Sobota, 24. október, 2020 | Meniny má KvetoslavaKrížovkyKrížovky

Plandora otvára Pandorinu skrinku, priznáva krízu

Hokejová sezóna je pre Nitru od štvrtkového večera minulosťou, hoci týždeň predtým ešte olejári viedli nad Zvolenom 2:0. Horúce hlavy vychladli, a tak prišiel čas aj na triezvy rozhovor s riaditeľom klubu Jánom Plandorom. Čítajte pozorne, toto vôbec nie j


e tuctové interview.
- Za štyri roky, čo vediete nitriansky hokej, sa urobil kus dobrej roboty. Kam radíte sezónu, ktorá sa pre Nitru skončila po neúspešnej štvrťfinálovej sérii so Zvolenom?
- Pokiaľ to mám hodnotiť zo svojho hľadiska, tak pre mňa bola za tie štyri roky určite najhoršou, nie však výsledkami, skôr jej priebehom... Po odchode kľúčových hráčov sme vedeli, že na ich adekvátnu náhradu nemáme zdroje. Celkové siedme miesto ale považujem za nesplnenie cieľov a výrazný ústup z pozícii. Účinkovanie v play-off mohlo byť balzamom a skoro tak aj bolo. Boli sme Zvolenu viac ako dôstojným súperom a dovolím si tvrdiť, že len jedno premenené trestné strieľanie nás pripravilo o postup do semifinále. Za výkony a účinkovanie v play off musím hráčom i trénerom poďakovať, hrali sme na hraniciach svojich možností. Ďalej to bola skutočne aj otázka šťastia a smoly.
- Hovoríte, že už skončený ročník bol pre vás najhorší. Čo všetko sa podpísalo pod trpké konštatovanie, ktoré vrcholí vašou abdikáciu na poste riaditeľa klubu?
- Počas sezóny nás sprevádzala smola, veľa nerealizovaných alebo zlých rozhodnutí, osobne som sa počas nej skutočne trápil. Začalo to tým, keď som naznačil svoj odchod už po minulej sezóne. Teraz ľutujem, že som neodišiel. Avizoval som aj v Nitrianskych novinách, že vzťahy v klube nie sú najlepšie. Možno som riešil niektoré veci autokraticky, možno som povedal niekomu pár ostrejších slov. Nemusel sa každému páčiť môj štýl riadenia klubu, ale nezáujem akcionárov vznikol už v minulej sezóne, v čase našich najväčších úspechov. Neviem si celkom vysvetliť dôvody ich správania. Viacerí zrejme pochopili, že na hokeji sa nedá zarobiť, že peniaze treba nosiť a nie vynášať. Iní zistili, že reklama je viac o imidži ako o skutočnom prospechu pre firmu. Preto som začal uvažovať o odchode už pred rokom. Nakoľko počas tejto sezóny sa tieto problémy ešte vyhrotili, rozhodol som sa definitívne.
- Sezónu poznamenali trénerske zmeny aj časté rošády v hráčskom kádri. Ak by ste mali tú možnosť, čo by ste vrátili späť, resp. čo by ste urobili inak?
- Už som o tom hovoril, sezóna bola poznačená viacerými nezdarmi a omylmi. Mojimi, aj manažérovými. Angažovanie trénera Uličného po odchode Tabaru bolo mojím omylom. Vychádzal som ale z faktov, že Uličný trénoval mužstvo rok pred tým v podobnom zložení. Že hráči ako Štefanka, Kmeč, Vozdecký, Čacho a Kováčik sa pri Stavjaňovi viac trápili ako hrali, naopak pri Uličnom rok predtým boli lídrami. Tréner Uličný ma sklamal. Napriek dohodám, upozorneniam, prosbám, neustále vnášal do kabíny nepohodu a neskôr až deštrukciu. Hráčov, ktorých do mužstva nevybral - Jendek, Gráčik, Kucharčík - neakceptoval, s inými mal problémy, spomeniem Kolníka, Chrenka, Kováčika, Hrušku. Aj jeho typy na posilnenie ako Šmidriak, Prochádzka neboli správne a tam sa začali naše prestupové problémy. Viacerí museli odísť, adekvátne náhrady sme ale nedokázali zabezpečiť, navyše všetko stálo zbytočné peniaze a v kabíne to robilo rozvrat. Uličného odvolanie bolo neodvratné, malo však prísť skôr. Ani neskôr sa situácia nezlepšila. Po príchode Dorniča sme sa dohodli, že do 10. decembra nebudeme robiť s kádrom nič. Neboli peniaze, chceli sme uvoľniť viacerých preplatených hráčov ako Vala, Prochádzka, Suur, Lakosil a nahradiť ich mladými. Vtedy do hry vstúpil pán Medvecký a jeho Avalanche, ktorý mal vložiť do klubu 10 miliónov korún. Aj keď som tomu nikdy príliš neveril, zachoval som sa podľa hesla - topiaci sa aj slamky chytí. Namiesto očistenia kádra sme sa posilnili - príchod Pavlička bol skutočne omyl a Ablad, nerozumiem doteraz, kde mali tréneri oči...
- Nehovoríte nič o angažovaní Artursa Irbeho...
- Jeho účinkovanie bolo pre mňa veľkým sklamaním. Nikto nemohol predpokladať, v akej športovej forme príde. Hráč jeho mena by však skutočne nemal so svojou povesťou takto hazardovať. Irbeho sme chceli, lebo sme si všetci mysleli, že nám pomôže. Jeho pobyt som chcel hradiť z očakávaného diváckeho záujmu a tým zvýšeného príjmu zo vstupného, čo sa aj potvrdilo v prvom domácom zápase proti Košiciam, keď sa po prvýkrát v základnej časti vypredala Nitra aréna. Jeho výkonnosť videli všetci, nebudem ju komentovať. Viacej ma mrzí spôsob, akým sa prezentoval voči klubu. Jeho zmluva bola ohraničená určitými dátumami. Prišiel o týždeň neskôr, čo predstavovalo šestinu jeho pobytu v základnej časti. Nevedeli sme, koľko mu máme doplatiť druhú splátku, tak sme si to overili u agenta, s ktorým sme komunikovali o peniazoch. Čo žiadal, dostal na druhý deň. Čudný bol aj jeho postoj pred posledným zápasom so Skalicou, že nejde chytať kvôli nezaplateným letenkám... Boli sme dohodnutí, že peniaze dostane v piatok pred zápasom a aj ich dostal. Zaplatili sme mu hokejky a výstroj za 1 500 dolárov, na konci sa dožadoval, že veci sú jeho a aj si tie hokejky odniesol. Mal v užívaní klubové auto, pred odchodom ho odstavil na parkovisku, kľúče dal trénerovi a odišiel. Zistili sme, že auto je havarované a škoda na ňom za asi 70-tisíc korún. O tom nebolo nikde ani zmienky. Teraz nám je jasné, že mu v Nitre išlo len o jeho prípravu na svetový šampionát, ktorú mal navyše veľmi slušne zaplatenú. Nitra ho vôbec nezaujímala. Druhá časť zmluvy na play off bola viazaná na odmenu len v prípade nášho postupu. Či neveril sebe alebo celému mužstvu neviem, ale zadarmo tu už jednoducho nechcel byť.
- Z kabíny ale presakujú aj názory, že klub má podlžnosti aj voči ďalším hráčom, čo na pohode tiež určite nepridá...
- Je pravda, že počas celej sezóny sme sa borili s finančnými problémami, meškali výplaty, platili sme ich po častiach, ale nikdy to neprerástlo cez mesiac. Priznávam, niektorým hráčom sme zostali dlžní časť prémii ešte z minulého roku, ale na druhej strane dostávali prémie priebežne za vyhrané zápasy v tejto sezóne, celkove vyše dva milióny korún, aj keď sa celkový cieľ šieste miesto nesplnil. Som zvedavý, či k vám aj toto presiaklo z kabíny... Myslím ale, že naše výkony a celkové umiestnenie neovplyvnili tieto problémy. Hráči budú nespokojní vždy, keď meškajú výplaty, to chápem. Horšie však znášajú kritiku na svoju stranu, ťažšie chápu, že práve ich výkony a výsledky sú dôležité a výrazne ovplyvňujú príjmy klubu.
- Ako ste boli spokojní s prácou tandemu Dornič - Ozimák? Majú tréneri vašu dôveru alebo pripisujete určitý diel na zbabranom štvrťfinále aj im?
- Po vstupe nových trénerov do mužstva nastal evidentný posun, začali sme hrať zodpovednejšie, obetavejšie, prišli aj výsledky. Vždy sa dajú hľadať chyby aj na tréneroch, ale myslím, že s kádrom a hlavne návykmi mužstva, ktoré zdedili, urobili kus roboty. Mrzel nás koniec sezóny, ktorý poznačila najmä silná chrípka a dekoncentrácia kabíny po príchode Irbeho. Prišli sme o šieste miesto. A zbabrané štvrťfinále? Nehodnotil by som ho ako zbabrané, odohrali sme veľmi dobrú sériu a skutočne len maličkosti rozhodli v prospech Zvolena. Na prehre sa podpísali rovnakou mierou hráči, tréneri, manažér aj ja. Každý sme v určitom okamžiku neurobili všetko pre úspech. Slabší môže poraziť silnejšieho, len keď všetko klape na sto percent, o nás sa to nedalo povedať.
- Viacerým hráčom končia v Nitre zmluvy, ďalší naopak nenaplnili očakávania, takže odídu, aj keby ostať možno chceli. Myslíte, že už nastal čas prebudovania mužstva?
- Je pravda, že mnohým končia zmluvy k 30. aprílu 2007, viacerí ale majú opcie na jednu-dve sezóny. S kľúčovými hráčmi som sa rozprával pred play off a predložil som im stanovisko klubu, že s nimi počítame aj o rok. Viacerí prejavili záujem, rokovať o nových zmluvách začneme hneď v pondelok 12. marca. Mám mandát akcionárov, aby som oslovil hráčov, ktorých chceme udržať. Neviem teraz povedať, ako dopadnú tieto rozhovory. V novej sezóne ale určite príde k omladeniu kádra, prednosť dostanú talentovaní chlapci z juniorky, obzrieme sa aj po okolí. Je nutné uzavrieť finančne túto sezónu, hráči majú zmluvy až do 30. apríla, mužstvo nesplnilo ciele, viacerí hráči hrali pod svoje možnosti. Záver sezóny finančne asi zvládneme. Pro Hokej začal platiť za zmluvu so Slovnaftom, dobiehajú niektoré ďalšie zmluvy, väčšiu čiastku má doplatiť aj jeden akcionár. Na platy hráčov, trénerov, zamestnancov, a tiež réžie by malo zostať.
- Za štyri roky sa určite pozeráte na hokej inak, ako v časoch, keď ste do neho vstupovali. Čo teda chýba Nitre, aby sa trvalejšie etablovala medzi tímy, ktoré sú zaradené do silnej slovenskej štvorky? Sú to len financie alebo aj čosi iné?
- Ak dovolíte, začnem zo širšia. Prvoradou úlohou členov akciovej spoločnosti je a bude zabezpečenie financií na chod klubu. Môže tu byť riaditeľ hocikto, peniaze sám v tomto prostredí nezoženie. Klub jednoducho nie je fabrika, ktorú si raz kúpite, a keď ju dobre rozbehnete, stačí ju obrazne povedané kontrolovať. Tu sa každý rok začína odznova. Klub, ktorý chce reálne pomýšľať na účasť v semifinále play off a pritom zabezpečovať všetky svoje prevádzkové potreby ako aj výchovu a rozvoj mládeže, potrebuje v našich podmienkach cca. 50 miliónov korún. Keď si z toho odpočítate príspevok mesta na energie, platby z Pro Hokeja a poplatky rodičov, tak vychádza, že musíme ročne zarobiť minimálne 35-37 miliónov korún. Aké sú naše reálne možnosti? Reklama, vstupné, predaj ľadu, predaj suvenírov a predaj hráčov. Práve tu som žiadal akcionárov o pomoc. Aby priniesli do klubu nejaké ekonomické aktivity, ktoré by aspoň čiastočne pomohli s rozpočtom, bolo nad naše sily. Za dve sezóny sme nedokázali vymyslieť ani predaj pukancov. Pritom bolo treba len trochu záujmu, ochoty obetovať svoj čas a vzdať sa možno časti svojho zisku. Toho však väčšina nie je schopná. Tu treba hľadať korene našich problémov. Pokiaľ si viacerí nevybudujeme ku klubu vlastnícky a zároveň citový vzťah, tak nemáme nikdy šancu na trvalejšie úspechy. Je verejne známe, že som mal už takmer dve sezóny rozpory s predstaviteľmi nášho generálneho sponzora. Pri rozpočte cca. 50 miliónov korún predstavuje ich vklad 2,5 milióna rovných päť percent, a to je mizivý podiel. Reklama, ktorú za to dostávali - najmä miesto v názve klubu, je hodná ďaleko viac. Ťažili z toho, že lepšieho generálneho sponzora sme nemali, pre klub bola dobrá každá koruna. To bolo hlavnou príčinou našich sporov. Veľmi som sklamaný aj zo všeobecne malého záujmu nitrianskej podnikateľskej verejnosti o dianie v klube. V minulosti bola teória, že do klubu sa neoplatí investovať, lebo sa tam peniaze míňajú aj na iné ako hokejové účely. Teraz je asi teória, že sa to neoplatí, lebo máme dosť vlastných peňazí... Tu ja osobne vidím najväčší problém, prečo nemôžme konkurovať Košiciam, Slovanu, Zvolenu, Trenčínu, ale ani Martinu a Popradu. Všade je za úspechmi finančná stabilita, kluby sa opierajú o 10, 20, 30-miliónové vklady generálnych partnerov, resp. ich spriaznených firiem. Toto je pre nás zrejme len utópia. Nie je čas na koncepčnú prácu, vyhľadávanie talentov, lepšie financovanie mládeže, lepších hráčov. V klube bojujeme o holú existenciu, škrtíme výdavky, žobreme o každú zmluvu, takto sa robí skutočne veľmi zle. Pokiaľ v Nitre nevznikne väčší lokálpatriotizmus firiem a záujem bohatých ľudí o šport, nikdy nebudeme vedieť trvalo dosahovať úspechy, nielen v hokeji, ale v žiadnom športe. Je pravda, že každý nakladá so svojimi financiami podľa vlastného uváženia, ale u viacerých už určite nastal čas, aby pochopili, že podnikatelia musia byť spolutvorcami kultúrneho a športového vyžitia občanov mesta, kde realizujú svoje obchody. Sú to ich zamestnanci, rodiny, priatelia. Pokiaľ sa budeme všetci orientovať len na seba, tak v našom meste nikdy nič poriadne nedosiahneme, a to mi je úprimne ľúto. Hokej sa hlásil do pozornosti kvalitnou prácou, vynikajúcimi výsledkami, umiestnením, skvelým diváckym zázemím, atmosférou, vysokou medializáciou. Neuspeli sme, neviem prečo, resp. viem - v Nitre sa úspechy neodpúšťajú. Je to možno tvrdé konštatovanie, ale trvám na ňom.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Vitajte v postapokalyptickom svete
 2. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 3. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí
 4. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 5. NAŽIVO: Čo čaká ekonomiku? Sledujte #akonato konferenciu
 6. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 7. Kupujte originálne tonerové kazety HP
 8. Investície s fixným ročným výnosom od 6 % do 8 %
 9. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 10. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár
 1. Tesco prináša zákazníkom potraviny za každých okolností
 2. Vedeli ste, že jablká majú svoj medzinárodný deň?
 3. Zostáva už len 7 dní na predloženie žiadosti o grant
 4. Svet môžeme zlepšiť dobrými skutkami
 5. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 6. Najnovšie technológie a inovácie na Gemeri? Normálka
 7. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
 8. Nové laboratórium ekonomického experimentálneho výskumu na EUBA
 9. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí
 10. 5 vecí, ktoré definujú prémiové bývanie
 1. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 17 663
 2. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 14 335
 3. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte? 13 080
 4. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 12 039
 5. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 11 789
 6. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 11 715
 7. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 10 555
 8. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 9 773
 9. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 9 660
 10. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 9 616
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Nitra, Galanta a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

Ponitrianska stovka: Keď dobehneš, nechceš uveriť, že tvoje telo toľko zvládlo

Na kopcovitej trase z Handlovej do Nitry dve stovky pretekárov hľadali svoje limity. Inak ako šialenci sa im povedať nedá.

Zľava Tomáš Borčin, Daniel Sitáš a Jaro Bytel.

Nitrania dnes išli na veľké nákupy aj na cintoríny

Načo budú otvorené obchody, keď môžeme ísť len do potravín a lekární? pýtajú sa ľudia aj Zväz obchodu.

Mestský cintorín v Nitre.

Na župnom zastupiteľstve bol pozitívny poslanec. Testovali len ľudí, vedľa ktorých sedel

Viacerí poslanci apelujú na samosprávy, aby sa v tejto situácii rokovalo online.

Podžupanka Eva Antošová.
Predlžujeme akciu o 24h

Ak nemôžete za novinami, noviny prídu k vám. Dnes to máte s 50% zľavou na celý rok

Akcia platí pre nových aj existujúcich predplatiteľov, ktorí si ho predĺžia.

Táto akcia platí len 24 hodín a nebude sa opakovať.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Na Liptove pribudol v piatok dosiaľ najvyšší počet infikovaných

Situácia sa začína zhoršovať už aj v okrese Ružomberok.

TMR zatvára strediská Jasná a Vysoké Tatry

V prípade priaznivého vývoja situácie na Slovensku by mohli znova otvoriť 6. novembra.

Do základných škôl testovanie nepustíme, avizuje nitrianska radnica

Už dnes je isté, že odberné miesta v Nitre nebudú kopírovať miestnosti z volebných okrskov.

Už ste čítali?