Štvrtok, 29. október, 2020 | Meniny má KláraKrížovkyKrížovky
FUTBALISTI FC VION BUDÚ AKO VÍŤAZI SLOVENSKÉHO POHÁRA REPREZENTOVAŤ NAŠU KRAJINU V POHÁRI UEFA

Zlaté Moravce dobyli slovenský futbalový Olymp

Skandovaním „majstri, majstri“ vítali futbalistov FC ViOn stovky fanúšikov. Utorkový triumfálny vstup na námestie Andreja Hlinku v Zlatých Moravciach prišiel hodinu pred polnocou, víťazi Slovenského pohára spievali s oslavujúcim davom klubovú hymnu priamo


FC Senec - FC ViOn Zlaté Moravce 0:4 (0:1)
Góly: 38. a 49. Choma, 88. Černák, 90.+ Plichta.
Čakal sa obojstranne opatrný úvod, opak bol ale pravdou. Zlaté Moravce sa od začiatku pustili do súpera, lepšie kombinovali a nebezpečnejší boli hostia aj v šestnástke. Prvý pohrozil z diaľky kapitán Černák, po ňom mal gól na hlave aktívny Choma, ktorý to po polhodine skúšal aj priamou strelou, gólman Senca Novota bol ale pripravený. V 38. min. ale po rohu Černák posunul loptu práve Chomovi, ktorý pálil z dobrých 30 m, loptu nešťastne tečoval Guldan a FC ViOn viedol! Kto čakal po obrátke väčšiu aktivitu Senca, bol na omyle, Zlaté Moravce držali opraty zápasu naďalej pevne vo svojich rukách. Druhý úder prišiel už po štyroch minútach hry, keď spoza 16-tky pálil Ondrejka, Novota jeho delovku vyrazil iba pred seba a pohotový Choma sa v týchto situáciách vyžíva - 0:2. Až potom súper miestami vyrovnal hru, pokus Moughfira ale istý Peškovič v bránke FC ViOn kryl. V závere Zlaté Moravce gradovali svoj výkon. Po rohu Ondrejku zvyšoval hlavou Černák a výsledok 0:4 pečatila po strele Černáka pohotová dorážka striedajúceho Plichtu.
Pred 3 119 divákmi rozhodoval Hriňák, ŽK: Rožník - Ondrejka.
FC: Peškovič - Pavlenda, Klabal, Greguška, Choma (90. Medera) - Ondrejka, Černák, Hözl, Kuračka, Číž (85. Juska) - Chren (84. Plichta).
Slovo trénera
Ján Rosinský: Za výkon aj hru sme si víťazstvo zaslúžili. Je to historický deň pre náš klub. Úvod bol vyrovnaný, otázkou bolo, komu sa podarí streliť prvý gól. Dokázali sme to my a organizovanou hrou sme potom súperovi nedali šance.
Postava zápasu
Nesmierne ťažký výber, núkali sa všetci - vieru vo vlastné sily miesili s nadšeným výkonom a úžasnou disciplínou. Vo „finále“ sme zvažovali medzi Marošom Chomom a Petrom Černákom, vyhral kapitán, mal prsty v troch góloch.
Okamih zápasu
Prišiel pred zápasom, keď tréner FC ViOn Ján Rosinský prečítal hru súpera. Namiesto úvodnej oťukávačky vnútili Zlaté Moravce súperovi svoj štýl hry, z očakávanej taktickej partie bola ich jednoznačná záležitosť, čo dokumentuje výsledok 0:4!


Rosinského najväčší úspech
Nitrianski tréneri Ján Rosinský s Rastislavom Vincúrom sú hlavnými strojcami futbalového zázraku v Zlatých Moravciach, svojím dielikom prispieva k rozhodnutiam z lavičky aj matador Jaroslav Solčiansky. O náročnej púti za Slovenským pohárom sme hovorili so šéfom realizačného tímu FC ViOn Jánom Rosinským.
- Ak by ste mali menovať medzníky na ceste do finále, ktoré to budú?
- Základy úspechu v Slovenskom pohári sme postavili výhrou v prvom zápase v Trenčíne, aj s odstupom času ju hodnotím ako veľmi dôležitú. Ďalšie kolo doma proti rezerve Slovana bolo povinnou jazdou, tiež sme ju zvládli.
- Štvrťfinálový žreb proti vám postavil Nitru, zápas mal aj náboj prestíže.
- Nepreženiem nič, ak poviem, že Nitre išlo o veľa, bol to vtedy jej zápas jari. Vyhrali sme 1:0, mňa ale viac ako výsledok tešil kvalitný herný prejav môjho mužstva.
- Semifinále a v ňom dvojzápasová bitka s Artmediou Bratislava. Postupom cez najväčšieho favorita ste vyrazili dych každému.
- Išlo do tuhého, bol to zápas kto z koho. V Petržalke sme sa snažili dosiahnuť výsledok, ktorý by nám dával šance do odvety, čo sa aj podarilo. Doma sme si už verili, dokonca aj vtedy, keď bol po prvom polčase stav 2:2. Videl som, že moji hráči idú nad rámec svojich možností, potrebné ďalšie dva góly prišli zaslúžene spolu s postupom do finále.
- Vyvrcholenie na Pasienkoch asi motiváciu nepotrebovalo?
- Samozrejme, hráčov bolo treba presvedčiť o dôležitosti hernej disciplíny. Finále bolo o jednom zápase, reparát neexistoval. Chlapci si dali povedať, snažili sa hrať bez chýb a pokiaľ aj nejaké boli, na ihrisku si medzi sebou pomohli.
- Budete menovať najdôležitejších hráčov tohto úspechu?
- Ťažko vysloviť mená niektorých, naviac vždy ktosi chýbal. Vo finále to ale vyšlo tak, že v základe sa objavili naši jedenásti najlepší hráči.
- A prezradíte, kam vo svojej trénerskej kariére radíte tento úspech?
- Určite je to môj doterajší vrchol. Z Nitry, kde bývam a ktorá má fantastickú futbalovú históriu, dokázal ako tréner vyhrať Slovenský pohár už iba Michal Hipp.

Pohárový hrdina Choma
Šokujúco príjemnú streleckú extázu predviedli Zlaté Moravce na ceste za triumfom v Slovenskom pohári. Štvorgólovú kvótu nastavili futbalisti FC ViOn v semifinále proti Petržalke, vo finále proti Sencu ju potom „len“ zopakovali. Hrdinom v tomto smere bol Maroš Choma, v pohári nastrieľal päť gólov, ba stihol aj jedného „vlastenca“... „Možno práve ten vlastný gól proti Petržalke ma správne nabudil,“ smial sa futbalový poctivec, akých je málo. Obrat v semifinále zariadili práve jeho dva góly, rovnakú mušku predviedol aj v Bratislave. „Prvý som strelil s prispením teču, pri druhom som dorážal do prázdnej bránky strelu Ondrejku,“ opisoval Maroš momenty, po ktorých Zlaté Moravce vyhrávali už 2:0! Hoci dôležitosť posledného kroku zvykne zväzovať nohy aj myseľ, futbalisti FC ViOn si vo finále verili. „Na Senec sme si trúfali aj preto, že v poslednom čase nerobil veľké výsledky. Trému sme mali možno desať-pätnásť minút, potom z nás opadla a už to išlo. Škoda len, že mne to tak nepadá aj v lige,“ smial sa Choma. Tretiu poistku pridal gólovou hlavičkou Černák. Kapitán previedol svoju loď všetkými úskaliami, mohlo sa oslavovať. „Kritika po niektorých zápasoch v lige sa nás dotkla, o takomto výsledku ale nikto z nás určite ani len nesníval. Držať pohár nad hlavou bol krásny pocit a tie štyri góly, to už bolo z našej strany čosi navyše,“ hovoril futbalista, ktorý dostal v Zlatých Moravciach opäť krídla.

Prečo? Pre radosť!
Niekedy stačí aj málo, aby ste pochopili veľa. Hoci eufória nebrala v pretiahnutej noci z utorka na stredu v Zlatých Moravciach konca, niektoré debaty stáli naozaj za to. A bez ohľadu na to, že sa rodili v atmosfére, kde jedno sebavedomé vyhlásenie prebíjalo predchádzajúce.
Priblížime jednu zaujímavú názorovú výmenu: „Obdivujem Ondrejku za to, že robí futbal,“ hovorí jeden. „A prečo?“ krúti hlavou jeho spoločník. „No veď, že také peniaze do toho vráža a nemá z toho nič...,“ trpezlivo mu kamarát vysvetľuje. „Akože nič? A tá radosť je nič?“ kontruje víťaz debaty.


Primátorka Ostrihoňová: Futbal zjednotil naše mesto
Primátorka Zlatých Moraviec Serafína Ostrihoňová bola na úspech svojich futbalistov v Bratislave nachystaná. V druhom polčase už nevedela obsedieť na svojom mieste na čestnej tribúne, v autobuse na parkovisku pred štadiónom mala zabalené krásne červené ruže. Keď hlavný rozhodca Hriňák posledný raz fúkol do píšťalky, prvá dáma Zlatých Moraviec častovala oslavujúcich hráčov kvetmi, najväčšiu kyticu mala nachystanú pre šéfa klubu. „Som vďačná Vilkovi Ondrejkovi, fantastickým futbalistom, Pánu Bohu a aj divákom za to, ako krásne povzbudzovali,“ neskrývala primátorka dojatie. „Pred zápasom som mala maličkú dušičku, lebo Senčania v hľadisku pôsobili súdržnejšie, ale chlapci nás výkonom na ihrisku všetkých zjednotili a v závere už bolo jasne vidieť, že Zlaté Moravce suverénne dominujú na hracej ploche aj v hľadisku. Bolo to triumfálne víťazstvo, náš tréner pripravil mužstvo super, všetci si zaslúžia obdiv celého Slovenska,“ vyťahovala Serafína Ostrihoňová ďalej kompliment za komplimentom. Viac ako dve tisícky fanúšikov, ktoré prišli na Pasienky podporiť FC ViOn, primátorku potešili. „Hoci poznám mojich milovaných Moravčanov a viem, že vedia byť neskonale vďační, takúto podporu čakal naozaj asi len málokto. Ešte príjemnejšie potom bolo nočné prijatie v meste.“ Už po polnoci sa v kuloárnych debatách mestského kaštieľa preberal najmä blížiaci sa historický štart Zlatých Moraviec v Pohári UEFA. Podpichli sme Serafínu Ostrihoňovú otázkou, či mesto podporí účasť svojho elitného klubu v medzinárodnej súťaži aj finančne... „Samozrejme, budem chcieť, aby sme s poslancami schválili odmenu, táto partia si zaslúži mimoriadne ocenenie,“ prikývla primátorka. Ku cti jej slúži, že svojich futbalistov pozná po mene, mnohí by sa v tomto smere mohli od nej učiť.
Moravecký chlieb a hry
z balkóna mestského kaštieľa. Pri mikrofóne sa ďakovnými slovami rozplývala najznámejšia hladujúca primátorka v strednej Európe Serafína Ostrihoňová, oslavujúcim tínedžerom s klubovými šálmi dokonca podpisovala ospravedlnenky na stredajšie vyučovanie. Skrátka neobišiel ani majiteľ klubu Viliam Ondrejka, ktorému odovzdala čestné uznanie mesta Zlaté Moravce. Už v zákulisí dodala, že možnosti kompenzácie nákladov na Pohár UEFA preberie čím skôr s radnými pánmi.
Caesar dal ľuďom chlieb a hry, ako rímsky cisár sa v utorok zachoval aj Ondrejka. Pivo a šampanské tiekli potokom, až kým reštaurácie na námestí nevyčapovali všetky zásoby. Vyvrcholením osláv historického úspechu bolo kúpanie vo fontáne a parádny ohňostroj. Aj pre neveriacich Tomášov jasný dôkaz, že v Zlatých Moravciach s úspechom očividne počítali.

Ako si dláždili cestu do finále
2. kolo: Trenčín - FC ViOn 0:0, na pokutové kopy 5:6.
3. kolo: FC ViOn - Slovan Bratislava B 4:1 (2:0), 11. Choma, 42. Ondrejka, 53. Klabal, 62. Plichta - 46. Belica.
Štvrťfinále: FC ViOn - FC Nitra 1:0 (0:0), 79. Choma.
Semifinále: Artmedia Bratislava - FC ViOn 1:0 (0:0), 49. Halenár. FC ViOn - Artmedia Bratislava 4:2 (2:2), 13. Chren, 45. Hözl, 65. Plichta, 74. Choma - 5. Čišovský, 33. vlastný (Choma).

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 2. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 3. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 4. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi?
 5. UNIQA preberá dôchodkové fondy AXA, pre klientov sa nič nemení
 6. Pandémia urýchlila štart online duálneho vzdelávania
 7. Nenechajme jeden druhého bez pomoci a kontaktu
 8. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej
 9. Tlačová konferencia iniciatívy Stop hazardu so zdravím
 10. Developer roka YIT Slovakia je na Slovensku už desať rokov
 1. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 2. UNIQA preberá dôchodkové fondy AXA, pre klientov sa nič nemení
 3. Pandémia urýchlila štart online duálneho vzdelávania
 4. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi?
 5. Aplikácia, kde z pohodlia domova zlikvidujete škodovú udalosť?
 6. Škola môže vyzerať aj inak!
 7. UNIQA preberá na Slovensku aj dôchodkové fondy AXA
 8. Využite dovoz tovaru do 24 hodín a zadarmo
 9. Dopad krízy na firmu zmierni strednodobý prenájom vozidla
 10. V Košickom kraji máme more aj neviditeľnú izbu: Objavte ich!
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 33 686
 2. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 24 375
 3. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo 22 260
 4. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 17 077
 5. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 14 798
 6. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi 11 799
 7. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 390
 8. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej 11 154
 9. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 527
 10. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 10 507
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Nitra, Galanta a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

Na koronavírus zomrel v galantskej nemocnici 43-ročný pacient

V domácej karanténe je šesť zamestnancov.

Galantská nemocnica.

Faško asi neostane, už sedel s Karom. Kde v zahraničí ho chcú?

Nechcel som ostať v Nitre, ale spravil som dobre, odfukuje si kométa Fortuna ligy.

Mestský úrad v Šali.

Divadlo Andreja Bagara obnovilo svoj online program

V rámci neho ponúka aj rozhovory s hereckými legendami.

V rámci online programu "spoluVYHRÁME" divadlo ponúka výber pútavých rozhovorov s hereckými legendami, ktoré boli piliermi nášho divadla, alebo sa výrazne podieľali na jeho formovaní, ako bol napríklad aj Jozef Dóczy.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Na štyroch miestach v Trenčíne budú testovať z auta. Odberné miesto je aj na futbalovom štadióne

Na celoplošné testovanie bude Trenčanom k dispozícii počas dvoch najbližších víkendov 50 odberných miest. Pozrite si, kde ich nájdete.

Pacientov a pokút v Trnave pribúda

Celoplošné testovanie čaká Trnavu už tento víkend.

Virológ Klempa: Najbližšie týždne budú pre nás veľmi ťažké

Boris Klempa tvrdí, že celoplošné testovanie je teoreticky skvelá vec. Treba však brať do úvahy všetky okolnosti či riziká.

Už ste čítali?