stský úrad. „Upozorňovala som ich, čo sa môže stať,“ hovorí Adriana.
Práve obedovala v jedálni, z ktorej je výhľad na príjazdovú cestu k jej domu, keď začula rachot. Pád susedovej steny videla „v priamom prenose“. „Všade bol prach. Zavalilo celú príjazdovú cestu. Krátko predtým po nej išiel autom môj švagor. Odparkoval a peši prešiel do domu. Keby sa stena zrútila o dve minúty skôr, zabije ho,“ dozvedáme sa.
V susednom dome nikto trvalo nebýva už dlhé roky. Opadáva z neho omietka, komíny sa nebezpečne nakláňajú. „Asi pred mesiacom tu bol aj pracovník stavebného úradu. Vtedy to bolo „odcerené“ asi na päť centimetrov. Potom začali lejaky a situácia sa zhoršila. Keď som v stredu o 10. hodine telefonovala na mestský úrad, tušila som, že to spadne. O 12.30 to už bolo dolu... Sutiny sme odpratávali štyri hodiny, inak by sme sa s autom nedostali k svojmu domu.“
Zo stavebného úradu sa v ten deň nikto nedostavil. Neprišiel ani majiteľ domu, ktorý býva v Bratislave. „Povedal, že je v práci a keď príde, tak s advokátom a so statikom. Obviňuje nás, že pád domu je naša vina: že sme vyvýšili cestu, že tadeto chodia autá... Pravdou však je, že dom je postavený len z hlinenej nabíjaniny a celé roky chátra.“
„Vec budem riešiť po právnej stránke,“ povedal nám do telefónu pán Zoltán. Tvrdí, že susedia zdvihli terén o 30-40 centimetrov nad izoláciu jeho domu a narušili aj statiku. Vraj sa tak stalo, keď stavali nový dom a robili inžinierske siete. Nespokojný je tiež s tým, že mu sutinu zo zrútenej steny nahádzali, ako on hovorí, rovno do obývačky. „Suseda telefonovala mojej polovičke, že barák spadol a zabilo tam človeka, nech do hodiny prídem,“ tvrdí Zoltán. „Je to šírenie poplašnej správy a ja ju dám k súdu,“ vyhlásil.
Pani Adriana žije aj s rodinou v strachu, aby susedný dom nikomu neublížil. Koncom marca dala podnet na stavebný úrad, v apríli bol vykonaný štátny stavebný dohľad. Majiteľ domu sa ho nezúčastnil. „Mal som zlomenú nohu a okrem toho som predvolanie prevzal až deň po tom, ako sa konala obhliadka. V rozhodnutí, ktoré som dostal, sa píše, že mám do šesťdesiatich dní zabezpečiť statický posudok a barák na vlastné náklady opraviť,“ dozvedeli sme sa od pána Zoltána. Na adresu pracovníka štátneho stavebného dohľadu, ktorý v apríli vykonal obhliadku jeho domu, poznamenal: „On nevedel, že to spadne?“
„Keby v poslednom čase intenzívne nepršalo, stena by nespadla,“ vyjadril sa pracovník stavebného úradu. Dodal, že legislatíva neumožňuje konať v takýchto prípadoch promptne. „Majiteľ domu dostal časový limit, dokedy má urobiť isté opatrenia. Zatiaľ ešte nevypršal. Medzitým to spadlo – nie dom, ale len časť steny,“ prízvukuje úradník. Majiteľa vraj teraz vyzvú, aby urobil aj zabezpečovacie práce. „Dom sa dá ešte sanovať. Rozhodnutie je, samozrejme, na vlastníkovi.“
Pán Zoltán nám oznámil, že do Nitry pricestuje tento týždeň - s právničkou a statikom. „V stene je prasklina, čakám, že spadne aj posledná časť domu,“ obáva sa pani Adriana. Straší ju aj vysoký komín, ktorý stojí nakrivo nad príjazdovou cestou. Zostáva jej dúfať, že nebude intenzívne pršať...