Včely sa v tomto roku začali rozmnožovať skôr. Môže za to teplá zima, teploty neklesali pod bod mrazu veľmi často.
Prvé vajíčka sa vo včelstve objavujú už po zimnom slnovrate, ak sú na to vytvorené priaznivé podmienky. „Niekedy sa dajú nájsť už v januári. Tento rok bol začiatok roka veľmi priaznivý, včely sa začali rozvíjať oveľa intenzívnejšie. Časovo to vychádza o dva-tri týždne skôr ako inokedy,“ hovorí včelár Vladimír Foltín.
Včely si počas prezimovania vytvoria chumáč. V jeho strede udržujú stálu teplotu. Čím je zima tuhšia, tým je chumáč menší. Aby sa na jar mohol vyliahnuť plod, musí byť teplota na úrovni 36C. Včely ju musia udržať počas celého vývoja plodu.
Príprava na zimu sa pre včelárov začína už v auguste. Vytočia sa posledné zvyšky medu zo slnečnice, čo býva niekedy jedna z hlavných znášok. „Po odkvitnutí slnečníc sa včelám zoberie medná znáška, urobí sa preliečenie a začína sa prikrmovanie. Je osvedčené, že včely lepšie prezimujú na cukorných roztokoch ako na mede. Je to tým, že med obsahuje viac látok, ktoré sú pre včely nestráviteľné, mali by problém ho vylúčiť,“ vysvetľuje Vladimír Foltín.
On sám má asi päťdesiat včelstiev. V jednom úle je od päťtisíc do desaťtisíc včiel, v letnom období až do päťdesiattisíc včiel. Včelám sa Vladimír Foltín venuje od mladosti, začal pri nich robiť ako dvadsaťročný, po smrti otca.