19. júl 2007 o 0:00
Zlikvidoval niekto stromy kyselinou?
Štyri stromy na Cintorínskej ulici v Nitre vyschli po tom, čo ich zrejme poliali kyselinou. Na problém upozornil Miloš Macho zo Strany zelených, ktorý chce podať trestné oznámenie na neznámeho páchateľa.
Dva stromy pritom stoja vo dvore nájomného bloku, pozemok je mestský. Ďalší stojí na pozemku školy a posledný kúsok od neho pred nájomnými bytmi. „Je úplne evidentné, že ich niekto polial kyselinou. Všetky štyri nesú rovnaké znaky poškodenia – začali vysychať zhruba v rovnakom čase, fľak okolo koreňového systému je jednoliaty. Asi niekomu tienili do bytu, je to očividné. Ak rozbor pôdy potvrdí moje podozrenia, podám trestné oznámenie na neznámeho páchateľa,“ hovorí Macho.
To, že stromy boli takýmto spôsobom zlikvidované, si myslia aj niekoľkí nájomníci bytov na Cintorínskej, ktorých sme oslovili. Mená uviesť nechceli. „Prekážali, tak ich dal niekto odstrániť. Mne tiež tienia stromy do kuchyne, ale nerobí mi problém svietiť si v nej celý deň. Veď tie stromy sú tu prospešné,“ myslí si jedna z nájomníčok.
Mesto s podobnými útokmi na stromy už skúsenosti má. Vandali v minulosti ničili chemickou látkou pagaštan na Farskej ulici, javor na Hodžovej ulici či lipy na Nábreží mládeže. „V spomínaných prípadoch sme podávali aj trestné oznámenie. Za šestnásť rokov môjho pôsobenia na mestskom úrade sa páchateľa podarilo zistiť len raz. Bol to prípad poškodenia stromu na Kalvárii, spravil to maloletý chlapec, ktorý nebol trestne stíhateľný,“ hovorí Pavol Jakubčin z nitrianskeho magistrátu. Podľa neho sa páchatelia často nezistia pre neochotu občanov svedčiť.
Páchatelia poškodzovali stromy napríklad navŕtaním kmeňa a napustením neznámych látok, pravdepodobne herbicídov. „Alebo olúpu kôru o šírke asi desať centimetrov na kmeni, čo má za následok odumretie stromu zhruba do jedného roka,“ popisuje Pavol Jakubčin.
Radnica bude aj v tomto prípade iniciovať trestné stíhanie páchateľa. „Situáciu sťažuje, že poškodenie nie je viditeľné. Dokázať, že došlo k naplneniu skutkovej podstaty trestného činu by bolo možné až po rozbore drevnej hmoty.“ Na Slovensku nie je pracovisko, ktoré podobné rozbory vykonáva. „Pokračujeme v zisťovaní, kto by vedel podobný rozbor urobiť,“ ubezpečil Jakubčin.
Podľa polície by v tomto prípade mohlo ísť minimálne o priestupok na úseku životného prostredia, za ktorý hrozí pokuta. „Môže však ísť aj o trestný čin porušovania ochrany rastlín a živočíchov, všetko závisí od okolností skutku,“ informovala Renáta Čuháková z polície. Za takýto trestný čin si páchateľ v prípade odhalenia môže odsedieť dva roky za mrežami.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou