í úrovňou výchovno-vzdelávacích výsledkov medzi najlepšie školy v Nitrianskom okrese. Riaditeľkou školy je od roku 1998 Tatiana Kováčiková, zástupkyňou Alena Zemková. Pedagogických pracovníkov je 22. Veľkým prínosom sú aj tri asistentky učiteľov, ktoré pomáhajú najmä v triedach so žiakmi z menej podnetného sociálneho prostredia. „Ich práca sa ukázala ako vysoko efektívna.“ Dnes má škola 299 žiakov. Deviaty ročník bude končiť 46 žiakov. Odbornosť vyučovania je takmer stopercentná, učitelia si neustále zvyšujú kvalifikáciu vo svojich odboroch, cudzích jazykoch, počítačových zručnostiach i v sociálno-pedagogickej oblasti. V spolupráci s UKF v Nitre sa na škole konajú otvorené hodiny pre zahraničných študentov, stretnutia učiteľov fyziky i okresné kolo fyzikálnej olympiády. Škola už niekoľko rokov organizuje v spolupráci s KŠÚ a Slovenskou asociáciou športu na školách okresné a krajské kolá vo vybíjanej žiakov základných škôl.
Údržba budov a materiálne vybavenie školy
Napriek tomu, že od založenia školy uplynulo takmer 50 rokov, škola i priľahlé budovy sú vo veľmi dobrom stave. Pravidelná údržba, modernizácia učební a čistota priestorov sú na tejto škole samozrejmosťou. Škola disponuje odbornými učebňami na vyučovanie predmetov: fyzika, chémia, prírodopis, cudzie jazyky, informatika, telesná výchova, technická výchova. V poslednom období prebehla oprava strechy jedálne, výmena všetkých spotrebičov, vybudovanie novej podlahy v skladovacích priestoroch, vymaľovanie telocvične, kompletná výmena lapačov lôpt na hádzanárskom ihrisku, oprava bleskozvodu, inštalácia počítačov nielen v učebni, ale aj kabinetoch vrátane internetu, vymaľovanie učební a ostatných priestorov. Plynulo dopĺňa inventár školy modernými učebnými pomôckami. Na opravy použila škola finančné prostriedky z nájmov. „Mesto nám necháva financie z prenajímania budovy súkromnej umeleckej školy a konzervatória. Tie využívame na opravy a zveľaďovanie školy. Ďalšie finančné prostriedky získavame z rôznych projektov, ale aj rodičovských príspevkov. Tradíciou je tiež vianočná a veľkonočná burza. Pod vedením učiteliek Bonyovej a Barusovej zhotovujú žiaci rôzne výrobky. Ich predajom sa napríklad naposledy zakúpil kopírovací stroj. Samozrejme, pri takom areáli a troch budovách je stále čo opravovať či renovovať,“ popisuje riaditeľka. Dodáva, že v najbližšej budúcnosti sú nevyhnutné opravy časti strechy a odkvapových rúr na budove školy, výmena okien a oprava strechy na telocvičniach, tiež výmena plynovej regulačnej stanice.
Počet žiakov klesáŠkolu, ktorá v 60. rokoch mávala aj vyše tisíc žiakov, dnes navštevuje len takmer tristo. Ešte v roku 2002, keď prešla na právnu subjektivitu, ju navštevovalo 520 žiakov. Príčinou poklesu je nielen celkový pokles populácie, ale i fakt, ktorým je táto škola špecifická. Veľký počet žiakov (tretina) pochádza z menej podnetného sociálneho prostredia, a to sú Rómovia. Na škole sa preto vytvárajú málopočetné triedy. „Deti sa tak skôr začlenia do kolektívu a nebrzdia talentované deti, ktoré majú väčší záujem sa vzdelávať. Napriek tomu rasové a iné predsudky rodičov sú silnejšie, ako pekné prostredie a vynikajúce výsledky školy. Pri rozhodovaní, kde zapísať dieťa do školy, zrejme prevládajú negatívne emócie. Škola sa má pritom naozaj čím chváliť,“ vysvetľuje riaditeľka.
Úspech je tradíciou
Napriek spomínaným problémom si škola stále udržuje vysoký štandard vo výchovno-vzdelávacom procese. Za ostatné tri roky žiaci školy v Monitore 9 ani raz neklesli pod slovenský priemer v matematike a slovenskom jazyku. Zaradili sa tak na prvé miesto v rámci nitrianskych škôl. Za toto obdobie žiaci získali niekoľko významných úspechov v súťažiach i olympiádach.
V prírodovedných predmetoch:
1. miesto v okresnom kole fyzikálnej olympiády,
1. miesto v okresnom kole chemickej olympiády,
2. a dve 3. miesta v okresnom kole geografickej olympiády,
8. miesto v okresnom kole biologickej olympiády,
3. miesto v okresnom kole Rastliny a zvieratá našich lesov,
4. miesto v okresnom kole matematickej olympiády,
2. miesto v okresnom kole aranžovania rastlín.
Za týmito úspechmi je práca učiteliek: Brezinovej, Adameovej, Ostertágovej, Grófovej, Šiškovej, Bonyovej a Lehockej.
V humanitných predmetoch:
1. miesto v okresnom a krajskom kole anglického jazyka,
2. a 3. miesto v obvodnom kole Hviezdoslavovho Kubína,
3. miesto v literárnej tvorbe Európa v škole,
3. miesto v súťaži Nitriansky rozprávkar.
Žiakov pripravovali učiteľky: Šugárová, Filová, Lacinová.
Rôznymi súťažami motivujú žiakov aj učiteľky na 1. stupni ZŠ. Logo školy, umelecké a športové súťaže, turistické vychádzky, estetické dotvorenie tried a priestorov školy, spolupráca s materskými školami, účasť na tvorbe projektov, to sú aktivity, ktoré na vysokej úrovni zvládajú učiteľky: Štarkeová, Andelová, Slováková, Lašáková, Bajtošová, Roháčová.
V popoludňajších hodinách pokračuje výchovno-vyučovací proces v ŠKD. Vychovávateľky Koprdová a Pustajová úzko spolupracujú s CVČ Domino pri organizovaní rôznych aktivít pre deti – plávanie, návšteva dopravného ihriska či každoročný víkendový pobyt v Klube turistiky na Zobore.
Významné návštevy
Škola vo svojich priestoroch privítala viaceré významné návštevy. Bývalého ministra školstva SR, zahraničnú delegáciu pod vedením pracovníkov Ústavu technológie vzdelávania PF UKF v Nitre, zahraničných študentov z Varšavy aj metodika z USA, ktorý si pozrel aj vyučovaciu hodinu v nultom ročníku. Vysoko hodnotili výchovno-vzdelávací proces, materiálne a priestorové podmienky školy.