Výnimkou je napríklad meno Ivica – u nás je síce ženské, v krajinách bývalej Juhoslávie je to však mužské meno. Ak nám občan prinesie doklad z ich ambasády, nemáme problém zapísať toto meno chlapcovi,“ vysvetľuje Viera Sklenárová. Podobné pravidlo platí aj v prípadoch, keď chcú rodičia svoje dieťa pomenovať neobvykle či exoticky – stačí, ak prinesú doklad z hocijakej zahraničnej ambasády, ktorá potvrdí, že v ich krajine sa takéto meno skutočne používa.
„Myslím si, že by mali rodičia pristupovať k výberu mena citlivo, aby s ním potom dieťa nemalo v živote zbytočné problémy,“ radí Viera Sklenárová. V tejto súvislosti spomína na relatívne čerstvý prípad, keď mamička uvažovala nad menom Western – chcela ho dať svojej dcére. „Prešli sme všetko možné, no podľa našich informácií takéto meno oficiálne nikde neexistuje, takže ho do matriky nie je možné zapísať.“
Od 1. januára do 29. marca zapísali na nitrianskej matrike 292 narodených detí (147 chlapcov a 145 dievčat). Chlapcom dávali rodičia najčastejšie mená: Samuel 11, Patrik 8, Filip 7, Tomáš 7, Jakub 6, Martin 6, Dávid 4, Adam 4, Dominik 4, Matej 4. Zo ženských boli najfrekventovanejšie mená: Alexandra 8, Simona 7, Natália 7, Hana 5, Dominika 5, Sofia 5, Karolína 4, Michaela 4, Viktória 4, Noémi 3.
Zoznam mien, ktoré môžete dať svojmu dieťaťu, nájdete aj na internetovej stránke www.babynameworld.com.
Autor: - mh -