saťštyri. „Na základe interných predpisov tridsiatich z nich sme prijali bez prijímacích pohovorov, ostatní záujemcovia robili písomné prijímacie skúšky na štyri voľné miesta,“ informovala nás riaditeľka školy Beáta Havettová.
Šťastie sem prišli skúsiť aj Katarína Poláková (na snímke druhá zľava s mamou Helenou) a Hanka Baloghová, ktorú sprevádzala mama Monika. Obom dievčatám sa skúška z matematiky zdala jednoduchšia, príklady mali rýchlo hotové. O niečo ťažšia vraj bola skúška zo slovenského jazyka. Zaskočilo ich množstvo otázok, diktát bol „v pohode“. Katarína sa ničoho báť nemusí. Bez skúšok je už prijatá na Gymnázium v Zlatých Moravciach, ak ju však prijmú do Vrábeľ, vyberie si ich. Hanka by sa tiež rozhodla pre Vráble. Aj preto, že sem do šiestej triedy osemročného gymnázia chodí jej brat Marek. Vo štvrtok ju čakali druhé písomky na Obchodnú akadémiu v Zlatých Moravciach.
Stredné odborné učilište elektrotechnické vo Vrábľoch prijímalo žiakov na základe výsledkov Monitoru 9 a podľa známok z vysvedčení na konci 6. až
9. ročníka. „Zapísaných máme deväťdesiatšesť žiakov do študijných a učebných odborov. Do strojárskeho študijného odboru mechanik nastavovač a odborov mechanik elektronických zariadení a technicko-administratívny pracovník budeme prijímať žiakov aj v druhom kole, ktoré sa uskutoční v polovici júna,“ informoval nás riaditeľ školy Imrich Pecek. Celkovo môžu prijať až stoštyridsaťpäť žiakov a do nadstavbového štúdia plánujú prijať štyridsať absolventov trojročných učebných odborov so zameraním na strojárstvo a elektrotechniku. Foto: - si -
Zber separovaného odpadu sa začína pomaly, ale isto zakoreňovať vo vedomí obyvateľov. V obciach k separácii pristupujú zodpovednejšie. Potvrdzuje nám to aj porovnanie z Lúčnice nad Žitavou. V minulom roku tu zozbierali tritisíc kilogramov skla, tisícpäťsto kilogramov PET fliaš, tisíc kilogramov papiera. Ako nás informoval starosta obce Vladimír Kmeť, ľudia pochopili význam separácie odpadu a pristupujú k nej disciplinovanejšie. Minuloročné čísla prekročili už začiatkom mája. „Jednou z výhod separácie odpadu je jeho zhodnocovanie, nemusíme obyvateľom dvíhať cenu za jeho odvoz,“ informoval nás starosta. Spoločným zámerom obcí a Vrábeľ je kúpiť drvičku na odpad, čím by sa znížil jeho objem.
Zber PET fliaš pred rodinnými domami v rámci aktivačných prác minulý týždeň zabezpečovali Roman Sochor, Ján Šuchran (na snímke) a vodič traktora Jozef Rapko. Vytriedený odpad sa následne zváža do Vrábeľ. V Lúčnici nad Žitavou v súčasnosti pripravujú tradičný country festival. Uskutoční sa 1. júla.