Piatok, 21. január, 2022 | Meniny má VincentKrížovkyKrížovky

Staré Mlyny v troskách alebo Nehoráznosť, ktorá bolí (Výzva k primátorovi a občanom mesta Nitra)

Aj keď je už možno neskoro, musím to napísať. Búrajú sa staré Mlyny. Búrajú sa krásne staré objekty. Búra sa známa nitrianska dominanta. Neviem ako vám ostatným ale mne je smutno...

Aj keď je už možno neskoro, musím to napísať. Búrajú sa staré Mlyny. Búrajú sa krásne staré objekty. Búra sa známa nitrianska dominanta. Neviem ako vám ostatným ale mne je smutno. Veľmi smutno. A zároveň som nahnevaná a cítim to tak, akoby ma niekto oklamal. Keď kráčam po Štefánikovej ulici a pozriem sa na tú hromadu trosiek, tak mám chuť niekomu položiť otázku: Prečo? Prečo sa to stalo? Prečo sa o tom dozvedám až teraz, keď už je možno neskoro? Prečo som sa k tomu nemohla aj ja ako občianka Nitry vyjadriť? Kto je za to všetko zodpovedný?
Pokúsim sa tu sformulovať svoj názor, aj keď sa hneď v úvode priznám, že som veľmi skeptická k tomu, či to ešte bude na niečo dobré. A hlavne, či sa tento článok dostane do novín a následne ku kompetentným. A ak aj áno či na neho vôbec niekto zareaguje.
O fakte, že sa budú Mlyny búrať som sa dozvedela nedávno z Nitrianskych novín, ale ak si dobre spomínam išlo iba o návrh, ktorý sa mal prejednávať. Myslela som si, že k tomu nemôže nikdy dôjsť. V naivnej viere, že aj kompetentní ľudia majú cit pre staré a krásne veci a že im záleží na tom, aby Nitra bola miestom s osobitou atmosférou. Mýlila som sa. Už za pár dní som sa smutne dívala na demoláciu budovy Mlynov. A spolu so mnou ďalší okoloidúci. Niektorí sa pristavili, a celú udalosť fotografovali, niektorí sa pohoršovali a niektorí iba ticho, dokonca až pietne stáli. Všetci sme to však vnímali ako obrovskú stratu.
Pred pár dňami som si prečítala v známom slovenskom denníku SME (7.3. 2006 – V Nitre búrajú historické mlyny) o celom pozadí udalosti. Tam som sa dozvedela aj to (čo som intuitívne vedela), že ide o veľmi vzácny komplex budov, ktorý má svoju tradíciu, historickú aj architektonickú hodnotu a mohla som si zároveň svoj názor konfrontovať s podobnými názormi architekta, ľuďmi z Centra pre komunitný rozvoj a aj názormi iných občanov.
Viem, že nepoznám celé pozadie rozhodnutí, ktoré za búraním Mlynov sú. Na základe doterajších informácií si však myslím, že došlo k závažnému porušeniu zákona o ochrane kultúrneho dedičstva a zároveň aj k porušeniu práv občanov mesta Nitry, ktorým nebolo možné sa k celej veci vyjadriť. Regulárny postup by bol predsa nasledovný: Súkromná firma predloží architektonický projekt s návrhom na výšku potrebných investícií a tento projekt sa prehodnotí a konfrontuje s vyjadrením pamiatkárov a architekta mesta Nitra a s ich vlastným návrhom budúceho vzhľadu a využitia stavby. Obidva návrhy by mali byť nasledovne ponúknuté občanom na diskusiu. Tak by sa to udialo, ak by kompetentným naozaj záležalo na vzhľade mesta.
Nemôžem sa však vyhnúť dojmu, že opäť raz zvíťazilo lacné a rýchle a ekonomicky výhodnejšie riešenie. Samozrejme, že oprava starej budovy by si vyžiadala dlhodobejšiu investíciu. Samozrejme že do opravy starej budovy by bolo potrebné investovať viac ako keď sa postaví nový moderný komplex. Lenže modernej budove chýba čosi podstatné, čo sa ťažko vykazuje a prevádza do ekonomických termínov. Chýba jej pamäť, génius loci, atmosféra. Zbúraním Mlynov dôjde k ďalšiemu vymazaniu našej histórie a tým aj našej pamäti. Nitra, ktorá sa chváli, že je „matkou miest“ a je na seba nesmierne hrdá pokiaľ ide o jej cyrilo-metodejskú tradíciu zlyhala v základnej ochrane svojho dedičstva. (Návrh, ktorý ráta s preskleneným obchodným strediskom a hrozivým počtom 750 parkovacích miest je pre mňa ako občana vizuálne neprijateľný, neestetický a vzhľadom na preplnenú dopravu v Nitre aj hrozivý.).
Krásne staré objekty mohli byť priestorom, kde by sa sústredili rôzne komerčné štúdiá, luxusné kancelárie, osobité obchodíky, predajne, literárne kaviarne. Môžem vám zaručiť, že by ste sa v týchto priestoroch naozaj dobre cítili a radi zdržiavali. A tým by ste vrátili mestu to, čo by ono predtým do budovy investovalo. Trvalo by to dlhšie ale oplatilo by sa to. A čo je ešte hlavnejšie Nitra by sa stala týmto zachovaným objektom aj turisticky známa (Lebo radšej pôjdete do zaujímavej budovy ako do budovy, ktorá sa až stereotypne podobá na ktorýkoľvek hypermarket). Skúste niekedy navštíviť centrá takých miest ako sú Košice, Prešov, Bardejov alebo Kežmarok. Uvidíte, aká je v nich, vďaka zachovaným starým budovám, atmosféra.

Skryť Vypnúť reklamu

Vzhľadom na uvedené skutočnosti žiadam primátora a ďalších kompetentných mesta Nitry, aby sa k udalosti búrania starých Mylanov vyjadrili a urobili príslušné opatrenia na zastavenie ďalšej demolácie. Zároveň vyzývam všetkých občanov Nitry, aby sa svojím hlasom pridali a podporili ukončenie búrania starých Mlynov.

Mgr. Eva Pariláková

16.3.2006

Vaše vyjadrenia môžete posielať na mailovú adresu Nitrianskych novín nitrianskenoviny@petitpress.sk

REAKCIE ČITATEĽOV:

* Chcem len podotknúť, že sú v Nitre aj takí ľudia, ktorí sú "ZA" zbúranie starých mlynov a spýtať sa "TÝCH pravých nitrančanov", pamiatkárov a ĎALŠÍCH géniov NITRY čo robili a vlastne čo spravili pre ich záchranu, rekonštrukciu a tým vlastne pre ich ďalšie uchovanie!? Nespravili nič - len teraz, ako aj v mnohých prípadoch pred tým - len vrieskajú, vrieskajú a zas len vrieskajú!!! Predtým "kopali" za komančov, teraz za "svoje vrecká". Vážená firma, ktorá tam chce niečo vybudovať za cca. dve miliardy korún, fakt nemáte pár "melónov", ako im zapchať tlamy? Komu, vie takmer každý človek, komu nie je Nitra ľahostajná srdcom!!! Oni nechcú veľa, verte, lebo ich heslo je: radšej menej, ale od viacerých!
P.S.: Viem o čom píšem, viem, čo je história, kultúra, viem, čo je kultúrne dedičstvo a viem i to, že si ho treba chrániť!

Skryť Vypnúť reklamu

zetor
28.3.2006* Nesúhlasím s bezbrehým búraním pamiatok v našom meste, ani s potieraním identity Nitry. A som za to, aby sa obyvatelia vyjadrili k tomu, čo sa deje s mestom.
Staré mlyny si pamätám už z detstva, pamätám sa na to, že boli vždy strašne škaredé. Pamätám sa, ako som sa už v detstve hanbila pred návštevníkmi Nitry, ktorí keď mlyny zbadajú, pomyslia si, že moje mesto je škaredé. Žijem v Nitre od narodenia a mám Nitru veľmi rada. Je tu veľa pekných miest a budov, ale mlyny nimi určite nie sú. Navyše sú v dezolátnom stave. Poznám veľa starých Nitranov a veľa z nich s búraním objektu súhlasí.
Ja ako obyvateľka Nitry som za odstránenie mlynov. Trápi ma iná vec - výstavba obchodných budov na Mostnej ulici. Náš hrad a podhradie sa nám navždy stratia z výhľadu...

Skryť Vypnúť reklamu

Silvia Králová
28.3.2006


* Nitra je mojim rodným mestom a mestom mojej mladosti. Stále tam rada chodím, aj keď už dlhé roky bývam inde. Pamätám sa, ako voňala mletá paprika, keď sme na jeseň chodievali po ulici pozdĺž nitrianskeho mlyna. Aj dnes, keď otváram v kuchyni nádobu s mletou paprikou, zavonia mi nitriansky mlyn. Mlyn bol orientačným bodom v meste a pracovali tam rodičia mnohých mojich spolužiakov. Mlynský činžiak dodnes existuje a vyzerá lepšie ako paneláky na Chrenovej. Bývali sme neďaleko. Náš dom stál tam, kde je dnes Tesco, bývalý Prior. Kvôli jeho stavbe zbúrali pol ulice vtedajšej Leninovej, predtým Stalinovej a ešte predtým asi Hlinkovej. Bola to hlavná ulica a prešla mnohými menami, podľa patričnej dobovej politickej orientácie Slovenska. Vždy sa pozerám s nostalgiou na to miesto, kde stál predtým náš dom. Rodičia dostali potom panelový byt na Chrenovej, nejaké peniaze, pamätám si, že za m2 pozemku na hlavnej ulici nám zaplatili podľa vtedajších zákonov halierovu sumu. Spomínam na krásnu slnečnú terasu nášho domu, na starostlivé vypracovanie dverí, schodišťa a mnohých detailov bytu, s ktorými sa halabala urobený panelák nemohol porovnávať. Keď náš dom búrali, náhodou sme boli s otcom v meste. Videli sme ako traktor s oceľovým lanom ovinutým okolo nášho múru potiahol dopredu. Múr sa zrútil. Nemohla som sa na to pozerať a rozplakala som sa. Minulú sobotu som videla polozbúraný nitriansky mlyn. Nemala som dobrý pocit. Myslím, že namiesto búrania musíme konečne začať ochraňovať dedičstvo našich predkov. Tak sa zaisťuje kontinuita generácií a vytvára hrdosť mladých ľudí na svoju krajinu.

Magda Lukáčová 6.4.2006

* V úvode pozdravujem všetkých v Nitrianskych Novinách.
Po prečítaní článku na internete "Staré mlyny v troskách..."som zostal zhrozený,čo sa v Nitre deje.Keďže som odcestovaný dlhodobo v zahraničí,nemal som možnosť získať túto informáciu skôr.Plne súhlasim s pani Mgr.Evou Parilákovou.Nie som expert na historické pamiatky,či na zákony súvisiace s postupom demolácie.Jedno je však isté-tento krok je najnešťastnejším krokom,aký mohla Nitra odsúhlasiť.Pracujem vo Veľkej Británii a tu si historické budovy ctia a udržujú,rekonštruujú.Celé Anglicko je vlastne jedno veľké múzeum.Prečo práve na Slovensku musíme všetko,čo má históriu,svoje opodstatnenie,krásu zničiť? Nitru mám nesmierne rád,strávil som tam roky{a určite ešte strávim},aj keď nie som Nitran{bývam v okolí Nitry},nesmierne mi záleží na tomto meste,pretože môžem byť hrdý na jeho históriu,súčasnosť.Lenže musíme pristupovať k určitým rozhodnutiam s rozvážnosťou a rozumom.Nebudem sa tu rospisovať na stránky.Vyjadrujem jednoducho nesúhlas s demoláciou Mlynov,ako občan SR,ako človek,ktorý si váži pamätihodnosti,ktoré nam zanechali naši predkovia,ale aj ako človek,ktorému záleží na budúcnosti našich detí.
S pozdravom zostáva Richard Cviklovic,Komjatice.

Najčítanejšie na My Nitra

Inzercia - Tlačové správy

 1. Mecom ide na zelenú
 2. 5 neznámych vecí, ktoré umožňujú platobné karty
 3. Rezerváciou first moment dovolenky viete ušetriť aj 40 % z ceny
 4. Európsky unikát. Kvalitné CBD funguje aj napriek neprajníkom
 5. Anketa: Slováci, ako sme na tom so závislosťami?
 6. V roku 2021 kúpili Slováci kryptomeny za viac ako 25 000 000 €
 7. Marrákeš je červená perla Maroka
 8. Akcie, fondy, kryptomeny. Do čoho treba tento rok investovať
 9. F&F Slovensko je najdôveryhodnejšou odevnou značkou na trhu
 10. Predplatné SME.sk len za 29 eur
 1. Plánujete kúpu nehnuteľnosti ? Správajte sa ako investor
 2. Schodolez pre imobilných - Viete ako sa testuje?
 3. Ak sa chcete zotaviť po Covide, zamerajte sa na podporu zdravia
 4. Union prichádza s novinkami pre diabetológov
 5. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 6. Rezerváciou first moment dovolenky viete ušetriť aj 40 % z ceny
 7. Ekologicky sa zeleniť je časom overený hit
 8. Pripomíname dôležitý dátum –31. januára 2022
 9. Vysoká spotreba vody? Môže to byť nepovšimnutý únik vody
 10. 7 predsavzatí, ktoré pomôžu nielen vám
 1. 5 neznámych vecí, ktoré umožňujú platobné karty 6 984
 2. Predplatné SME.sk len za 29 eur 6 652
 3. Marrákeš je červená perla Maroka 5 224
 4. Akcie, fondy, kryptomeny. Do čoho treba tento rok investovať 4 981
 5. Anketa: Slováci, ako sme na tom so závislosťami? 2 646
 6. Cukrovkári a covid-19 2 502
 7. V roku 2021 kúpili Slováci kryptomeny za viac ako 25 000 000 € 2 478
 8. Chyby, ktoré robíte pri platbe kartou a ani ste o nich nevedeli 2 464
 9. Vieme, kde získate najlepšie semienka zeleniny 2 332
 10. Európsky unikát. Kvalitné CBD funguje aj napriek neprajníkom 2 020

Blogy SME

 1. Boris Vanek: NENÁVISŤ OKOLO NÁS
 2. Vlasta Žampová: Rusko, rusofili Čarnogurskí, náckovia aj neokomunisti.
 3. Rudolf Pado: Inšpirácie z Českej republiky
 4. Štefan Vidlár: Scel bych trošičku schudnút
 5. Miroslav Lukáč: Žiaden Djokovič, žiaden Fico s maskou, žiadna výnimka.
 6. Mária Pálková: Ako ľahko sa človek zmení
 7. Martin Balun: Stužková
 8. Rudolfa Vallová: Vieme identifikovať zdroje hospodárskeho rastu?
 1. Pavol Koprda: Milan Mazurek straší vedľajšími účinkami vakcín. Čo naozaj hovoria dáta? 13 984
 2. Pavel Macko: Vodka a cigary? 7 074
 3. Vanda Tuchyňová: Primátor chce ukázať rešpekt a silu, Žilinu však obracia smerom k Jánovi Slotovi ! 5 805
 4. Michal Porubän: Tak si tu žijeme - poslanec Blaha je zaočkovaný a Žilinka nechce zverejniť zmluvu čo podpísal v Rusku :) 5 568
 5. Tereza Krajčová: Anglický denník: 21. Posledné razy, ktoré mi zlomili srdce 4 337
 6. Tomáš Harustiak: Biblický Exodus Izraelitov z Egypta sa nikdy neodohral 2 463
 7. Miroslav Galovič: Hlbocký (zmrznutý) vodopád. A Jozef Tiso na konci neďalekej kalvárie. 2 402
 8. Milan Buno: 7 knižných tipov: odpočítavanie k bombe, slovenské fantasy, aj kulinárske krimi 2 201
 1. Milota Sidorová: Toto mesto v Taliansku založilo Kanceláriu pre čas. Čaká to aj Bratislavu?
 2. Pavol Koprda: Milan Mazurek straší vedľajšími účinkami vakcín. Čo naozaj hovoria dáta?
 3. Lucia Šicková: S týmito 4 krokmi sme zaviedli kultúru feedbacku v našej firme
 4. Matúš Sarvaš: Prokurátor: Pri čítaní listov na rozlúčku je nemožné neprecítiť slová obete
 5. Valentína Sedileková: Podcast, ktorý vám odhalí svet ľudí s poruchami príjmu potravy
 6. Katarína Pázmányová: Je spoločná manželská posteľ pilierom dobrého manželstva?
 7. Pavol Koprda: Erik Kaliňák používa rovnaké metódy ako Blaha. Verili by ste jemu alebo vedcom? (rozbor videa)
 8. Milota Sidorová: Muži sa boja napadnutia, ženy znásilnenia. Bezpečnosť v meste sa týka všetkých
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Nitra, Galanta a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

Poliklinika v Šali.

Riaditeľa tvrdenia pohoršili. Poukazuje na masívnu modernizáciu, ktorou budova doposiaľ prešla i na plánované projekty.


54m
Futbalisti Gabčíkova (lídra ligy) sú od štvrtka na sústredení v maďarskom Lipóte. Aj tam ich však zaskočila snehová nádielka.

Čo je nové vo štvrtej lige Juhovýchod? Pýtali sme sa na ôsmich adresách.


18 h
Ilustračné foto.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva prešetruje prípad žiaka, ktorý nemal rúško na vyučovaní. Ak sa potvrdí priestupok, hrozí sankcia.


2 h
llustračné foto.

Niektorí si myslia, že je nepotrebná. Varovný prst dvíha aj klimatológ a upozorňuje, že ekologickým príkladom môžu ísť aj mestá a obce.


5 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Cesta medzi obcami Kostolište a Jakubov je neprejazdná.


20. jan

Vybrali sa do svahu, ktorý tvorí terénnu pascu.


6 h

Stavia sa na Sliači aj vo Zvolene.


19. jan

Bolo len otázkou času, kedy dôjde k tragédii. Roky som upozorňovala na jeho zlý psychický stav, tvrdí starostka Šumiaca.


20. jan

Blogy SME

 1. Boris Vanek: NENÁVISŤ OKOLO NÁS
 2. Vlasta Žampová: Rusko, rusofili Čarnogurskí, náckovia aj neokomunisti.
 3. Rudolf Pado: Inšpirácie z Českej republiky
 4. Štefan Vidlár: Scel bych trošičku schudnút
 5. Miroslav Lukáč: Žiaden Djokovič, žiaden Fico s maskou, žiadna výnimka.
 6. Mária Pálková: Ako ľahko sa človek zmení
 7. Martin Balun: Stužková
 8. Rudolfa Vallová: Vieme identifikovať zdroje hospodárskeho rastu?
 1. Pavol Koprda: Milan Mazurek straší vedľajšími účinkami vakcín. Čo naozaj hovoria dáta? 13 984
 2. Pavel Macko: Vodka a cigary? 7 074
 3. Vanda Tuchyňová: Primátor chce ukázať rešpekt a silu, Žilinu však obracia smerom k Jánovi Slotovi ! 5 805
 4. Michal Porubän: Tak si tu žijeme - poslanec Blaha je zaočkovaný a Žilinka nechce zverejniť zmluvu čo podpísal v Rusku :) 5 568
 5. Tereza Krajčová: Anglický denník: 21. Posledné razy, ktoré mi zlomili srdce 4 337
 6. Tomáš Harustiak: Biblický Exodus Izraelitov z Egypta sa nikdy neodohral 2 463
 7. Miroslav Galovič: Hlbocký (zmrznutý) vodopád. A Jozef Tiso na konci neďalekej kalvárie. 2 402
 8. Milan Buno: 7 knižných tipov: odpočítavanie k bombe, slovenské fantasy, aj kulinárske krimi 2 201
 1. Milota Sidorová: Toto mesto v Taliansku založilo Kanceláriu pre čas. Čaká to aj Bratislavu?
 2. Pavol Koprda: Milan Mazurek straší vedľajšími účinkami vakcín. Čo naozaj hovoria dáta?
 3. Lucia Šicková: S týmito 4 krokmi sme zaviedli kultúru feedbacku v našej firme
 4. Matúš Sarvaš: Prokurátor: Pri čítaní listov na rozlúčku je nemožné neprecítiť slová obete
 5. Valentína Sedileková: Podcast, ktorý vám odhalí svet ľudí s poruchami príjmu potravy
 6. Katarína Pázmányová: Je spoločná manželská posteľ pilierom dobrého manželstva?
 7. Pavol Koprda: Erik Kaliňák používa rovnaké metódy ako Blaha. Verili by ste jemu alebo vedcom? (rozbor videa)
 8. Milota Sidorová: Muži sa boja napadnutia, ženy znásilnenia. Bezpečnosť v meste sa týka všetkých

Už ste čítali?

Skryť Zatvoriť reklamu