Štvrtok, 15. apríl, 2021 | Meniny má FedorKrížovkyKrížovky

Nitrianky budú hrať o bronz

V semifinálovej sérii Nitra nastúpila proti najúspešnejšiemu tímu v histórii extraligy.

Extraliga basketbalistiek

1. zápas: MBK Ružomberok - Inpek UKF Nitra 65:55 (19:12, 11:9, 16:21, 19:13). Hral sa zaujímavý basketbal, v ktorom dominovali defenzívy oboch kolektívov. Domáce hráčky si v úvodnej desaťminútovke vypracovali mierny náskok, no Nitrianky favoritovi úspešne vzdorovali, darilo sa im hlavne v doskakovaní. Vicemajster odchádzal do kabín len s deväťbodovým vedením, očakávaný nápor neprichádzal ani po zmene strán. Naopak bojovné hostky postupne znižovali strelecké manko, dokonca v 28. min bol stav vyrovnaný - 40:40. Až v záverečnej štvrtine Liptáčky definitívne zlomili tuhý odpor Nitry, ktorá podala veľmi sympatický výkon. Najlepšou strelkyňou zápasu bola s 23 bodmi Šujanová.
Rozhodovali Szibilla - Margala, TH: 21/14 - 27/17, fauly: 26 - 22, 5 OCH: 26. Valachová, trojky: 6 - 2, 300 divákov.
UKF: Šujanová 23, Kubátová 9, Vyhňáková 3, Chlebovcová 2, Valachová 2 (Kalafutová 12, Miszkiel 4, Puchelová).
2. zápas: Inpek UKF Nitra - MBK Ružomberok 58:84 (26:23, 17:19, 13:22, 2:20). Hostky mali raketový úvod a v 2. min vyhrávali po bodoch Williamsovej 5:0, no následne Nitra pridala a o tri minúty bolo vyrovnané (11:11). Úspešný trojkový pokus Chlebovcovej znamenal vedenie domácich po prvej štvrtine. V 15. min vyhrávali Nitrianky o osem bodov (37:29), no do kabín odchádzal Ružomberok s najtesnejším mankom (43:42). Druhý polčas už Liptáčky držali opraty zápasu pevne v rukách, ich líderkou bola Američanka Williamsová. Naopak, Nitriankam sa vôbec nedarila streľba, čo súperky dokonale využili. V záverečnej desaťminútovke favorit zveľadil svoj náskok, hráčky Inpeku v nej zaznamenali iba dva body zásluhou Valachovej. Víťazstvo Ruže je úplne zaslúžené.
Rozhodovali Sudek a Janáč, TH: 11/6 - 6/4, fauly: 12 - 17, trojky: 6 - 6, 150 divákov.
UKF: Kubátová 16, Šujanová 15, Chlebovcová 7, Vyhňáková 5, Valachová 2 (Kalafutová 11, Miszkiel 2, Churkina, Kollárová, Šimončičová, Puchelová).
Konečný stav série 0:2.
Ostatné výsledky: K Cero VODS - Poprad 87:57 a 87:48, konečný stav série 2:0.
O 3. miesto - 1. z. - 14. 4. Nitra - Poprad (čas ešte nie je stanovený). Hrá sa na 3 víťazstvá.

Vyrovnaných 70 minút Extraligové basketbalistky Inpek UKF Nitra síce proti veľkému favoritovi semifinálovej série play-off neprekvapili, ale za predvedený výkon a hru sa určite hanbiť nemusia. Na Liptove dovolili favoritovi streliť iba 65 bodov, zápas prehrali len o desať. V druhom súboji o finále dokonca zverenkyne Ľubomíra Martinku vyhrávali aj rozdielom ôsmich bodov, no v druhom polčase hosťujúce legionárky predsa rozhodli o svojom postupe. „Myslím si, že sme boli Ružomberku sedemdesiat minút vyrovnaným súperom. V dôležitých momentoch rozhodla väčšia skúsenosť hráčok vicemajstra, ako aj naše nepremenené tutovky spod koša. Napriek tomu však musím dievčatám za obetavosť a bojovnosť poďakovať. Hostkám gratulujem k postupu,“ skomentoval sériu kormidelník tímu spod Zobora. A ako videla domáci duel nitrianska kapitánka Edita Šujanová? „Začali sme celkom dobre, darila sa nám streľba z poľa a v obrane sme hrali agresívne. Vstup do druhého polčasu nám veľmi nevyšiel, spravili sme niekoľko nevynútených chýb, čo kvalitný súper dokonale využil. V zlomových chvíľach nám v ofenzíve citeľne chýbala Barbora Fabianová. Vysoká prehra ma veľmi mrzí, pretože si myslím, že neodzrkadľuje priebeh na palubovke. Ideme ďalej, čaká nás neľahký boj o bronzovú medailu proti Popradu,“ povedala česká pivotka.