Pondelok, 19. apríl, 2021 | Meniny má JelaKrížovkyKrížovky
FUTBALISTI FC VION BUDÚ AKO VÍŤAZI SLOVENSKÉHO POHÁRA REPREZENTOVAŤ NAŠU KRAJINU V POHÁRI UEFA

Zlaté Moravce dobyli slovenský futbalový Olymp

Skandovaním „majstri, majstri“ vítali futbalistov FC ViOn stovky fanúšikov. Utorkový triumfálny vstup na námestie Andreja Hlinku v Zlatých Moravciach prišiel hodinu pred polnocou, víťazi Slovenského pohára spievali s oslavujúcim davom klubovú hymnu priamo


FC Senec - FC ViOn Zlaté Moravce 0:4 (0:1)
Góly: 38. a 49. Choma, 88. Černák, 90.+ Plichta.
Čakal sa obojstranne opatrný úvod, opak bol ale pravdou. Zlaté Moravce sa od začiatku pustili do súpera, lepšie kombinovali a nebezpečnejší boli hostia aj v šestnástke. Prvý pohrozil z diaľky kapitán Černák, po ňom mal gól na hlave aktívny Choma, ktorý to po polhodine skúšal aj priamou strelou, gólman Senca Novota bol ale pripravený. V 38. min. ale po rohu Černák posunul loptu práve Chomovi, ktorý pálil z dobrých 30 m, loptu nešťastne tečoval Guldan a FC ViOn viedol! Kto čakal po obrátke väčšiu aktivitu Senca, bol na omyle, Zlaté Moravce držali opraty zápasu naďalej pevne vo svojich rukách. Druhý úder prišiel už po štyroch minútach hry, keď spoza 16-tky pálil Ondrejka, Novota jeho delovku vyrazil iba pred seba a pohotový Choma sa v týchto situáciách vyžíva - 0:2. Až potom súper miestami vyrovnal hru, pokus Moughfira ale istý Peškovič v bránke FC ViOn kryl. V závere Zlaté Moravce gradovali svoj výkon. Po rohu Ondrejku zvyšoval hlavou Černák a výsledok 0:4 pečatila po strele Černáka pohotová dorážka striedajúceho Plichtu.
Pred 3 119 divákmi rozhodoval Hriňák, ŽK: Rožník - Ondrejka.
FC: Peškovič - Pavlenda, Klabal, Greguška, Choma (90. Medera) - Ondrejka, Černák, Hözl, Kuračka, Číž (85. Juska) - Chren (84. Plichta).
Slovo trénera
Ján Rosinský: Za výkon aj hru sme si víťazstvo zaslúžili. Je to historický deň pre náš klub. Úvod bol vyrovnaný, otázkou bolo, komu sa podarí streliť prvý gól. Dokázali sme to my a organizovanou hrou sme potom súperovi nedali šance.
Postava zápasu
Nesmierne ťažký výber, núkali sa všetci - vieru vo vlastné sily miesili s nadšeným výkonom a úžasnou disciplínou. Vo „finále“ sme zvažovali medzi Marošom Chomom a Petrom Černákom, vyhral kapitán, mal prsty v troch góloch.
Okamih zápasu
Prišiel pred zápasom, keď tréner FC ViOn Ján Rosinský prečítal hru súpera. Namiesto úvodnej oťukávačky vnútili Zlaté Moravce súperovi svoj štýl hry, z očakávanej taktickej partie bola ich jednoznačná záležitosť, čo dokumentuje výsledok 0:4!


Rosinského najväčší úspech
Nitrianski tréneri Ján Rosinský s Rastislavom Vincúrom sú hlavnými strojcami futbalového zázraku v Zlatých Moravciach, svojím dielikom prispieva k rozhodnutiam z lavičky aj matador Jaroslav Solčiansky. O náročnej púti za Slovenským pohárom sme hovorili so šéfom realizačného tímu FC ViOn Jánom Rosinským.
- Ak by ste mali menovať medzníky na ceste do finále, ktoré to budú?
- Základy úspechu v Slovenskom pohári sme postavili výhrou v prvom zápase v Trenčíne, aj s odstupom času ju hodnotím ako veľmi dôležitú. Ďalšie kolo doma proti rezerve Slovana bolo povinnou jazdou, tiež sme ju zvládli.
- Štvrťfinálový žreb proti vám postavil Nitru, zápas mal aj náboj prestíže.
- Nepreženiem nič, ak poviem, že Nitre išlo o veľa, bol to vtedy jej zápas jari. Vyhrali sme 1:0, mňa ale viac ako výsledok tešil kvalitný herný prejav môjho mužstva.
- Semifinále a v ňom dvojzápasová bitka s Artmediou Bratislava. Postupom cez najväčšieho favorita ste vyrazili dych každému.
- Išlo do tuhého, bol to zápas kto z koho. V Petržalke sme sa snažili dosiahnuť výsledok, ktorý by nám dával šance do odvety, čo sa aj podarilo. Doma sme si už verili, dokonca aj vtedy, keď bol po prvom polčase stav 2:2. Videl som, že moji hráči idú nad rámec svojich možností, potrebné ďalšie dva góly prišli zaslúžene spolu s postupom do finále.
- Vyvrcholenie na Pasienkoch asi motiváciu nepotrebovalo?
- Samozrejme, hráčov bolo treba presvedčiť o dôležitosti hernej disciplíny. Finále bolo o jednom zápase, reparát neexistoval. Chlapci si dali povedať, snažili sa hrať bez chýb a pokiaľ aj nejaké boli, na ihrisku si medzi sebou pomohli.
- Budete menovať najdôležitejších hráčov tohto úspechu?
- Ťažko vysloviť mená niektorých, naviac vždy ktosi chýbal. Vo finále to ale vyšlo tak, že v základe sa objavili naši jedenásti najlepší hráči.
- A prezradíte, kam vo svojej trénerskej kariére radíte tento úspech?
- Určite je to môj doterajší vrchol. Z Nitry, kde bývam a ktorá má fantastickú futbalovú históriu, dokázal ako tréner vyhrať Slovenský pohár už iba Michal Hipp.

Pohárový hrdina Choma
Šokujúco príjemnú streleckú extázu predviedli Zlaté Moravce na ceste za triumfom v Slovenskom pohári. Štvorgólovú kvótu nastavili futbalisti FC ViOn v semifinále proti Petržalke, vo finále proti Sencu ju potom „len“ zopakovali. Hrdinom v tomto smere bol Maroš Choma, v pohári nastrieľal päť gólov, ba stihol aj jedného „vlastenca“... „Možno práve ten vlastný gól proti Petržalke ma správne nabudil,“ smial sa futbalový poctivec, akých je málo. Obrat v semifinále zariadili práve jeho dva góly, rovnakú mušku predviedol aj v Bratislave. „Prvý som strelil s prispením teču, pri druhom som dorážal do prázdnej bránky strelu Ondrejku,“ opisoval Maroš momenty, po ktorých Zlaté Moravce vyhrávali už 2:0! Hoci dôležitosť posledného kroku zvykne zväzovať nohy aj myseľ, futbalisti FC ViOn si vo finále verili. „Na Senec sme si trúfali aj preto, že v poslednom čase nerobil veľké výsledky. Trému sme mali možno desať-pätnásť minút, potom z nás opadla a už to išlo. Škoda len, že mne to tak nepadá aj v lige,“ smial sa Choma. Tretiu poistku pridal gólovou hlavičkou Černák. Kapitán previedol svoju loď všetkými úskaliami, mohlo sa oslavovať. „Kritika po niektorých zápasoch v lige sa nás dotkla, o takomto výsledku ale nikto z nás určite ani len nesníval. Držať pohár nad hlavou bol krásny pocit a tie štyri góly, to už bolo z našej strany čosi navyše,“ hovoril futbalista, ktorý dostal v Zlatých Moravciach opäť krídla.

Prečo? Pre radosť!
Niekedy stačí aj málo, aby ste pochopili veľa. Hoci eufória nebrala v pretiahnutej noci z utorka na stredu v Zlatých Moravciach konca, niektoré debaty stáli naozaj za to. A bez ohľadu na to, že sa rodili v atmosfére, kde jedno sebavedomé vyhlásenie prebíjalo predchádzajúce.
Priblížime jednu zaujímavú názorovú výmenu: „Obdivujem Ondrejku za to, že robí futbal,“ hovorí jeden. „A prečo?“ krúti hlavou jeho spoločník. „No veď, že také peniaze do toho vráža a nemá z toho nič...,“ trpezlivo mu kamarát vysvetľuje. „Akože nič? A tá radosť je nič?“ kontruje víťaz debaty.


Primátorka Ostrihoňová: Futbal zjednotil naše mesto
Primátorka Zlatých Moraviec Serafína Ostrihoňová bola na úspech svojich futbalistov v Bratislave nachystaná. V druhom polčase už nevedela obsedieť na svojom mieste na čestnej tribúne, v autobuse na parkovisku pred štadiónom mala zabalené krásne červené ruže. Keď hlavný rozhodca Hriňák posledný raz fúkol do píšťalky, prvá dáma Zlatých Moraviec častovala oslavujúcich hráčov kvetmi, najväčšiu kyticu mala nachystanú pre šéfa klubu. „Som vďačná Vilkovi Ondrejkovi, fantastickým futbalistom, Pánu Bohu a aj divákom za to, ako krásne povzbudzovali,“ neskrývala primátorka dojatie. „Pred zápasom som mala maličkú dušičku, lebo Senčania v hľadisku pôsobili súdržnejšie, ale chlapci nás výkonom na ihrisku všetkých zjednotili a v závere už bolo jasne vidieť, že Zlaté Moravce suverénne dominujú na hracej ploche aj v hľadisku. Bolo to triumfálne víťazstvo, náš tréner pripravil mužstvo super, všetci si zaslúžia obdiv celého Slovenska,“ vyťahovala Serafína Ostrihoňová ďalej kompliment za komplimentom. Viac ako dve tisícky fanúšikov, ktoré prišli na Pasienky podporiť FC ViOn, primátorku potešili. „Hoci poznám mojich milovaných Moravčanov a viem, že vedia byť neskonale vďační, takúto podporu čakal naozaj asi len málokto. Ešte príjemnejšie potom bolo nočné prijatie v meste.“ Už po polnoci sa v kuloárnych debatách mestského kaštieľa preberal najmä blížiaci sa historický štart Zlatých Moraviec v Pohári UEFA. Podpichli sme Serafínu Ostrihoňovú otázkou, či mesto podporí účasť svojho elitného klubu v medzinárodnej súťaži aj finančne... „Samozrejme, budem chcieť, aby sme s poslancami schválili odmenu, táto partia si zaslúži mimoriadne ocenenie,“ prikývla primátorka. Ku cti jej slúži, že svojich futbalistov pozná po mene, mnohí by sa v tomto smere mohli od nej učiť.
Moravecký chlieb a hry
z balkóna mestského kaštieľa. Pri mikrofóne sa ďakovnými slovami rozplývala najznámejšia hladujúca primátorka v strednej Európe Serafína Ostrihoňová, oslavujúcim tínedžerom s klubovými šálmi dokonca podpisovala ospravedlnenky na stredajšie vyučovanie. Skrátka neobišiel ani majiteľ klubu Viliam Ondrejka, ktorému odovzdala čestné uznanie mesta Zlaté Moravce. Už v zákulisí dodala, že možnosti kompenzácie nákladov na Pohár UEFA preberie čím skôr s radnými pánmi.
Caesar dal ľuďom chlieb a hry, ako rímsky cisár sa v utorok zachoval aj Ondrejka. Pivo a šampanské tiekli potokom, až kým reštaurácie na námestí nevyčapovali všetky zásoby. Vyvrcholením osláv historického úspechu bolo kúpanie vo fontáne a parádny ohňostroj. Aj pre neveriacich Tomášov jasný dôkaz, že v Zlatých Moravciach s úspechom očividne počítali.

Ako si dláždili cestu do finále
2. kolo: Trenčín - FC ViOn 0:0, na pokutové kopy 5:6.
3. kolo: FC ViOn - Slovan Bratislava B 4:1 (2:0), 11. Choma, 42. Ondrejka, 53. Klabal, 62. Plichta - 46. Belica.
Štvrťfinále: FC ViOn - FC Nitra 1:0 (0:0), 79. Choma.
Semifinále: Artmedia Bratislava - FC ViOn 1:0 (0:0), 49. Halenár. FC ViOn - Artmedia Bratislava 4:2 (2:2), 13. Chren, 45. Hözl, 65. Plichta, 74. Choma - 5. Čišovský, 33. vlastný (Choma).

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Dodávame len preverené riešenia, hovorí šéf ABRA Software
 2. Zase pozeráte do obrazovky? Radí fyzioterapeut aj očný lekár
 3. Volkswagen Touareg: Prvá liga za slušné peniaze
 4. Veľká jarná súťaž o cestu do Ománu
 5. Flexibilita, nedielna súčasť činnosti logistického providera
 6. Dobrým začiatkom stavby vyriešime veľa budúcich problémov.
 7. Pozor, stravné môže vzbudiť vlnu nevôle vašich zamestnancov
 8. Desať obľúbených miest Slovákov na letnú dovolenku v Chorvátsku
 9. Chceli by ste televízor alebo práčku k nákupu ako bonus?
 10. Korporátne dlhopisy s fixným ročným výnosom od 7 do 8 %
 1. Volkswagen Touareg: Prvá liga za slušné peniaze
 2. Veľká jarná súťaž o cestu do Ománu
 3. Flexibilita, nedielna súčasť činnosti logistického providera
 4. Firmy požadujú väčšiu flexibilitu
 5. Zase pozeráte do obrazovky? Radí fyzioterapeut aj očný lekár
 6. Happy Hour vymysleli námorníci, dnes poteší aj vaše auto
 7. Podcasty zdravotnej poisťovne Union sú najpočúvanejšie
 8. AURES Holdings sa vydáva na západ
 9. Výčínanie počasia spôsobuje najviac škôd v júni
 10. Dodávame len preverené riešenia, hovorí šéf ABRA Software
 1. Telefóny čaká zásadná zmena. Z dnešných nezostane takmer nič 51 545
 2. Desať obľúbených miest Slovákov na letnú dovolenku v Chorvátsku 19 929
 3. Zo žraloka rybka. Ako sa rozpadlo impérium Maria Hoffmanna? 18 448
 4. Krvou a železom: Ako Bismarck pred 150 rokmi zjednotil Nemecko 9 483
 5. Leto na ostrove Malta: desať najkrajších miest 9 117
 6. Slovákom hrozia malé dôchodky. V čom je problém? 8 700
 7. Bolesti kĺbov po Corone? Zbystrite pozornosť! 7 964
 8. Plánujete dovolenku na leto? Toto sú najkrajšie pláže Turecka 7 848
 9. Veľkonočné inšpirácie, rozhovor so Zuzanou Šebovou 7 703
 10. Prihláste sa na odber nových newslettrov od SME 6 590
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Nitra, Galanta a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

Slovenské hádzanárky dnes v Šali prehrali so Srbskom.

Hádzanárky Slovenska bojujú o postup na MS 2021 v baráži so Srbskom a po prvom dueli v Šali ich šance klesli na minimum. Favoritky dvojzápasu si odniesli víťazstvo v pomere 26:19.

17. apr
Ján Čimo pri agrometeostanici.

Zlodej sa po niekoľkých dňoch na pole vrátil. Odniesol aj snímače.

17. apr
Volejbalistky UKF Nitra získali druhý bronz v klubovej histórii.

Bronzovú sezónu hodnotí tréner František Bočkay. Dozviete sa aj pikošky z kabíny - kto je naj zabávačka, hladoška, spachtoška či frfľoška.

17. apr
Zakončuje Šaľan Šimon Michniewicz.

Hádzanári Šale po dva a pol mesiaci okúsili, ako chutí víťazstvo.

17. apr

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Martin Spano, rodák z Čaky.

16. apr

Martinčanka úprimne o tom, aké tienisté stránky prináša život s peknou tvárou.

12 h

Svadbu mladomanželov z Turca sprevádzali aj lavíny.

15. apr

Horčica sa stala pevnou súčasťou slovenskej kuchyne. Každý národ má tu svoju, Francúzi dijonskú, Nemci svoju žltú a Slováci majú liptovskomikulášsku.

15. apr

Už ste čítali?