edal nám primár Peter Mondek.
Predtým pôsobil na Klinike cievnej chirurgie v Národnom ústave srdcových a cievnych chorôb v Bratislave. Podieľal sa aj na vypracovaní registra cievnej chirurgie. „Analýzou počtu výkonov sme dospeli k záveru, že dostupnosť cievnej chirurgie je pre pacientov na Slovensku len 40-50-percentná. Schválená bola preto nová koncepcia, ktorá platí od tohto roka. Manažment v nitrianskej nemocnici bol prvý, ktorý zareagoval: od 1. júna kreoval samostatné oddelenie cievnej chirurgie,“ hovorí primár. Dodáva, že podľa novej koncepcie má byť v kraji k dispozícii celkom 42 lôžok. „Uvažujeme, že tridsať z nich by bolo v Nitre.“
Na oddelení pôsobia štyria atestovaní a dvaja neatestovaní cievni chirurgovia. „Poskytujeme cievno-chirurgický servis pre nemocnice v celom kraji, okrem novozámockej. Tam majú vlastného cievneho chirurga na chirurgickom oddelení.“
Primár Mondek konštatuje, že pribúdajú pacienti so závažnými komplikáciami cukrovky a ischemickou chorobou dolných končatín. „Tí tvoria gro našich pacientov. Žiaľ, prichádzajú často neskoro, v štádiách, kedy je už nutná amputácia.“ V Nitre operujú napríklad aj zúžené krčné tepny, ktoré sú zodpovedné za vznik mozgovej cievnej príhody. „Je to štandardný zákrok, väčšinou sa robí v celkovej anestéze, trvá približne hodinu. Najmladší pacient, ktorý ho v rámci prevencie podstúpil, mal len 40 rokov.“
Primár upozorňuje, že kôrnatenie ciev súvisí so štýlom života – medzi rizikové faktory patrí stres, fajčenie, cukrovka, vysoký cholesterol a vysoký krvný tlak. „Fajčiari a pacienti s vysokým krvným tlakom sú náchylní aj k vzniku aneuryzmy – výdute. Ide o patologické rozšírenie tepny na viac ako 1,5-násobok zdravého priemeru. Čím je väčšia, tým väčšie je riziko prasknutia. Hrozí, že človek behom niekoľkých minút až hodín vykrváca. Preto ak má aneuryzma viac ako 5,5 centimetra, mala by sa operovať,“ informuje primár. Dodáva, že ak si položíte ruku na brucho a máte tam pulzujúci útvar, môže ísť o výduť. Medzi príznaky patria bolesti brucha či nechutenstvo.
Laserom na kŕčové žily
Primár Peter Mondek predpokladá, že na budúci rok sa v Nitre budú robiť operácie kŕčových žíl aj pomocou lasera. Pacienti budú za tento zákrok doplácať. „Rádovo pôjde o sumu desaťtisíc korún. Zdravotná poisťovňa uhradí pobyt v nemocnici, ale nie laserové vlákna,“ vysvetľuje primár. Výhodou laserového zákroku v porovnaní s klasickým - invazívnym je estetický efekt. „Nič sa nereže, žila sa nevytrháva. Namiesto toho sa do nej zavedie vlákno, ktoré sa na konci rozžeraví a poleptá výstelku žily – tá spľasne a zlepí sa.“ Drobné, „pavúčikové“ kŕčové žily, do ktorých sa nevmestí ihla, na laserový zákrok nie sú vhodné.