Hviezdoslavovej triede či na Základnej škole Benkova.
„Roj včiel sme si všimli už v pondelok večer. Vytvárali strapec pri oknách školskej jedálne. Hneď ráno sme volali hasičov,“ povedala nám riaditeľka školy Aneta Galová. Dodáva, že situáciu mali pod kontrolou, nikomu sa nič nestalo: „Zabezpečili sme prísnejší dozor. Ešte pred vyučovaním sa prezreli všetky triedy, či sa v nich nenachádzajú včely.“ Roj si nakoniec v krabici odniesol školníkov švagor, ktorý je včelárom.
Mnohí ľudia nebezpečenstvo, ktoré môžu včely, osy či sršne predstavovať, podceňujú. „Ako lekár záchrannej zdravotnej služby som sa mnohokrát stretol s pacientmi uštipnutými týmto hmyzom. Niekoľkokrát boli v tak závažnom stave, že bol nutný transport do nemocnice a následná hospitalizácia, nezriedka aj na vysokošpecializovanom oddelení anesteziológie a intenzívnej medicíny,“ povedal nám Ján Murgaš, vedúci lekár Stanice leteckej záchrannej zdravotnej služby Nitra – Janíkovce. Uviedol, že jed blanokrídleho hmyzu obsahuje tzv. bielkovinový antigén, ktorý vyvolá následnú reakciu organizmu. Tá môže mať podobu lokálneho začervenania a opuchu, uštipnutého môže svrbieť aj celé telo, tvoria sa vyrážky, nezriedka nasleduje sťažené dýchanie. U niektorých ľudí sa môže dokonca objaviť rýchlo nastupujúca život ohrozujúca systémová reakcia. „Spojená je s opuchom a zúžením horných dýchacích ciest (jazyk, hrtan, priedušnica), prudkým poklesom krvného tlaku, rozvojom šoku, ktorý môže za istých podmienok skončiť až úmrtím. Obzvlášť nebezpečné sú včely, osy a sršne pre jedincov, ktorí už v minulosti boli uštipnutí takýmto hmyzom a v ich organizme sa nachádza zvýšená koncentrácia protilátok triedy Ig E. Aj jedno jediné uštipnutie im môže spôsobiť anafylaktický šok a smrť,“ upozorňuje doktor Murgaš.
Odporúča preto, aby ľudia výskyt nebezpečných rojov hlásili Hasičskému a záchrannému zboru alebo špecializovaným firmám s adekvátnym vybavením na ich zneškodnenie.
Čo robiť v prípade uštipnutia?
„V prvom rade je potrebné opatrne odstrániť žihadlo pomocou pinzety, nechta či hrotu skalpela tak, aby nedošlo k ďalšiemu stlačeniu jedového váčka. Prípadné začervenanie a opuch je možné zmierniť prikladaním chladných obväzov. Väčším deťom a dospelým je vhodné podať jednu tabletu tzv. antihistaminika (Dithiaden, Fenistil, Claritine, Zyrtec...). Ak dôjde k rozvoju celkových príznakov, je potrebné čo najskôr privolať lekára alebo záchrannú zdravotnú službu,“ radí doktor Ján Murgaš. Dodáva, že všetci ľudia, ktorí mali po uštipnutí hmyzom závažnú systémovú reakciu, by mali byť vyšetrení odborným lekárom – alergológom. V ich výbave by nemal chýbať autoinjektor (tzv. adrenalínové pero).