Čo spôsobuje rakovinu pľúc a ktoré skupiny obyvateľstva sú najohrozenejšie?
Približne deväťdesiat percent prípadov karcinómu pľúc je spôsobených fajčením, 10–15% expozíciou karcinogénu v práci, 1-2% sú dôsledkom znečistenia ovzdušia. V 10-30% sa na vzniku karcinómu pľúc môžu podieľať nutričné faktory, teda napríklad nesprávna výživa. Významnú úlohu hrá individuálna vnímavosť – aj keď 90% pľúcnych karcinómov je spôsobených fajčením, rakovinu pľúc bude mať „iba“ 10-20% fajčiarov.
Ako sa dá chrániť pred rakovinou pľúc?
Základná rada znie: ľahšie je nezačať fajčiť, je výhodnejšie nebyť závislým. Ak fajčíte, pokúste sa prestať. Ak ste skúsili prestať, no bezúspešne, poraďte sa s lekárom. Vyhnite sa karcinogénom v pracovnom a v životnom prostredí – aj keď, samozrejme, toto sa ľahšie hovorí, ako robí. Pri rizikovej práci by ste však rozhodne nemali fajčiť – riziko totiž výrazne stúpa. Vhodné je jesť viac zeleniny a ovocia, obmedziť živočíšne tuky, cholesterol, alkohol.
Na seminári onkologických pacientov ste povedali, že rakovina pľúc je na okraji mediálneho záujmu a upozornili ste tiež na to, že na Slovensku neexistujú žiadne združenia na podporu tých pacientov, čo trpia rakovinou pľúc. Prečo?
Dôvodov je viac. Pre médiá je zaujímavejšia napríklad rakovina prsníka a Anastacia alebo Kylie Minoque než rakovina pľúc a 60-ročný muž, fajčiar, ktorý si je „sám na vine“... Je to ale trochu inak. Rakovina pľúc sa vyskytuje - a trend je stúpajúci - aj u žien, aj u celoživotných nefajčiarov, ale aj u mladých ľudí. Zo svojej praxe si spomínam na nedávny prípad 27-ročnej ženy, celoživotnej nefajčiarky. Prejavy ochorenia, obzvlášť pokročilého, výrazne obmedzujú aktivitu pacientov, často sú symptómy horšie než pri iných nádoroch.
Povedali ste, že riziko rakoviny je väčšie napríklad aj u tých ľudí, čo prežili záťažové a stresové situácie, napríklad smrť partnera. Ako súvisí stres s možnosťou ochorenia na rakovinu?
Vznik rakoviny je dôsledkom narušenej rovnováhy medzi látkami vyvolávajúcimi nádorové ochorenie a obrannými schopnosťami organizmu. Ťažký stres a depresia sú faktory, ktoré môžu prispieť k narušeniu tejto rovnováhy.
Veľa sa hovorí o fajčiaroch, menej už o tých, čo fajčia pasívne. Na nedobrovoľné fajčenie zomierajú ľudia, ktorí s cigaretou nemajú v podstate nič spoločné. Aké je riziko rakoviny pľúc u nefajčiarov, ktorí žijú v spoločnej domácnosti s fajčiarom?
Určenie tohto rizika bolo cieľom rozsiahlych epidemiologických štúdií, zameraných hlavne na ženy žijúce v jednej domácnosti s partnerom fajčarom alebo nefajčiarom. Riziko vzniku rakoviny pľúc bolo vyššie asi o 25% u žien žijúcich s partnerom – fajčiarom. Niektorí experti predpokladajú, že je ešte väčšie.