Utorok, 28. marec, 2023 | Meniny má Soňa

Predstavujeme Základnú školu na Fatranskej ulici

Brány školy sa po prvýkrát slávnostne otvorili v školskom roku 1979/1980. Bola najväčšou školou na Slovensku. Nastúpilo do nej 1700 žiakov a vyučovalo sa v dvoch zmenách.

V súčasnom období je to najväčšia škola v Nitre, čo sa týka počtu žiakov. V tomto školskom roku je otvorených 38 tried, ktoré navštevuje 896 žiakov. Na škole pracuje aj školský klub detí. Pedagogický zbor tvorí 54 učiteľov a osem vychovávateľov. Riaditeľom školy je Jozef Habalčík, s ním spolupracujú zástupkyne Mária Danielová a Margita Hudecová. Základnú školu tvorí niekoľko pavilónov s uzatvoreným átriom, telocvičňami, jedálňou a knižnicou, ktorá má 3800 titulov. Žiaci majú k dispozícii dve ihriská, futbalové a s umelou trávou. Od januára 2002 má škola právnu subjektivitu. Ku škole patrí aj Základná škola Fatranská v Janíkovciach, vyňatá zo siete škôl, v ktorej fungujú ročníky 1. – 4. po jednej triede. Ostatní žiaci z Janíkoviec (ročník 5. – 9.), navštevujú Základnú školu na Fatranskej ulici v Nitre. Škola v spolupráci s mestským úradom pre nich zorganizovala vlastný školský spoj, ktorý ich každý deň dopraví pred budovu.

SkryťVypnúť reklamu

Určili si priority
Okrem základnej výučby sa od roku 1982 venujú aj vyučovaniu cudzích jazykov, anglického a nemeckého. V súčasnosti má škola šesť učiteľov anglického a dvoch učiteľov nemeckého jazyka.
„Druhou prioritou, na ktorú sme sa zamerali, je výučba informatiky. Disponujeme tromi počítačovými učebňami, kde žiaci pracujú v rámci vyučovania či nepovinných predmetov a krúžkov zameraných na programovanie. Na škole je prístup na internet, ktorý máme z projektu Infovek,“ hovorí riaditeľ školy Jozef Habalčík a dodáva, že okrem počítačov majú aj tri diaprojektory, s ktorými môžu učitelia premietať učivo s kompletne vypracovanými programami z počítača.
„Niekoľkoročnú tradíciu má na škole futbal a pred tromi rokmi začali robiť dievčatá aerobik. V tomto športe sme dosiahli maximum.“ Dievčatá získali 1. miesto na Majstrovstvách Slovenska v aerobiku. Trénuje ich bývalá majsterka sveta Natália Solárová. V rámci športovej prípravy na vyučovaní sa dievčatám venuje Ružena Šanerová. Spolupracujú aj s GYM klubom v Lipe. „Napriek výborným úspechom máme problémy udržať žiakov v týchto aktivitách a mierne klesá záujem o šport. Čo sa týka aerobiku, máme nedostatok cvičiteľov,“ s obavami hovorí Jozef Habalčík.
„Ďalšia oblasť, kde dosahujeme výborné výsledky, je mimoškolská činnosť, ktorá je naozaj rozmanitá. Máme aj niekoľko školských športových stredísk, ktoré pracujú pri škole. Vedúcim školského športového strediska je Rudolf Hanák. Žiaci sú aktívni v karate, volejbale a krasokorčuľovaní. Zúčastňujeme sa v súťažiach Nitrianskej športovej ligy, v tomto roku sa chlapci stali majstrami okresu v hádzanej. Niektorí naši žiaci pokračujú v štúdiu na športovom gymnáziu,“ uzatvára.

SkryťVypnúť reklamu

Mimoškolské aktivity sú obľúbené

Už od prvého ročníka sa deti v rámci hodín telesnej výchovy chodia každý druhý týždeň korčuľovať. Druháci navštevujú krúžok aerobiku, ktorý vedú Erika Kupková a Renáta Mráziková. Tretiaci a štvrtáci obľubujú vybíjanú, medzi školami im patrí druhé miesto a chcú bojovať. Žiakov vedie Margita Sučková.
Mimoriadnemu úspechu sa tešia krúžky: výtvarný, počítačový, tanečný, prírodopisný, krúžok šikovných rúk, vybíjanej a aerobiku.
„Celkovo na škole pracuje štyridsať krúžkov, do ktorých sa zapojilo 772 detí. Veľkej účasti sa teší krúžok Stredoveké dedičstvo nitrianskeho regiónu, ktorý vedie Jozef Blaho. Tento krúžok aktívne spolupracuje s občianskymi združeniami, ktoré sa starajú o údržbu hradov Gýmeš, Oponice, Hrušov, Jelenec a kláštor pod Zoborom. Okrem čistenia okolia sa žiaci snažia pomáhať pri zachovaní zrúcanín,“ informuje riaditeľ školy Jozef Habalčík. „Aktívne pracuje i tábor mladých ochrancov pod vedením Heleny Ballayovej. V tomto roku idú do Jelenca, kde sa budú venovať ochranárskej činnosti.“
Škola každý rok usporiadava plavecký výcvik, školy v prírode a pod vedením Igora Hraška prebieha lyžiarsky výcvik.
„V rámci protidrogovej výchovy spolupracujeme s pedagogicko–psychologickou poradňou a každoročne organizujeme tvorivé dielne pod názvom Nenechaj si ublížiť, Nechaj žiť, Farebný svet a Partnerské vzťahy,“ hovorí zástupkyňa školy Mária Danielová.

SkryťVypnúť reklamu

Škola má družobné styky so Základnou školou v Kulpine v Srbsku, kde žijú Slováci . „Je to neďaleko Báčskeho Petrovca. Boli sme tam aj vlani, naši žiaci vystúpili s folklórnym programom. Snažíme sa našim priateľom pomôcť, nedávno otvorili novú telocvičňu a pri tej príležitosti im plánujeme podarovať športové náčinie,“ dodáva.

Spolupráca s rodičmi je na dobrej úrovni

Rodičia pomáhajú škole finančne cez združenie rodičov, ale podieľajú sa aj na samotnej údržbe školy. „So združením máme spoluprácu na vysokej úrovni už niekoľko rokov. Časť financií po schválení rozpočtu venujú rodičia na doplnenie učebných pomôcok, didaktickej techniky a na prácu krúžkov. Je to pre nás veľký prínos. Dobrá spolupráca je aj s Výborom mestských častí Chrenová - Janíkovce,“ konštatuje riaditeľ školy.


Futbalistom sa darí
Na škole fungujú športové futbalové triedy. „Za šesť rokov sa chlapci vypracovali a dnes už hrajú žiacku druhú ligu Slovenska i regionálnu súťaž pre prípravky. Spolupracujeme s troma oddielmi Slovan Chrenová, FC Nitra a Futbalový klub Janíkovce. Pri založení futbalu sme sa pohrávali s myšlienkou dať možnosť realizácie chlapcom, ktorí sa neuplatnili v družstvách FC Nitra. Dnes máme dobrú spoluprácu a viacero našich chlapcov sa presadilo v žiackych kategóriách FC Nitra. Zúčastnili sme sa mnohých futbalových turnajov na Slovensku a v celej Európe odkiaľ sme si priniesli množstvo pohárov a ocenení,“ hovorí Vladimír Lyžičiar.

VIETE, ŽE:
- naši žiaci získali 1. miesto na Majstrovstvách kraja v orientačnom behu
- na biblickej olympiáde nám minulý rok patrilo piate miesto, tento rok sme boli štvrtí
- do slovenského kola v súťaži Čo vieš o hviezdach sa každý rok prebojoval a umiestnil na popredných miestach náš žiak Peter Meszáros
- popredné miesta patrili našim žiakom v súťaži Šaliansky Maťko
- časté sú ocenenia v literárnych súťažiach, v ktorých ide o vlastnú tvorbu žiakov
- získali sme 1. miesto v prednese v nemeckom aj anglickom jazyku
- prváci sa umiestnili na 1. mieste v súťaži Módna prehliadka v CVČ Domino, na súťaž ich pripravila vychovávateľka Vlasta Blatnická
- sme zapojení do projektu Zdravá škola
- minulý rok sme ukončili na škole projekt zavádzania angličtiny a nemčiny hravou formou pre žiakov prvého stupňa, s možnosťou pokračovať v štúdiu vo vyšších ročníkoch
- dvakrát do týždňa poskytujeme svoje priestory pre športovú verejnosť z Chrenovej, projekt sa volá Škola otvorená športu
- zapojili sme sa do projektu pre nezamestnaných v oblasti informatiky, prihlásilo sa 50 ľudí, hlavnou koordinátorkou projektu je Mária Vrúblovská
- sme školiacim strediskom na prácu s počítačom, anglický jazyk a environmentálnu výchovu, projekt dáva možnosť učiteľom bezplatne získať certifikát
- v spolupráci s dopravným inšpektorátom sme sa zapojili (spolu so Základnou školou na Dražovskej ulici) do projektu Bezpečnosť v aute
- v budúcnosti plánujeme výstavbu dopravného ihriska
Kontakt: ZŠ Fatranská
Fatranská ul. č. 14
949 01 Nitra
www.zsfatranskanr.szm.sk
e-mail: zsfatranr@pobox.sk
t.č.: 037/6586045-6,7

Galéria úspešných žiakov
Martina Kertészová 5. A – 1. miesto v súťaži Slávik a Hviezdoslavov Kubín
Michaela Majnová 9. A – úspešná riešiteľka olym-
piády z angličtiny a matematiky
Sára Olšanská – 1. miesto Nitriansky rozprávkar
Veronika Sigetová, Lucia Červeňová – žiačky 7. B, riešiteľky nemeckej a matematickej olympiády
Ján Baťalík 8. A – minulý rok získal 3. miesto, tento rok 8. miesto na biologickej olympiáde
Angelika Baťalíková 7. C – 1. miesto v okresnom kole biologickej olympiády
Peter Jančo 9. B – reprezentant v basketbale, v hádzanej, vo volejbale, plávaní a vo futbale
Mário Chrťan 9. B – reprezentant vo futbale
Samuel Varga 4. B – 3. miesto v okresnom kole pytagoriády z matematiky
Jakub Kršiak 3. B – 6. miesto v okresnom kole pytagoriády z matematiky
Roman Králik 7. C – 4. miesto v okresnom kole olympiády z angličtiny

Najčítanejšie na My Nitra

Inzercia - Tlačové správy

 1. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život
 2. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz
 3. Neviditeľná technológia vás ochráni pred podvodom, stačí si ju v mobile aktivovať
 4. Istota nízkeho úroku. Krásne bývanie s hypotékou za 1,49 %
 5. Kávový Indiana Jones. Slovák loví raritné kávy v pralesoch
 6. Záhadné ženské cviky, ktoré pomôžu mužom. Dokážu zlepšiť erekciu
 7. Čo môže ponúknuť laboratórna diagnostika po Covide?
 8. Dvanásť rokov v Amazone a práca ma stále baví
 1. Ako poraziť vysokú infláciu? Napríklad výnosom 24 % za 3 roky
 2. 8 vecí, na ktoré záhradkári pravidelne zabúdajú
 3. Kávový Indiana Jones. Slovák loví raritné kávy v pralesoch
 4. 7 rýchlych tipov, ako lepšie hospodáriť v domácnosti
 5. Záhadné ženské cviky, ktoré pomôžu mužom. Dokážu zlepšiť erekciu
 6. BILLA Žampa Cup – jedinečný záver zimnej sezóny
 7. Čo môže ponúknuť laboratórna diagnostika po Covide?
 8. Má vaše dieťa nárok na 350 eur na kúpu počítača či tabletu?
 1. Vyvýšené záhony ako novodobý trend v záhradkárstve 7 590
 2. Záhadné ženské cviky, ktoré pomôžu mužom. Dokážu zlepšiť erekciu 6 024
 3. Jazdiť v lete na saniach? Na Madeire vám ukážu, že sa to dá 5 719
 4. Kávový Indiana Jones. Slovák loví raritné kávy v pralesoch 3 123
 5. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz 2 887
 6. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život 2 603
 7. V malej obci na Kysuciach vyučujú s modernými technológiami 2 580
 8. Má vaše dieťa nárok na 350 eur na kúpu počítača či tabletu? 2 507

Blogy SME

 1. Vladimír Hatara: Mizme tu páni!
 2. Ľubomír Maretta: Sto krát
 3. Martina Paulenová: Veľké pocity malých detí
 4. Roman Kebísek: Slovenské povstanie r. 1848 trvalo 10 dní, bolo len v okolí Myjavy
 5. Ľubomír Maretta: Pena
 6. Adriana Boysová: Drahá poézia
 7. Radovan Čipka: Ako KDH nespadlo do pasce Kresťanskej únie
 8. Lukáš Majerčák: Prielom Bialky (POL), Pieniny
 1. Ján Valchár: Rusko sa opevňuje, 1.500 nových ruských tankov na ceste 22 461
 2. Ivan Bošňák: Menej Agresivity a viac Analytiky pani Kovačič Hanzelová 10 589
 3. Magdaléna Cifrová: Rozdielna emočná výbava chlapcov a smutná prognóza nedostatku učiteľov 7 639
 4. Radko Mačuha: V Moskve nie je všetko s kostolným poriadkom. 7 045
 5. Ľudmila Križanovská: Ťažký život bratislavského taxikára. Aj takíto ľudia chodia na ,,mierové" pochody 5 242
 6. Michal Porubän: Desatoro Maroša Žilinku 4 828
 7. Ján Valchár: Tak teda dobre, vy otravy 2 752
 8. Rastislav Puchala: Ohavnosť spustošenia 2 655
 1. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 3. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
 4. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
 5. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
 6. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
 8. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Nitra, Galanta a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

Marcel Kurej (vpredu) dôležitým gólom na 2:2 pohnal Báb k obratu.

Bábania v šlágri vrátili požičané.


2 h
Stredoškolská angličtinárka Zuzana Szombathová (vľavo) je v top 30 finalistov národnej súťaže Učiteľ Slovenska. Matematikár na základnej škole Jozef Zvolenský (vpravo) vlani získal v tej istej súťaži Cenu verejnosti.

Deň učiteľov sa oslavuje skoro 70 rokov.


4 h
Lena Kiradžiev, hovorkyňa nitrianskeho súdu.

Na niektoré pojednávania sa účastník bude môcť pripojiť online, avizuje rezort.


10 h
Antonín Stavjaňa v decembri našiel Nitru poslednú v extralige, napokon ju doviedol do vyrovnaných štvrťfinálových zápasov s Košicami.

Kluby, ktoré by si s Nitrou vymenili fanúšikov, potichu stoja v rade.


27. mar

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Víchrica, ktorá v nárazoch dosiahla silu orkánu, napáchala obrovské škody.


9 h

Polícia už prípad vyšetruje.


a 1 ďalší 12 h

Policajt mimo službu išiel okolo chlapca a zastavil.


27. mar

Osobné vlaky a rýchliky nahradia autobusy.


27. mar

Blogy SME

 1. Vladimír Hatara: Mizme tu páni!
 2. Ľubomír Maretta: Sto krát
 3. Martina Paulenová: Veľké pocity malých detí
 4. Roman Kebísek: Slovenské povstanie r. 1848 trvalo 10 dní, bolo len v okolí Myjavy
 5. Ľubomír Maretta: Pena
 6. Adriana Boysová: Drahá poézia
 7. Radovan Čipka: Ako KDH nespadlo do pasce Kresťanskej únie
 8. Lukáš Majerčák: Prielom Bialky (POL), Pieniny
 1. Ján Valchár: Rusko sa opevňuje, 1.500 nových ruských tankov na ceste 22 461
 2. Ivan Bošňák: Menej Agresivity a viac Analytiky pani Kovačič Hanzelová 10 589
 3. Magdaléna Cifrová: Rozdielna emočná výbava chlapcov a smutná prognóza nedostatku učiteľov 7 639
 4. Radko Mačuha: V Moskve nie je všetko s kostolným poriadkom. 7 045
 5. Ľudmila Križanovská: Ťažký život bratislavského taxikára. Aj takíto ľudia chodia na ,,mierové" pochody 5 242
 6. Michal Porubän: Desatoro Maroša Žilinku 4 828
 7. Ján Valchár: Tak teda dobre, vy otravy 2 752
 8. Rastislav Puchala: Ohavnosť spustošenia 2 655
 1. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 3. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
 4. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
 5. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
 6. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
 8. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu