Dvadsaťpäť rokov nitrianskeho gitarového festivalu Cithara Aediculae chceli
jeho tvorcovia osláviť komorne a skromne. Pri príležitosti výročia sa však na jeho otvorení oceňovalo.
29. okt 2007 o 0:00 (PETR)
Aby ste mohli odoberať príspevky tohto autora, musíte byť prihlásený:
Prihlásiť|Registrovať
Primátor odovzdal minulý pondelok dve Ceny mesta Nitra zakladateľovi a riaditeľovi festivalu Pavlovi Sikovi a jeho dramaturgovi Jánovi Labantovi. Ako zástupca mesta si neskôr sám prevzal Memoriálnu cenu festivalu Cithara Aediculae. Spolu s ním ju dostal aj rektor UKF v Nitre Libor Vozár. Pri príležitosti štvrťročnice udelil riaditeľ festivalu aj dve Glórie Cithary Aediculae – jednu Dagmar Bojdovej z oddelenia kultúry a druhú riaditeľovi Ponitrianskeho múzea Antonovi Števkovi.
Festival Cithara Aediculae založil Pavol Sika v roku 1983. Začínal jediným koncertom, ktorý zorganizoval pre svojho žiaka a neskôr aj dramaturga festivalu Jána Labanta. Prvé ročníky sa uskutočnili v kaplnke Veľkého seminára, kde sídlilo aj Ponitrianske múzeum. „Festival som založil pre Jána Labanta a jeho spolužiakov. Jeho spolužiaci potom pozvali svojich učiteľov, učitelia potom pozvali svojich zahraničných kolegov a vznikol medzinárodný festival. Dá sa povedať, že za tri roky sme mali festival európskej úrovne a dodnes sa na ňom predstavilo už 250 špičkových hráčov z celého sveta,“ zhrnul vývoj festivalu jeho riaditeľ, režisér a producent Pavol Sika. Na nitrianskom gitarovom festivale sa predstavili gitaristi z Austrálie, Argentíny, Čile či Kanady. Samozrejmosťou a každoročnou tradíciou sa stali Španieli. Prvým zahraničným gitaristom bol Marku Turrunen z Fínska.
„Festival mával od 4 do 6 koncertov, pričom bolo obdobie, keď sme v jednom týždni zorganizovali okolo dvadsať koncertov na území celého Slovenska. Bolo to v deväťdesiatych rokoch, keď nebol problém organizovať významné kultúrne podujatia. Aj keď sme mali menej peňazí, všetko bolo lacnejšie a aj organizácie mali peniaze na kultúru. Pokiaľ koncert kedysi vyšiel na niekoľko tisíc korún, teraz vyjde na niekoľko tisíc eur,“ povedal Sika. Jedno vystúpenie, ktoré si návštevníci festivalu v súčasnosti vypočujú, odhadol na 60 až 100-tisíc korún. Záleží to aj na interpretovi, ktorý sa na ňom predstaví. „Ľudia si neuvedomujú, že na festival neprichádzajú trampskí gitaristi, ale svetové špičky.“
Festival sa začal formovať na domácej pôde vtedajšej Pedagogickej fakulty v Nitre, na ktorej Pavol Sika pôsobil ako pedagóg. „Robili sme ho domáckym spôsobom. Sami sme si na koncerty zarábali tým, že sme hrávali s Divadlom humoru a satiry hudobné koncerty. Čo sme zarobili, použili sme na festival. Istým spôsobom nám pomohli rôzne organizácie, mesto a škola,“ spomenul si Pavol Sika. V posledných desiatich rokoch organizoval festival za výraznej finančnej podpory mesta. Generálnym partnerom je aj Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre. Spoluorganizátormi sú veľvyslanectvá a kultúrne inštitúty štátov, z ktorých pochádzajú interpreti.
Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom
Váš e-mail bol úspešne zaregistrovaný. Aktivujte si odber správ kliknutím na odkaz, ktorý sme vám poslali e-mailom.