egión, sa preinvestuje minimálne jedna miliarda korún. Začiatok prác sa plánuje už na budúci rok.
Produkovali víno i destiláty
Čeľadice sa nachádzajú 16 km na východ od Nitry. Ležia uprostred Žitavskej pahorkatiny pri hornom toku pravostranného prítoku rieky Žitava. Riečnu sieť tvorí niekoľko malých vodných tokov s nízkou výdatnosťou. Je to najmä Čeľadický potok, obyvateľmi Čeľadíc od nepamäti nazývaný Rabona - odtiaľ je aj názov folklórneho súboru Rabonka. Neďaleko potoka Rabona vyviera prameň termálnej vody s vysokým obsahom železa. Obec Čeľadice je známa produkciou kvalitného vína a ovocných destilátov. Obyvatelia Čeľadíc sa až do rozpadu Rakúsko - Uhorskej monarchie zaoberali predovšetkým poľnohospodárskou výrobou, čiastočne vinohradníctvom, v obci bolo aj zopár miestnych remeselníkov. Páleničiarstvo (kôstkovice, čerešňovice, žitnej) sa v obci prevádzkovalo minimálne od začiatku druhej polovice 19. storočia. Budova pálenice je tu dodnes. Miestni ľudia chodili obchodovať s pálenkou až na trhy v Hronskom Beňadiku.
Kultúra obce
V roku 1936 bola ako dobrovoľný súbor založená dychová hudba Čalaďanka. Dodnes pravidelne skúša a chodieva hrávať po rôznych kultúrnych podujatiach a akciách. Rodina Bališovcov neskôr vytvorila aj ďalšiu hudobnú skupinu s názvom Relax. Obec na kultúrnych podujatiach zabáva i folklórna skupina Rabonka.
Boli čeľadníkmi hradu
Prvá písomná zmienka o Čeľadiciach pochádza z roku 1113, kedy sa meno dediny objavilo v Zoborskej listine kráľa Kolomana I. Dobré prírodné podmienky umožnili viacmenej nepretržité osídlenie územia, a to už od včasného stredoveku až po súčasnosť. Už od roku 1272 sa Čeľadice stali pevnou súčasťou majetku Nitrianskeho hradu. Obyvatelia obce boli hradnými čeľadníkmi a služobníkmi (odtiaľ pravdepodobne pochádza názov obce). Svoj poľnohospodársko-remeselnícky charakter si obec zachovala až do súčasnosti.
Neskôr, po vpáde Tatárov, ktorý v 13. storočí zničil celé okolie Nitry, sa územie obce nazývalo ako „neobývané a opustené“. Od roku 1274 bola táto neobrábaná zem prepožičaná Comesovi Gethovi z rodu Ludanických. V 17. storočí obec získal Peter Forgách, neskôr sa stala majetkom Keresztúryovcov. Od 18. storočia do konca prvej svetovej vojny bola obec i chotár rozdelené na viacero častí, ktorých pánmi boli drobní zemania.
Nová ulica pre mladé rodiny
Ako hovorí starosta, obec bola kedysi zániková. Čeľadice robia všetko pre to, aby mladí ľudia z obce neodchádzali, práve naopak, aby sa obyvatelia alebo ich deti vracali do rodičovských domov. Obec najnovšie vytvorila novú ulicu s osemnástimi stavebnými pozemkami, na ktorej sa v budúcom roku bude stavať aj sedemnásť dvoj- a trojizbových nájomných bytov. Z fondu rozvoja bývania Čeľadice tohto roku získali dotáciu na výstavbu šestnástich rodinných domov, ktoré sa budú stavať v časti Čeľadice - rybník. Za éry starostu Jaroslava Pappa sa skolaudovalo zatiaľ 20 domov, preto sa očakáva nárast detí, ktorý by pomohol aj škole.
Kompletná kanalizácia by mala byť v obci ukončená do konca júla napojením na Dolné Obdokovce. Za približne 800-tisíc korún sa nedávno v obci vynovila veľká časť cesty. V spolupráci s farou sa plánuje opraviť ďalšia lokalita, na ktorej bude asi 26 stavebných pozemkov. Najväčším projektom, na ktorom Čeľadice v súčasnosti pracujú, je postavenie aquaparku v blízkosti obce.
Vinoaquapark
Na tomto mieste, štyristo metrov za obcou, sa plánuje postaviť „Vinoaquapark – zelený park“, ktorý je pre Čeľadice najväčšou investíciou. Úrad vlády dal obci po dvoch rokoch čakania prísľub na 520 miliónov korún. Ako hovorí starosta obce Jaroslav Papp, ide o „mravčiu prácu“, ale človek musí veriť, že to spoločnými silami dokáže. Aj okolie bude nadšené, pretože Vinoaquapark by bol prínosom pre celý región aj z hľadiska pracovných príležitostí. Väčšina pozemkov je už vysporiadaná, nasleduje dodatok k tejto oddychovej zóne a následne sa pozemky pripravia na stavebné povolenie. Ložisková teplota vrtu v hĺbke 554 m je 29°C, obec však čaká na investora, ktorý by urobil vrt na 60C až 70C teplú vodu. „Pokiaľ by sme vrt dokázali zrealizovať, Vinoaquapark by sa stal s rozlohou sedemnásť hektárov najväčším aquaparkom na Slovensku,“ povedal starosta. Na plánovaný projekt sa preinvestuje približne jedna miliarda korún. Ak sa začne stavať na budúci rok, v roku 2008 by bol Vinoaquapark hotový. Z rozpočtu obce sa na pozemky použil už milión korún, no od projektu sa očakáva minimálne 30-násobný zárobok. V blízkosti obce sa bude budovať aj nová rýchlostná komunikácia s údržbou ciest, plánovaná na rok 2007, ktorá by projektu tiež prospela.