale občas siahnu aj po netradičných metódach, ako ich motivovať k výkonu. Niektoré sú vskutku zaujímavé, posúďte sami.

Desať meresievov
Volejbalový tréner Ján Hukel si najskôr zaspomínal na hráčske časy. Už v 80-tych rokoch bolo zvykom, že v rozhodujúcich fázach sezóny si celé mužstvo nechalo narásť strnisko. Vytiahol však aj novšiu vec. „Pred dvoma rokmi hrali moji juniori na majstrovstvách Slovenska o bronz. Veľmi sme chceli medailu, tak som chalanom povedal, že keď vyhráme, urobím desať meresievov cez celú dĺžku telocvične,“ odhalil svoj tromf Jano Hukel. Pre tých mladších, čo nečítali povinne Príbeh ozajstného človek z pera Borisa Polevoja, objasníme. Meresiev bol ruský letec, ktorého zostrelili, s nevládnymi nohami sa 30 dní plazil, ale prežil. Nohy mu museli amputovať, no s protézami sa dokonca vrátil do kokpitu. Urobiť „meresieva“ v športovom slangu znamená ľahnúť si na brucho na palubovku, a presúvať sa len pomocou síl rúk, bez nôh. „Celá hala sa smiala a tlieskala. Ja som bol samozrejme červený ako rak. Táto motivácia určite zabrala, chlapci sa veľmi tešili, ako ma budú vidieť trápiť sa,“ zaspomínal s úsmevom tréner. Jeho zverenci meresieva dobre poznajú, fasujú ho za neskorý príchod na tréning...
Keď Packa tancoval
Tréner dorasteneckých majstrov Slovenska spred desiatich rokov Ján Greguš tiež zalovil v pamäti. „Napríklad, cestovali sme do Košíc. Chalanom som povedal, že keď vyhrajú, preplávam vodnú nádrž na Donovaloch. Vtedy to nevyšlo, takže som zostal suchý, ale inak sme tvorili výbornú partiu, a to aj práve vďaka takýmto rôznym hecovačkám so mnou alebo medzi chalanmi. Ja zastávam názor, že bez výbornej atmosféry sa nedá urobiť dobrá partia a bez dobrej partie neprídu úspechy. Mali sme v kabíne vždy niekoľko zabávačov, ktorí radi schovali spoluhráčovi slipy v kabíne či vyviedli iné huncútstvá,“ prezradil J. Greguš.
V kolektíve hádzanárok Šale sa vedeli o zábavu postarať tréneri. Keď hralo Duslo za čias Jána Packu v Banskej Bystrici, tiež bola pripravená špeciálna motivácia. Šalianky vyhrali, a tak prišlo na jej plnenie. „Schádzali sme sa pri autobuse. Trénera Packu sme nikdy nevideli tancovať, ale teraz musel, lebo to sľúbil. Tak pri autobuse vyzvŕtal asistenku Darinu Braunovú. My sme im tlieskali a tiež sme sa pridali,“ vytiahla zaujímavosť bývalá hráčka Šale. Nebohý Alojz Berec zasa občas vložil do stávky svoje fúzy.
Večera pre pánov
Vedeli ste, že za postup do ligy mali nitrianski futbalisti sľúbenú večeru so striptérkou? Potvrdil nám to vtedajší tréner Ivan Galád. „V Nitre som našiel veľa priateľov a jeden z nich, majiteľ jednej reštaurácie, nám sľúbil, že keď postúpime, pozve celé mužstvo na bohatú večeru s patričným programom. Sľub sa zrodil ešte v čase, keď sme boli na trinástom mieste druhej ligy. Nebolo to teda z mojej hlavy,“ odhalil malé tajomstvo bývalý tréner Nitričky. „Bola to vydarená akcia. Pozvanie nakoniec prijalo celé mužstvo s partnerkami, ako aj vedenie. Nechýbalo fantastické víno, skvelé morské špeciality. O polnoci vystúpila elegantná dievčina, no my sme končili až ráno o ôsmej.“ My len dodávame, že zadaní futbalisti si veľa pohľadov na sporo odetú dievčinu neužili, lebo ich pozorne strážili gániace oči part- neriek....
Galád ako Forrest Gump
Ivan Galád prezradil ďalšiu príhodu. „V deväťdesiatomšiestom som pôsobil v Kanade v akadémii Romana Tulisa ako jeho asistent. Boli sme so staršími žiakmi na turné po Európe a hrali sme aj v Bratislave proti Slovanu, kde predtým Tulis pôsobil. Veľmi som mu prial, aby vyhral, a tak som motivoval chlapcov, že keď vyhráme, pobežím z Bratislavy do Senca. Vtedy som bol ešte mladý a krásny,“ smeje sa Ivan Galád pri spomienke starej dvanásť rokov. Kanaďania porazili belasých 2:1, a tak s posledným hvizdom nasledoval hurónsky krik adresovaný Ivanovi. „Bežal som teda z Tehelného poľa až k seneckému hotelu, kde sme boli ubytovaní a chlapci sa výborne bavili,“ dodáva Galád, alias Forrest Gump.
Zákusky do kontajnera
Bývalý hokejista Ivan Hrtús si zaspomínal na príhodu zo žiackych čias. „V tých časoch sme od Slovana dostávali riadne kefy. Pred ďalším zápasom s Bratislavčanmi priniesol tréner Blaško zo stužkovej veľkú krabicu zákuskov a hovorí nám: Chlapci, keď dnes vyhráte nad Slovanom, tak tieto sladkosti budú vaše. Ale keď prehráte, tak sa postavíte pri kontajner a zákusky doňho vysypem pred vašimi očami.” Chlapci hrali ako o dušu, no prehrali 2:6. Považovali to však za výborný výsledok. Lenže tréner Blaško svoje slovo dodržal. „Všetci sme sa postavili pred kontajner, do ktorého putovala krabica plná chutných zákuskov. Odvtedy viem, že každá prehra je veľmi krutá a nikdy to nie je dobrý výsledok,“ dodal Ivan Hrtús, ktorý v tomto čase pôsobí ako hokejový manažér v Maďarsku.
Tréner Jozef Blaško pôsobil pri hokejovej mládeži dvadsať rokov. „S deckami sme zažili všeličo, vymýšľal som na nich kadejaké hlúposti. Keď mal Ľubo Kolník 18 rokov, hrával už za mužov, no my sme ho potrebovali do staršieho dorastu. Tak som kázal vedúcemu mužstva, nech mu kúpi tortu, aby som Komu zlákal na náš zápas. Ako vtedajší učiteľ telesnej výchovy som bol fanatik do práce s deťmi. Patrili k tomu najrôznejšie zábavky. Napríklad proti Novým Zámkom som nebol spokojný s útočnou hrou, tak som vymenil obrancov za krídelníkov. Proti Trenčínu sme ako šiestaci nastúpili bez brankára po tom, čo naši ôsmaci so Stümpelom vyhrali 11:1 a tréner Dukly vinil z prehry rozhodcu,“ s úsmevom vetral svoje memoáre J. Blaško.
Aj opačné názory
Pravda, nie každý tréner verí, že neobvyklé motivácie môžu mať vplyv na výkon športovcov. Volejbalový lodivod Pavel Pelikán vo svojej dlhoročnej kariére nepoužil nič podobné. „Neinklinujem k tomu. Ja zastávam teóriu, že ak je družstvo pripravené, tak uspeje. Sľúbiť, že tréner sa dá ostrihať dohola, nepomôže. Vďaka tomu sa nenaučia hrať volejbal. U mládežníkov sme skôr používali motivácie, že v prípade dobrého výsledku zoberieme dievčatá napríklad na turnaj do zahraničia,“ povedal matador spod vysokých sietí.
Štefan Kelemen, bývalý tréner šalianskych hádzanárok, zasa vraví, že v sériách play off bolo najväčšou motiváciou ukončiť zápolenia čo najskôr, výsledkom 3:0. „Týždeň voľna bol tou odmenou,“ hovorí.
Basketbalový tréner Ľubomír Urban nepoužíva pred zápasmi výstredné motivačné praktiky. V tréningu však má svoje obľúbené prostriedky. „Napríklad vypíšeme súťaž, kto dá desať trojok alebo dvadsať trestných hodov za sebou. Ktorá skupina prehrá, dostane navyše behy alebo iné neobľúbené činnosti. Ide o to, aby sme vytvárali na hráčov v tréningu umelý tlak, pretože v zápasoch musia riešiť situácie pod skutočným tlakom,“ odhalil svoj pohľad na motivačnú tému Ľ. Urban.
Opičky sú začiatok konca
Futbalový tréner Milan Lešický, dnes športový riaditeľ Viktorie Žižkov, je presne na opačnej strane neobvyklých zvykov a trénerských exhibícií. „Dávno som pochopil, že žiadne čary, kabaly, sľuby hráčom neplatia. Vždy som uznával len trénerský kumšt na základe vrodeného talentu, spojený s pracovitosťou a dobrými hráčmi. Usmial som sa, keď tréner Slovana pred zápasom s mojím mužstvom čistil hráčom kopačky, niektorí kolegovia sa po menších úspechoch dali ostrihať dohola, a tak by som mohol pokračovať,“ listuje vo svojich spomienkach M. Lešický a pokračuje: „Vtedy som vedel, že súperov tréner je v koncoch a už im nemá čo dať. To už som mal polovičné víťazstvo. Považoval som to a aj považujem za servilnosť voči hráčom. Tréneri by takýmto spôsobom nemali bojovať, aby ich hráči mali radi. A len o to v týchto exhibíciách týmto trénerom ide. A potom takmer naisto nasleduje trénerov pád, lebo pri prvej kríze mu hráči namydlia aj ten posledný schodík. Signálom je, že keď po určitom čase začnú všetci hráči nadštandardne chváliť trénera, to je pre skúsených funkcionárov znamenie, že niečo nie je v poriadku a trénera treba v čo najkratšej dobe vymeniť. Trénera by si mali hráči prirodzenou cestou vážiť, uznávať ho, veriť mu. A pritom môžu na neho aj nadávať. Napríklad pre vyššiu náročnosť. S tým som mal skúsenosti. Ale pri výplate na mňa nikdy nenadávali. Ako príklady môžem uviesť tých najväčších našich futbalových trénerov, ako boli Malatinský, Marko, Vengloš, Ježek, Pospíchal, Jarabinský a ďalší. Tí zo seba nikdy nerobili „opičky“, a pritom to neboli žiadni suchári. Vedeli robiť humor v kabíne iným spôsobom. A z času na čas sa stalo, že si hráči nejaký žartík urobili aj na ich konto,“ zakončil Milan Lešický po návrate svojho tímu zo sústredenia na Cypre.
Tak si vyberte... Vidno, že aj úspešní trénerskí mágovia majú rozdielne názory. Pravdou je však i to, že práca s mládežou má čiastočne odlišné zákonitosti ako profesionálny chlebík.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Slovensko spoznalo najlepšie farmy minulého roka
 2. Máte problémy s trávením? Známy gastroenterológ radí ako na ne
 3. Ako inovácie menia naše návyky? Čo už dnes môžete robiť inak
 4. ARÓNIA najsilnejšia prírodná prevencia proti respiračným vírusom
 5. Nástrahy online vyučovania, o ktorých sa nehovorí
 6. METROPOLIS prináša mestské bývanie vo vysokom štandarde
 7. Slovenské „šampanské“, za ktorým sa skrýva príbeh lásky
 8. Vianočné vydanie magazínu SME Ženy
 9. Zdravé varenie: zábava pre celú rodinu
 10. Venujte na Vianoce darček plný informácií
 1. FMMR svojím výskumom reaguje na aktuálne živé témy
 2. Slovenské „šampanské“, za ktorým sa skrýva príbeh lásky
 3. Vianočné vydanie magazínu SME Ženy
 4. Novinka medzi prefabrikátmi
 5. Virtuálne prechádzky ako pomoc turistom pri orientácií
 6. 3D virtuálne prechádzky pozdĺž maďarsko-slovenských hraníc
 7. METROPOLIS prináša mestské bývanie vo vysokom štandarde
 8. The future of M&A in Europe
 9. Prvé zamestnanie: 3 veci, na ktoré by ste nemali zabudnúť
 10. ADLO sa presťahovalo bližšie k zákazníkom
 1. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 33 694
 2. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 15 327
 3. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári 14 411
 4. Aká je chémia vôní 10 189
 5. Mercedes-Benz opäť nadizajnoval budúcnosť 9 476
 6. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 9 340
 7. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 710
 8. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 8 684
 9. Bývanie v meste predlžuje život 8 164
 10. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 7 659
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Nitra, Galanta a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

Skupina obchodovala s anabolikami aj tabletkami na sex, polícia zatvárala oči. Bývalý silák dostal 23 rokov

Rozsudok je už právoplatný. Odsúdeným prepadne majetok v prospech štátu.

V kauze boli odsúdení štyria muži a jedna žena.

Berec ju volal Vegetka. Z malého mesta to dotiahla až k titulom v bundeslige

Miriam Šimáková bola v jednej sezóne aj najlepšou pravou spojkou v Nemecku.

Miriam Šimáková vľavo vo farbách Norimbergu, vpravo v drese Plastiky Nitra.

Polícia už nevyšetruje pokus Agrokomplexu predať kaštieľ Malanta

Ministerstvo zatiaľ nevie, čo s kultúrnou pamiatkou.

Kaštieľ funguje v udržiavacom režime, umelecké diela z neho odviezli.

Právna poradňa MY: Práva zamestnanca a riešenie sporov so zamestnávateľom počas pandémie

Bojíte sa o zárobok, lebo ste v karanténe? Prišli ste o prácu, lebo váš zamestnávateľ obmedzuje podnikanie? Viete, na koho a kde sa máte obrátiť v takejto či podobnej situácii? Aj na tieto otázky odpovedajú v bezplatnej právnej poradni naši právni experti.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

V trnavskej nemocnici je pozitívne testovaných takmer sto zamestnancov

Počet hospitalizovaných pacientov s COVID-19 je vo Fakultnej nemocnici v Trnave približne rovnaký v porovnaní s predchádzajúcim obdobím.

V Nitre padnú hlavy. Len či správne...

Húfna kritika (aj) od ex-hráčov. Za Nitru nastupuje v prvej slovenskej lige najmenej odchovancov v histórii.

V Zámkoch otvorili nové nákupné centrum

Pre návštevníkov je k dispozícii osem obchodných prevádzok.

Trasa a financovanie cestného obchvatu Detvy nie sú stále vyjasnené

Rozšírenie priemyselnej zóny naráža na odmietavé postoje.

Už ste čítali?