Speváka Michala „Žibusa“ Malátného sme sa spýtali, či sa tešili na slovenské turné. „Tešili sme sa veľmi, lebo sme mali štyri mesiace pauzu. Od januára až do apríla sme mali dovolenku, takže nám to chýbalo, hoci sme si hovorili, že určite nebude. Dalo by sa povedať, je to také pekné slovenské slovo, že sme nadržaní.“
V Nitre Chinaski predstavili prierez svojej tvorby. Dohromady vydali šesť albumov a koncert bol zostavený z ich najobľúbenejších skladieb. Nechýbal ani hit Tabáček. „Na dosku sme dali pätnásť pesničiek a väčšinou sa nám podarí presadiť dve - tri z nich ako hity. Ako sa to robí, sa ťažko hovorí,“ povedal o tvorbe hitov Žibus.
Zaujímalo nás, či majú Chinaski radšej tvorivú prácu v štúdiu alebo koncertovanie. Žibus odpovedal: „Ja mám radšej koncerty, lebo je to živé hranie. V nahrávacom štúdiu sa necítim veľmi dobre a nie je to moja parketa. Živé koncerty sú dôvodom, prečo hudbu robím.“ Na margo tvorby sa vyjadril saxofonista Štepán Škoch: „Nemôžem povedať, že by som mal štúdiovú prácu radšej, ale nesmierne ma to baví. Mám rád proces tvorby, keď z ničoho postupne vznikne pieseň. V štúdiu ma baví spolupráca, na ktorej sa podieľa viac ľudí. Koncert je však väčšia paráda.“
Basgitarista Chinaski Ondra Škoch nám prezradil, že na slovenské turné s nimi neprišli žiadni rodinní príslušníci ani priateľky. „Ťažko by sa to realizovalo, lebo už teraz nás je pomerne dosť.“ Chalani nám porozprávali aj o výbere oblečenia na jednotlivé koncerty. Vraj si nechajú poradiť od priateliek a neskôr sa dohadujú aj medzi sebou, aby spolu ladili. „Vizážistov nám netreba,“ skonštatoval trumpetista Petr „Kuži“ Kužvart.
Koncert skupiny Chinaski ukončil prvý ročník Dní českej kultúry v Nitre. Čo majú podľa Chinaski Slováci a Česi spoločné v hudobnej oblasti? „Boli sme dlhé roky spoločným štátom, máme skoro rovnaký jazyk. Podľa mňa je pekné, že naša kultúra je prepojená. Hoci sa štáty rozdelili, spoločná kultúra funguje. V Čechách sú slovenské kapely a my sme zase tu. A čo máme spoločné? Myslím si, že slovanskú melodiku. Robíme jednoduché, ale pritom nie banálne pesničky,“ uviedol Žibus. Dodal, že medzi jeho obľúbených slovenských interpretov patria IMT Smile, Jana Kirschner, Zuzana Smatanová, Richard Müller a Peha. Každé leto sa skupina Chinaski zúčastňuje niekoľkých festivalov, kde si môže „konkurenčnú“ hudbu vypočuť. Tento rok ju fanúšikovia môžu vidieť na festivale v Trenčíne.
Z najbližších plánov Chinaski spomenuli koncerty v USA, kam odletia hneď po skončení slovenského turné. V lete budú okrem festivalov vystupovať na hradoch a zámkoch. Na jeseň si chcú oddýchnuť a potom sa pustia do nahrávania nového albumu, ktorý by mal vyjsť na budúci rok.