V Nadácii Mojmír so sídlom v Mojmírovciach pri Nitre sa venujeme okrem aktivít, pre ktoré bola Nadácia zriadená aj tvorbe a realizácii projektov štrukturálnych fondov. V septembri minulého roku sme začali realizovať projekt Interreg III B CADSES s názvom „Rozvoj kultúrno-tematických ciest vo vidieckych oblastiach“ v rámci rozsiahleho medzinárodného partnerstva inštitúcií z Maďarska, Grécka, Talianska, Českej Republiky a Rumunska.
Tematicky je projekt zameraný na ochranu a propagáciu miestneho kultúrneho dedičstva v prihraničných oblastiach formou vytvárania regionálnych a medzinárodných kultúrnych turistických ciest. Hlavným cieľom projektu je sprístupniť a rozvíjať miestne kultúrne hodnoty ako turistické atrakcie poskytujúce dobrý základ pre rozvoj vidieckej turistiky prepojenej s mestom. Výsledkom projektu by malo byť sprístupnenie kultúrnych hodnôt Nitrianskeho regiónu, aj takých, ktoré boli doteraz menej známe alebo neboli využívané pre účely turizmu. Ďalej je to zlepšenie ochrany miestnych kultúrnych pamiatok, prehĺbenie vedomostí o miestnej kultúre a v neposlednom rade aj zvýšený počet turistov, zatraktívnenie celého regiónu a následný ekonomický prínos.
V rámci partnerstva bola Nadácii Mojmír pridelená úloha vytvoriť metodológiu pre realizáciu celého projektu, ktorá bude spoločná a záväzná pre všetkých partnerov. Bola to dosť náročná úloha, do ktorej sme zapojili renomovaných odborníkov v oblasti manažmentu turizmu na Slovensku. S ich pomocou sme spracovali rozsiahly materiál, ktorý obsahuje nielen jednotlivé postupy pre realizáciu projektových aktivít ale napríklad aj príklady dobrej praxe – rôzne zaujímavé turistické cesty, ktoré v Európe úspešne fungujú a sú dobrým príkladom pre všetkých partnerov pre tvorbu vlastných produktov.
Do aktivít projektu sa snažíme zainteresovať nielen rôznych expertov a odborníkov, ale aj miestne komunity a odborné inštitúcie. Začali sme definovaním a mapovaním miestnych kultúrnych pamiatok a zaujímavostí v regióne, ktoré by mohli prispieť k zvýrazneniu regionálnej identity, pomohli by zmeniť prístup miestnych ľudí k vlastným hodnotám, vrátili by im ich „históriu“ a zároveň by zvýraznili pocit ich príslušnosti do Európskej kultúry charakterizovanej rôznorodosťou jednotlivých kultúr. Načrtli sme už aj konkrétne turistické cesty, ktoré by sme chceli v budúcnosti projekte vytvoriť, zatiaľ však skúmame ich potenciál, reálnosť a pripravujeme štúdie uskutočniteľnosti.
Skúsenosti s partnermi si vymieňame na pravidelných stretnutiach, ktoré sa organizujú vždy v inej krajine niektorého z partnerov. Okrem výmeny skúseností a pracovných rokovaní nám tieto stretnutia poskytujú možnosť spoznávať zaujímavé krajiny, regióny, ich kultúru a život.
Po viac ako polročnej práci na projekte môžeme konštatovať, že je to veľmi náročná a zložitá práca, ktorá nás však obohacuje a prináša prospech a osoh pre celý región a tým vlastne aj pre Slovensko. Projekt je plánovaný na časové obdobie dva a pol roka. V tomto období máme za sebou niečo viac ako pol roka aktívnej činnosti. Určite budeme aj v budúcnosti informovať verejnosť o našich výsledkoch a prínose celého projektu.