
Pôvodne proti sebe stáli dva návrhy - jeden hovoril o jej umiestnení na čermánskej časti sídliska Klokočina, druhý o prestavbe centrálneho tenisového dvorca v areáli UKF. Každá z alternatív mala svojich zástancov i oponentov, poslanci však nakoniec rozhodli v prospech Klokočiny.
V týchto dňoch už v blízkosti futbalového ihriska ČFK Nitra na Klokočine, kde športová hala vyrastá, vládne čulý stavebný ruch. Každý utorok je na stavbe kontrolný deň, počas ktorého sa zisťuje, či sa dodržiava časový harmonogram i plán prác.
„S výstavbou sa síce začalo trochu neskôr, ale dodávateľ sklz dohnal. V súčasnosti sa už ide presne podľa stanoveného harmonogramu a omeškanie nie je žiadne. Termín ukončenia je naplánovaný na koniec novembra a ja verím, že každý spraví všetko pre to, aby v tomto termíne bola sfunkčnená hracia plocha a šatne,“ uviedol prednosta MsÚ v Nitre Ľubomír Martinka, ktorého sme na stavenisku zastihli.
Ak všetko pôjde podľa plánu, hrubá stavba a palubovka by mali byť športovcom k dispozícii už koncom roka. Nová sezóna odštartuje tak povediac „za jazdy“, pretože ostatné priestory sa budú ešte priebežne dorábať. „Pre nás je podstatné, aby hala čo najskôr slúžila tým športovým klubom, ktoré musia hrať mimo Nitru, teda volejbalistkám a basketbalistkám, poprípade hádzanárkam či mužstvám futsalu. Postupne sa dokončí rozcvičovňa, fitnescentrum, menšia kongresová sála a priestory pre občerstvenie divákov,“ naznačil Ľubomír Martinka ďalší sled prác.
Poslanec Anton Kretter bol pred začatím výstavby proti jej umiestneniu na sídlisku Klokočina a svoj názor nezmenil ani teraz. „Je dobré, že v Nitre budeme mať športovú halu. Nemám však dôvod meniť svoj názor na jej excentrické umiestnenie na Čermáni vzhľadom na dopravné prepojenie zo všetkých mestských častí. Ak chcel manažment mesta touto investíciou urobiť niečo v prospech všetkých občanov Nitry, tak mal počúvať ich hlas, ktorý vari najfundovanejšie prezentoval Albert Panák. Nitra hrá v halových kolektívnych športoch (basketbal, volejbal, hádzaná) vo vrcholových súťažiach Slovenska, ako i v medzinárodných zápoleniach. Stredom mesta prechádzajú prakticky všetky mestské autobusy. Čiže divák z každej časti mesta sa dostane na športové podujatia bez problémov a pritom nehovorím o temer dennom dochádzaní mládeže na tréningy. Trvám na tom, že najvhodnejšou polohou pre športovú halu bol priestor na Triede A. Hlinku medzi UKF a Strednou potravinárskou školou. Žiaľ, mestské zastupiteľstvo bolo primátorom Nitry postavené pred hotovú vec. Tu je projekt, dali sme zaň takmer 1,5 mil. Sk, halu môžeme postaviť (pravda tam, kde ju situuje projektant). Či za týmto je okrem športu aj vízia blížiacich sa decembrových komunálnych volieb, musí posúdiť občan mesta,“ konštatuje Kretter.
Výstavba novej mestskej športovej haly je podľa našich informácií vykrytá z mestského rozpočtu na približne 110 miliónov korún, avšak verejné obstarávanie ukázalo, že na jej úplné dokončenie, teda aj s celkovými úpravami, parkovacími plochami a príjazdovou cestou je potrebných približne 150 miliónov.