Ponúka umelecké štúdium pre deti, mládež i dospelých, začiatočníkov i pokročilých v hudobnej, výtvarno-umeleckej, divadelnej a tanečnej škole. Patrónkou Tralaškoly je Zuza Múza, ktorá vdýchla škole umeleckú atmosféru už pri jej prvom programe – Dni otvorených okien - v júni 2005.
Tralaškola v Nitre slúži ako alternatíva k existujúcemu umeleckému školstvu. Je to škola rodinného typu, moderná v prístupe k deťom a v možnostiach netradičného školského prostredia, povýšeného na klubový priestor pre umelecké aktivity, voľný čas, ale aj úlohy a debaty. Všetky učebne sú špecializované: napríklad výtvarný ateliér, divadelné štúdio, tanečná sála, trieda pre vyučovanie umeleckej prípravky a trieda perkusií a bicích nástrojov. Škola má vlastnú recepciu a je zabezpečená pre pokojný a bezpečný pobyt detí. Súčasťou školy je aj tanečná a koncertná sála. Všetky umelecké školy Tralaškoly sú pod jednou strechou a žiaci sa navzájom vnímajú, akceptujú a spolupracujú. V Tralaškole pracuje sedemnásť pedagógov a navštevuje ju viac ako šesťsto žiakov.
Riaditeľkou Tralaškoly je Alica Rétiová, ktorá popri organizačných prácach stíha aj vyučovať hru na klavíri. „Chcela som vytvoriť umeleckú školu moderného typu, ktorá by mala svoju jedinečnú atmosféru,“ povedala riaditeľka. Škola sídli v priestoroch na Ďurkovej ulici (v budove Tekos centrum). „Škola je v centre, aby bola blízko k základným a stredným školám. Tralaškola nie je na periférii, lebo ani umenie by nemalo byť na okraji nášho záujmu. Sme radi, že sme takýto priestor v Nitre objavili a prispôsobili našim predstavám. Rovnako nás teší, že sa tu stretol kolektív výborných učiteľov.“ uviedla A. Rétiová.
Tralaškola je škola otvorená umeleckým žánrom a premosťovaniu umeleckých odborov v spoločných projektoch. Tak vznikajú moderné viac umelecké syntetické predstavenia, ktoré sú výtvarne a scénicky dotvorené, kde sa hrá divadlo, tancuje a interpretujú sa hudobné skladby. Jej základnou filozofiou je vybaviť svojich žiakov kvalitnými umeleckými zručnosťami a skúsenosťami tak, aby svoju kreativitu vedeli uplatniť nielen vo svojej umeleckej realizácii, ale aj vo svojom životnom prístupe a v povolaní. Tralaškola je školou, ktorá nielen vzdeláva, ale hlavne vychováva k takým hodnotám, ktoré budú mať vždy svoje nenahraditeľné ľudské opodstatnenie.
Pre svojich žiakov organizuje aj iné aktivity, ako napríklad kurzy spoločenského tanca i umelecké workshopy. Najbližšie umelecké sústredenie Tralaškoly bude v Tralalande od 29. apríla do 1. mája. Prijímacie skúšky do Tralaškoly budú v termíne 22. – 23. máj.
Od svojho založenia Tralaškola pripravila niekoľko podujatí, na ktorých žiaci a učitelia prezentovali výsledky svojej práce. „Organizujeme veľa podujatí, na ktorých sa prezentujú všetky štyri umelecké školy Tralaškoly. Výsledkom je tímová práca učiteľov a žiakov. Naši žiaci sa tak zoznámia aj s inými umeleckými odbormi, čo ich obohacuje a inšpiruje,“ povedala A. Rétiová. V polovici mája Tralaškola organizuje podujatie Spolu nám to ide lepšie, na ktorom spolu so žiakmi školy vystúpia i pedagógovia, rodičia a súrodenci.
Divadlo u Zuzy Múzy
Divadlo detí a divadlo pre deti u Zuzy Múzy je škola, kde sa v plnej miere využíva tvorivá dramatika. Divadelnú školu vedie Kamila Ševellová, renomovaná režisérka detského divadla na Slovensku, držiteľka viacerých ocenení za réžiu a scenár. Záujemcovia sa môžu zdokonaliť v pohybe, prednese i hlasovej príprave. V škole pôsobí niekoľko detských súborov, v ktorých nájdete aj výrazné herecké individuality. Najúspešnejší súbor Ešte sme sa nedohodli v roku 2005 účinkoval aj na Divadelnej Nitre so svojím predstavením Štúdia N – 15. V októbri 2005 sa divadelné súbory zúčastnili prehliadky v Ostrave. V divadelnej škole pôsobí Egon Gnoth, hudobný skladateľ a klavirista, ktorý hudobne dotvára divadelné predstavenia. Novinkou budúceho školského roku je otvorenie bábkohereckého štúdia Tralaškoly, ktoré bude výborným priestorom pre spoluprácu výtvarníkov a hercov.
Vyfarbi sa!
Výtvarný ateliér prilákal malých výtvarníkov, ktorých priviedli rodičia s cieľom objaviť a rozvinúť talent pre tvar, farbu a líniu, ale aj staršie deti a mládež, ktorí s výtvarnou tvorbou počítajú aj pre svoje odborné vzdelávanie – úžitkové výtvarníctvo, umelecké remeslá, dizajn, architektúra alebo učiteľské povolania rôznych stupňov. Štúdium ponúka rozvíjanie výtvarných zručností a umeleckej tvorivosti vo výtvarnom prejave detí, mládeže i dospelých. Výtvarný ateliér zahŕňa kresbu, maľbu, grafiku, modelovanie i dekoratívne činnosti. Práce tralaškolských výtvarníkov čakajú na svoje uznanie a prípadne aj ocenenie na súťažiach od Hlohovca po Taiwan. Novinkou týchto dní je súťaž pre žiakov nitrianskych základných škôl pod názvom Vyfarbi sa!, ktorej cieľom je posunúť hranice detského výtvarného vnímania a objaviť nové talenty.
Tanec odbúrava trému
Lídrom tanečnej školy je tanečné divadlo ATĎ, ktoré úspešne reprezentovalo naše mesto i školu na medzinárodnom festivale v Dánsku. Tu získalo pozvánku aj na festival v Moskve, ktorý bude v roku 2008. Scénický tanec, základy ľudového tanca, klasika a moderný tanec – to sú tradičné tanečné disciplíny každého tanečníka. Je samozrejmé, že nie každý žiak tanečnej školy bude profesionálny tanečník a baletný majster. Ale tanec ako prostriedok umeleckého vyjadrenia, stvárnenia príbehu alebo kultivovaného odreagovania sa a oddychu od pasívneho školského sedenia je veľmi obľúbený a vyhľadávaný. Tanečná škola pomáha odbúravať trému, vybudovať si sebavedomie pred publikom a podieľať sa na tralaškolských syntetických predstaveniach spolu s hudobníkmi, hercami a výtvarníkmi a celkovo esteticky obohacuje žiakov. Malé baletky (na snímke) počas našej návštevy predviedli niekoľko cvičení a tančekov.
Nahrali aj prvé tralaškolské CD
V hudobnej škole sa učí hra na akustické, elektroakustické a ľudové nástroje. Vyučovanie hry na akomkoľvek nástroji vyžaduje nielen špecifické predpoklady a nadanie, ale aj vôľové vlastnosti a motiváciu, čo býva často u detí problémom. To je výzva pre tralaškolských učiteľov, ktorí vedia zdĺhavý proces nadobúdania zručností hráča zatraktívniť a individuálnym prístupom mu pomôcť nájsť si svoj nástroj a žáner. Rôzne komorné zoskupenia, kapely a súbory, hlavne KGB – Klub geniálnych hudobníkov a Sláčikový tralaškolský orchester, dokážu pritiahnuť a zaujať. Prvé tralaškolské CD vzniklo v decembri ako verejná nahrávka vianočného predstavenia Tralaškola v Synagóge.