Piatok, 30. október, 2020 | Meniny má Simon, SimonaKrížovkyKrížovky

V ouvertúre radosť domácich baníkov

V ouvertúre nového ročníka sa nitrianski basketbalisti s omladeným kádrom predstavili na pôde strieborného medailistu z Handlovej.

Extraliga basketbalistov

MBK Handlová - Casta SPU Nitra 93:81 (24:22, 22:22, 25:18, 22:19). Hostí v úvode držali trojky Pohánku (v prvej štvrtine ich dal štyri!), viedli 4:12 i 11:18. Baníci sa však prebrali, zlepšili hru pod oboma košmi a razom bolo o desať bodov pre nich. Tréner Urban neváhal nasadiť aj mladíkov a hostia do polčasu stiahli na 46:44. Zaujímavý zápas gradoval, po prestávke Casta otočila zo 69:59 po trojke Ivanoviča dokonca na 75:76! Prišli však viaceré chyby hostí, domáci dali desať bodov v rade a bolo rozhodnuté. Nitrania však nezanechali zlý dojem.
R Kuzmiak, Hlinka, Kurpáš, TH: 40/26 - 29/17, fauly: 27 - 33, trojky: 5 - 8, 5 OCH: 26. Vlaič, 39. Štefánik, 40. Marič - 28. Vojtek, 600 divákov.
Handlová (najviac bodov): Gašparac 31, Pipíška 15, Vlaič 13.
CASTA: Straupis 16 (1), Pohánka 16 (4), Ivanovič 7 (1), Vojtek 6, Červenka (Biloš 12, Žiak 12 (1), Seman 10 (1), Vido 2, Ilavský, Rendla).
Užitočnosť: Straupis 23, Pohánka a Seman 13.
Ľubomír Urban, tréner: Rozhodujúci bol výkon domáceho Gašparaca, ktorý nás vlastne na rozohrávke porazil sám. Náš očakávaný ťahúň Straupis kritické momenty nezvládol. Potešil však vynikajúci výkon Žiaka.

Komárno - Spišská N. Ves 63:96 (30:59), Petrovič 16, La Rosa 15, Kablár 11. Domáci boli Spišiakom vyrovnaným súperom iba v tretej štvrtine, v ostatných dejstvách jasne dominovali hostia vo všetkých činnostiach.

Ostatné výsledky: Lučenec - Levice 103:86, Inter - Svit 78:71, Košice - D. Kubín 87:61.

2. kolo - 4. 10. o 17.30 h Svit - Komárno, o 18.00 h Nitra - Inter, Levice - D. Kubín.
3. kolo - 7. 10. o 17.00 Handlová - Levice, o 19.00 h Komárno - Nitra.

Handlovské postrehy
Nitrianski basketbalisti odštartovali v sobotu novú sezónu a ukončili tak dlhé čakanie na ligové boje. Predsa len, v minulej sezóne vypadla Casta už vo štvrťfinále. Vráťme sa k handlovskej premiére pár postrehmi.
* Nitrania nastúpili v nových dresoch, už s logom generálneho sponzora KB Building SK. Krst však víťazný nebol. Na domácej verzii dresov bude dominovať výrazná oranžová farba.
* Tréner Ľubomír Urban sa nebál hodiť do extraligovej vody hneď štyroch mladučkých debutantov vo veku 17-19 rokov. Prvé cenné skúsenosti tak získali Žiak, Vido, Ilavský i Rendla.
* Bývalý hráč Nitry Matúš Dura prestúpil v lete práve do Handlovej, ale na palubovke sa vôbec neobjavil.
* Autori takzvaného „spravodaja“ na zápas si veľa práce nedali, chýbala v ňom čo len zmienka o tíme Nitry, o zostave ani nehovoriac...
* V polčasovej prestávke domáci usporiadatelia znížili osvetlenie v hale asi na tretinu a nevadilo im ani to, že v tomto šere sa oba tímy rozcvičovali na druhé dejstvo. Žeby elektrina tak zdražela?
* Jedným z dvoch miestnych stieračov bol vari 10-ročný chlapec, ktorému robilo zotretie palubovky problémy, a tak ho párkrát museli zastúpiť hosťujúci hráči (!). Domáci usporiadatelia sa len nečinne prizerali...
* Už od začiatku sezóny vedú zápasy traja rozhodcovia, čo je v basketbalovej Európe normálne. Tí odpískali až 33 faulov Nitry.
Napriek všetkému, Handlová mala v sobotu k dispozícii rozohrávača Gašparaca, ktorého výkon bol hlavným jazýčkom na váhach. Nitrania však majú šancu odčiniť prehru už v ďalších kolách. Liga pokračuje rýchlym tempom streda - sobota.