skrátili úradné hodiny, informátor musel posielať sklamaných ľudí späť na rozpálené ulice. Aj to sme zistili, keď sme mapovali situáciu v meste počas tropických teplôt.
Ľudia kvôli evidencii motorových vozidiel na Okresnom riaditeľstve policajného zboru v Nitre stoja v rade niekoľko hodín. Ráno po deviatej, keď sa na evidencii iba začalo úradovať, sme zastihli na chodbe niekoľkometrový rad ľudí. Prestupovali z nohy na nohu, zívali, pozerali nedočkavo na hodinky. Na chodbe bolo dusno, klimatizácia žiadna, spotení a podráždení ľudia si nemali ani kam sadnúť. „Stojím v rade už od ôsmej,“ posťažovala sa na niekoľkohodinové čakanie Gabriela. Ľudia, čakajúci na polícii, si zvykli na bufet vo vedľajšej budove učilištia, ktorý je však cez prázdniny zatvorený. „Našťastie mi predavačka predala minerálku aj v tunajšom bufete, ktorý je len pre zamestnancov polície,“ dodala Gabriela. Miroslav z Nitry bol tiež poriadne podráždený: „Malo by tu pracovať viac ľudí, lebo človek sa z toho ide zblázniť. Je tu dusno, na odpadnutie a klimatizácia žiadna.“ Od ľudí sme sa dozvedeli, že kvôli vybaveniu jednej veci si urobia voľno aj dvaja ľudia, ktorí sa v rade striedajú, aby čakanie ľahšie vydržali. „Výkon služby aj úradné hodiny počas stránkových dní fungujú bez zmeny,“ povedal riaditeľ Okresného riaditeľstva policajného zboru Juraj Cagáň. „Upravujeme iba dĺžku pracovných prestávok ostatných zamestnancov.“
Štefana z Veľkého Cetína sme zastihli ukrytého v tieni. „Bol som na úrade práce, kde som čakal iba desať minút.“ Úrady práce vybavujú ľudí pravidelne podľa dátumu, takže problém s nekonečným vyčkávaním v radoch tam nie je. „Moja poradkyňa mala v kancelárii ventilátor, takže sa tam dalo vydržať,“ dodal Štefan. Od prvého augusta plánujú na Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny v Nitre upraviť pracovný čas. „Pracovný čas pre zamestnancov bude pružný. Úradné hodiny mali od siedmej do druhej, od augusta budú môcť prísť ráno od šiestej alebo ostať dlhšie, až do pol šiestej a nadrobiť si čas,“ uviedla riaditeľka úradu Lýdia Leskovská. Na chodbách klimatizácia nie je, ale pre zamestnancov kúpili ventilátory. V každej kancelárii je aj umývadlo s pitnou vodou.
Na Mestskom úrade Nitra bol v niektoré dni skrátený pracovný čas o jednu hodinu. „Počas voľna pre horúčavy sa stránky na úrade nevybavovali. Na vrátnici upozorňoval vrátnik občanov na skrátenie pracovného času z tohto dôvodu,“ informovala nás Ivana Budayová, tlačová hovorkyňa MsÚ. Dodáva, že výhodou je, že jednotlivé kancelárie sú organizované tak, že na vybavenie netreba dlho čakať.
Mária po šesťdesiatke čakala na chodbe polikliniky na Chrenovej a utierala sa od potu. „Čo narobím? Je tu dusno, zlý vzduch, ale musím počkať,“ hovorí. Chodby nitrianskych polikliník sú nešťastne riešené. Niektoré ambulancie totiž nemajú vlastné čakárne, a tak pacienti v lepšom prípade sedia, v horšom stoja na dlhej tmavej chodbe, na ktorej nesvietia ani všetky svetlá, je tu nepríjemné dusno a vydýchaný vzduch. Malé okno na konci chodby neprevetrá celý priestor a spotení a unavení pacienti čakajú na lekárske vyšetrenie v neľudských podmienkach. Kultúra vybavovania či dokonca klimatizácia je pre mnohé úrady, inštitúcie a zdravotné strediská v dnešnej dobe prepychom a horúčavy tento problém ešte viac odkrývajú.
Autor: - ľš -