Streda, 7. jún, 2023 | Meniny má Róbert

Dolné Obdokovce pripravujú priemyselný park, chcú prilákať investorov

Obec Dolné Obdokovce, ktorá leží len niekoľko kilometrov od krajského mesta, čaká na vybudovanie obchvatu Nitry. Od novej rýchlostnej komunikácie si vedenie obce veľa sľubuje.

„Staneme sa zaujímavou lokalitou len päť kilometrov od Nitry. Prepojenie krajského mesta a našej obce bude veľmi dobré,“ vraví starosta Zoltán Gyepes. Otvorí sa tým cesta pre pritiahnutie podnikateľov do dediny. V náväznosti na túto myšlienku obec ráta s vytvorením priemyselného parku. Mal by mať rozlohu dvadsať hektárov a momentálne sa vedú rokovania so slovenskými investormi. Očakáva sa, že investícia oživí výrobu a zníži nezamestnanosť. Kvôli pripravovanému priemyselnému parku sa mení aj územný plán obce. Obec tiež podala projekt na pätnásť miliónov korún. Ak ho schvália, zmení sa stred obce, zrekonštruujú sa cesty, vybudujú chodníky a zeleň.

SkryťVypnúť reklamu

Prvá zmienka
je z trinásteho storočia
Dolné Obdokovce ležia uprostred Žitavskej sprašovej pahorkatiny na hornom toku pravostranného prítoku Žitavy, jedenásť kilometrov východne od Nitry. Majú 1157 obyvateľov, z nich takmer tri štvrtiny sú maďarskej národnosti. Prevažne poľnohospodárska obec sa svojou polohou a peknou prírodou môže stať turistickou základňou v širšom okolí.
Chotár obce bol osídlený už v dávnoveku. Najstarším dôkazom osídlenia z mladšej doby kamennej je nález kamenného pluhu lengyelskej kultúry, z doby bronzovej sa našli zlomky keramík karpatskej mohylovej kultúry a füzesabonyskej kultúry. Zo staršej doby bronzovej si zaslúžia pozornosť nálezy čačianskej kultúry. Aj neskôr sa tu ľudia usadzovali, z rímskej doby sa zachovali zvyšky panónskej keramiky a početné nálezy zo stredoveku.
Obec sa po prvý raz spomína v roku 1228 pri súdnom spore nitrianskeho biskupa Jakuba a svätobeňadického opáta Jóba proti ostrihomskému prepoštovi Tomášovi.
Dolné Obdokovce sa vyvinuli zo staršieho slovanského osídlenia. Usídlili sa v ňom staromaďarské kmene. Pri kostole sa rozprestiera Veľký Bodok, ale podľa miestnej tradície Malý Bodok je staršieho pôvodu. Potom sa obec spomína v 1283, keď kráľ Bela IV. daroval Wytkovi neobývané pozemky a v roku 1287 pri ohraničovaní susedného pohranického panstva.

SkryťVypnúť reklamu

Turci v dedine plienili
a masakrovali
V roku 1335 dochádza k výmene majetkov medzi ostrihomským arcibiskupom a nitrianskou kapitulou, medzi obcami sa spomínajú aj dva Bodoky (Horný a Dolný). V rokoch 1468-1480 získalo tunajšie majetky Nitrianske biskupstvo. Relatívne pokojný život obce narušili turecké výboje. Bodok sa do područia Turkov dostal okolo roku 1576, o desať rokov neskôr Turci dedinu vydrancovali a sedemnásť ľudí odvliekli do zajatia. Ostatní sa skryli v podzemných jamách. V roku 1664 Turci opäť vtrhli do dediny a časť obyvateľov zmasakrovali či odvliekli do otroctva. Tureckí vyberači daní tu v tom čase zapísali 31 rodín a 50 mien platičov daní. V obci sa spomína aj mlyn.
Obyvateľov značne zdecimovali cholerové epidémie v rokoch 1710, 1730 a 1740. V roku 1748 pustošili chotár kobylky. V roku 1715 mal Bodok vinice a 13 domácností, v roku 1751 45 rodín. V polovici 18. storočia boli v obci dva kotly na varenie pálenky. V roku 1829 bolo v Dolných Obdokovciach 79 domov a 502 obyvateľov. V roku 1847 sa obyvatelia listom nitrianskemu biskupovi sťažovali na slabosť a hlad. Cholerová nákaza v roku 1849 si v obci vyžiadala tristo obetí. Obyvateľov okrem epidémií sužovali aj prírodné katastrofy, najhoršia vypukla 13. októbra 1890. Pri požiari vtedy zhorelo 26 domov a 45 rodín prišlo o strechu nad hlavou. Prvá svetová vojna sa obce veľmi nedot-
kla, ale z radov obyvateľstva si vyžiadala viacero obetí. V roku 1944 obsadilo obec nemecké vojsko. Druhá svetová vojna si vyžiadala životy troch obyvateľov.
V päťdesiatych rokoch minulého storočia sa obec rapídne rozvíjala. Založené bolo miestne JRD, v roku 1957 sa začalo so stavbou nového kultúrneho domu a o štyri roky neskôr sa postavila predajňa s pohostinstvom. Nápadne sa začala meniť tvár obce, upravovali a spevňovali sa cesty, čím sa zlepšilo spojenie dediny s okolím. V rámci individuálnej bytovej výstavby vyrastali nové rodinné domy. V roku 1971 sa začalo so stavbou nového domu smútku, menilo sa aj verejné osvetlenie obce.
Pred desiatimi rokmi rozšírili v obci telefónnu sieť, vybudovali obecný vodovod a v roku 1997 bola obec komplexne plynofikovaná.

SkryťVypnúť reklamu

Románsky kostol v Dolných Obdokovciach sa spomína už v súpisoch pápežských vyberačov daní z rokov 1332-1337, ale podľa dnešných poznatkov bol postavený v druhej polovici
12. storočia a už vtedy bol pravdepodobne zasvätený sv. Jánovi Krstiteľovi. Rímskokatolícky kostol sv. Jána Krstiteľa bol typickou románskou stavbou dedinského kostola s obdĺžnikovou loďou a polkruhovou apsidou. Malý kostol po čase už nevyhovoval, a preto bol v roku 1796 rozšírený v hlavnej osi o terajšiu loď tak, že pôvodná románska loď sa stala presbytériom. K severnému priečeliu bola pristavaná sakristia zaklenutá pruskou klenbou. V roku 1968 bol kostol opäť upravovaný, starú sakristiu zbúrali a namiesto nej postavili novú. V roku 1992 bol kostol predĺžený západným smerom a postavili novú mohutnú kópiu drevenej veže. Hladké fasády kostola členia len okná s oblým zakončením a jednoduché vstupné otvory. Kostol nemá faru, kňaz dochádza z Pohraníc. Omše sú trikrát do týždňa – v pondelok, stredu a nedeľu. V parčíku na malom námestí pred kostolom stojí pamätník obetiam svetových vojen.

Obec má vlastnú čistiareň odpadových vôd. V skúšobnej prevádzke je tretí rok, onedlho by mala byť skolaudovaná. Celkovo stála jedenásť miliónov, peniaze na ňu išli z obecného rozpočtu aj z ministerstva, dedina poskytla pozemok. Regionálna čistiareň bude slúžiť aj pre Hosťovú a Čeľadice, kapacitne postačí pre 2500 obyvateľov. Čistiareň je plne automatizovaná, výsledky činnosti sa presne zaznamenávajú.

Škôlka s novým ihriskom
Dedina V areáli základnej školy a materskej škôlky vzniklo ihrisko pre deti s rôznymi šmýkačkami a preliezkami. Ženy z dediny už spísali petíciu, že by niečo podobné uvítali aj v miestnom parku. Starosta Zoltán Gyepes prisľúbil, že sa o lavičky a ihrisko s obecným zastupiteľstvom budú usilovať a tento rok by sa projekt mal realizovať. Podľa starostu je otázne, či to bude v parku alebo vedľa ihriska. V základnej škole sa v malotriedkách vyučujú ročníky 1. - 4. materskú školu navštevuje osemnásť detí. „Pred dvomi rokmi sme areál splynofikovali, predtým sa tu kúrilo uhlím. Nakúpili sme tiež rôzne športové pomôcky pre školu. Okrem toho plánujeme spraviť výmenu podláh,“ povedal starosta. V obci tiež pôsobí Súkromná stredná škola podnikania, na ktorej študuje asi 130 študentov.

Dedina má moderný futbalový štadión. „Ak by naši chlapci hrali aspoň tak kvalitne, ako kvalitne je vystavaný náš štadión, boli by minimálne v druhej lige,“ smeje sa starosta. Na jeseň bol objekt odkanalizovaný, robí sa rekonštrukcia oplotenia, strechy, šatní a sociálnych zariadení – dotácia je 250-tisíc korún. Obec je najväčším sponzorom futbalového klubu

Najčítanejšie na My Nitra

Inzercia - Tlačové správy

  1. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku?
  2. Ako znížiť vysoký cholesterol?
  3. Najskôr boli nitrianskymi kniežatami, potom uhorskými kráľmi
  4. Nový diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
  5. Hlavná cena 25.000 eur. Kráľovská súťaž s pivom Krušovice
  6. Ak si teraz predplatíte mesačník INDEX, získate knihu zadarmo
  7. Prečo sa oplatí nakupovať na online trhovisku? Poznáme dôvody
  8. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku
  1. Super zábava, super deň
  2. Špecialisti na úspory vám bezplatne poradia
  3. Ako znížiť vysoký cholesterol?
  4. Čo priznali rodičia?
  5. Najskôr boli nitrianskymi kniežatami, potom uhorskými kráľmi
  6. Špecialisti na úspory vám bezplatne poradia
  7. Nový diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
  8. Hlavná cena 25.000 eur. Kráľovská súťaž s pivom Krušovice
  1. Čierne zlato zeme premenili v Lipanoch na aquaparkové potešenie 14 400
  2. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku 12 048
  3. Aká má byť hrúbka izolácie pri rekonštrukcii domu? 9 076
  4. Kúpa investičného bytu je aktuálne výhodnejšia aj vďaka bonusom 8 622
  5. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu 7 234
  6. Prečo sa oplatí nakupovať na online trhovisku? Poznáme dôvody 6 710
  7. Zuzana Vačková: Verím, že lásku ešte stretnem 5 948
  8. Dovolenkový raj kúsok za hranicami 5 717

Blogy SME

  1. Ján Škerko: Putin: "Nenávidím vás Ukrajinci, z celej mojej čiernej duše vás nenávidím!"
  2. Anna Miľanová: Moja ilustrácia piesne Lorelei (2010) od zoskupenia Scorpions (1965 - 2023)
  3. Jozef Varga: Slayer, parádne tvrdá muzička
  4. Miroslav Ferkl: Priehrada a teror!
  5. Anton Kaiser: 10 rokov výskumov a obnovy hradu Gýmeš
  6. Martin Chovan: Evanjelium Martina pre Martinu
  7. Anna Miľanová: Foto - Hádanka 4... 2022
  8. Vlasta Sedláková: Ruský štandard
  1. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 25 125
  2. Elena Antalová: Dano...Počul tajomný akord ako Cohen, a jeho srdce už nevládalo zaspievať Aleluja 12 561
  3. Vladimír Bilohuščin: Zápasník Vémola by bol podľa starých pravidiel mŕtvy 9 775
  4. Miroslav Kocúr: Príklad Handzuš 8 634
  5. Ján Šeďo: "Vstupom do EÚ Slovenská republika zanikla", občaňák môžeme zahodiť. 7 790
  6. Lukáš Fedor: Medická nie je pre medikov alebo ako sa štát správa k budúcim lekárom 6 762
  7. Miroslav Kocúr: Fico mení hru. Karty má opäť falošné. 5 845
  8. Adriana Boysová: Ako sa z paláca volá, tak sa z Ameriky ozýva 5 844
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
  3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
  6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Nitra, Galanta a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

Nádeje Nitrianskych Hrnčiaroviec zabodovali na prestížnom pražskom turnaji.

Parádny úspech žiačikov Nitrianskych Hrnčiaroviec na medzinárodnom turnaji v Prahe.


8 h
Ilustračná fotografia.

V rámci projektu Závislí na zdraví prinášame zoznam dôležitých kontaktov, kde ľudia v krízových situáciách nájdu pomoc a podporu.


16. máj
Naďa Šimová, vedúca sociálneho odboru, s hlineným dukátom z automatu.

Alkohol za dukáty nekúpia.


9 h

Ministerstvo školstva už druhý rok cez Plán obnovy motivuje študentov na slovenských vysokých školách formou štipendia „Študujem doma, Slovensko ma odmení“.


18 h

Blogy SME

  1. Ján Škerko: Putin: "Nenávidím vás Ukrajinci, z celej mojej čiernej duše vás nenávidím!"
  2. Anna Miľanová: Moja ilustrácia piesne Lorelei (2010) od zoskupenia Scorpions (1965 - 2023)
  3. Jozef Varga: Slayer, parádne tvrdá muzička
  4. Miroslav Ferkl: Priehrada a teror!
  5. Anton Kaiser: 10 rokov výskumov a obnovy hradu Gýmeš
  6. Martin Chovan: Evanjelium Martina pre Martinu
  7. Anna Miľanová: Foto - Hádanka 4... 2022
  8. Vlasta Sedláková: Ruský štandard
  1. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 25 125
  2. Elena Antalová: Dano...Počul tajomný akord ako Cohen, a jeho srdce už nevládalo zaspievať Aleluja 12 561
  3. Vladimír Bilohuščin: Zápasník Vémola by bol podľa starých pravidiel mŕtvy 9 775
  4. Miroslav Kocúr: Príklad Handzuš 8 634
  5. Ján Šeďo: "Vstupom do EÚ Slovenská republika zanikla", občaňák môžeme zahodiť. 7 790
  6. Lukáš Fedor: Medická nie je pre medikov alebo ako sa štát správa k budúcim lekárom 6 762
  7. Miroslav Kocúr: Fico mení hru. Karty má opäť falošné. 5 845
  8. Adriana Boysová: Ako sa z paláca volá, tak sa z Ameriky ozýva 5 844
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
  3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
  6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu