Celková rozloha parku je asi päťdesiat hektárov, prvých desať v lokalite Pláne 1 je určených pre spoločnosti NPLS z Francúzska a Estamp zo Španielska. Firmy sú zamerané na bielu techniku a automobilový priemysel a výrobu by mali spustiť 15. septembra. Do roka zamestnajú približne tristo ľudí.
Priemyselný park má tri časti – Pláne 1, Pláne 2 a Topoľčianske Diely. V prvej z nich by jedna zo zahraničných firiem mala spustiť prevádzku už na jeseň. „Je to krkolomný termín, ale musíme ho stihnúť. Investor má podpísané zmluvy so svojimi odberateľmi, je pod tlakom penále, ktorý preniesol aj na nás,“ povedal konateľ spoločnosti ZM Invest Viliam Ondrejka. Spoločnosť založilo mestské zastupiteľstvo koncom minulého roka, má zabezpečovať činnosti súvisiace s realizáciou priemyselného parku. Konateľ Viliam Ondrejka je zároveň generálnym riaditeľom ViOn, a.s.
Do lokality Pláne 2 má prísť taliansky investor zaoberajúci sa strojárenskou výrobou, s výstavbou by sa malo začať v budúcom roku. Investori na lokalitách Pláne 1 a Pláne 2 by mali zamestnať 600-700 ľudí.
Dvaja zatiaľ známi investori si vybrali Zlaté Moravce, lebo im vyhovujú svojou geografickou polohou. Ani jeden z nich sa neobáva, že v oblasti nenájde dostatok kvalifikovanej pracovnej sily. „NPLS má tradíciu, 145 rokov skúseností, ale napriek tomu je to prvý raz, čo zakladá zahraničnú pobočku. Naším cieľom je, aby závod NPLS na Slovensku bol aspoň taký veľký ako je domovský v kraji Ardenne vo Francúzsku,“ povedal na otvorení priemyselného parku konateľ spoločnosti NPLS Jacques Simon. Francúzska spoločnosť sa špecializuje na bielu techniku a automobilový priemysel, španielska Estamp len na automobilový priemysel. „Je to veľký deň, pretože vidíme perspektívny rast našej spoločnosti,“ povedal Ignasi Amat Garriga z firmy Estamp.
„Pre podnikateľa je hybnou silou služba ľuďom, ktorých zamestnáva, pretože veda o službe je podnikanie. Verím, že NPLS aj Estamp dajú prácu aj dobrú plácu našim ľuďom,“ uviedla primátorka Zlatých Moraviec Serafína Ostrihoňová. „Moravecko malo ambície obrovské, ale všetko sa tu rozbilo, všetko skrachovalo. Nezamestnanosť bola v oblasti vždy vysoká, som preto rád, že park je konečne realitou,“ skonštatoval poslanec Peter Hlavačka.
Výstavba španielskej a francúzskej fabriky si vyžiada asi dvesto miliónov korún, hradí ich investor. Viliam Ondrejka nechcel spresniť zameranie ďalších investorov, s ktorými sa rokuje. Uviedol len, že má ísť o výrobu požiarnych komponentov a bielej techniky.