Dlhý kanál, ktorý sa ľudovo nazýva Zúgov. V posledných desaťročiach sa počet obyvateľov Močenka pohybuje okolo čísla 4500. Väčšina z nich sú Slováci, ďalej tu žijú Maďari, Česi, Rómovia. Priemerný vek občanov je len 37 rokov.
V Močenku prebehli reformy
Zodpovednosť za správu a riadenie obce nesie okrem starostu Stanislava Šimka jedenásť poslancov obecného zastupiteľstva v zložení Ľuboš Blažo, Ernest Bleho, Jozef Gašparík, Zuzana Horváthová, Anton Karlubík, Zuzana Lenická, Július Pistovič, Vladimír Slávik, Peter Sýkora, Vincent Tóth a Ernest Vereš. Kontrolórom obce je Štefan Kováč. Z pohľadu obecnej samosprávy je toto volebné obdobie charakteristické naplnením základných krokov reformy verejnej správy. Hlavnou úlohou novej samosprávy bola príprava a zabezpečenie realizácie prechodu a fungovania prenesených kompetencií v obci. V zmysle zákona boli na Močenok presunuté kompetencie v oblasti opatrovateľskej služby, stavebného konania, školstva. V oblasti sociálnej starostlivosti bola zabezpečená činnosť opatrovateľskej služby v rozsahu štátom presunutých finančných prostriedkov. V súčasnosti opatrovateľskú službu v obci zabezpečuje sedem opatrovateliek, ktoré sa starajú o osem občanov. V minulom roku sa v obci otvoril Domov sociálnych služieb, opatrovateľská služba je zabezpečená neziskovou organizáciou s názvom „Domov na pol ceste“. Určité zmeny nastali i v oblasti verejných služieb a životného prostredia. Bol zriadený útvar služieb a investičnej výstavby obce, ktorý vznikol spojením pohrebných a cintorínskych služieb, verejnoprospešných služieb, obchodnej činnosti, správy zariadení obce, stavebnej skupiny a investičnej výstavby obce. Na Hornom cintoríne boli vybudované v celom areáli bočné asfaltové chodníky a bola vykonaná úprava povrchu hlavného prístupového chodníka a prístupovej cesty k bráne cintorína. Na Dolnom cintoríne bola vybudovaná prístupová cesta od zadnej brány a chodníky v celom areáli. Momentálne je vo výstavbe dom smútku.
„Najväčšie problémy máme s reformou školstva, ktorá podľa môjho názoru nebola pripravená a zdarne zrealizovaná. Cieľové atribúty má dobré, ale máme pocit, že sme sa stali „poštármi“ medzi krajským školským úradom a školskými zariadeniami v Močenku,“ sťažoval sa S. Šimko. Základnú školu navštevuje 550 žiakov a riadi ju Gabriela Lovászová. Pri základnej škole je vytvorené stredisko záujmovej činnosti. Materskú školu, ktorej riaditeľkou je Soňa Hippová, navštevuje 120 detí.
V Močenku je jedenásťpercentná nezamestnanosť. Obec ako právnická osoba ponúka prácu takmer šesťdesiatim ľuďom na plný úväzok a ďalší pracujú na dohodu o vykonaní práce. Starosta pochválil pracovníkov aktivačnej činnosti, ktorí vyupratovali dedinu a udržiavajú v nej poriadok. Močenčania sú zamestnaní aj v obci, kde pôsobí viacero firiem. Niektorí obyvatelia dochádzajú za prácou do Šale, Nitry a Bratislavy.
Kanalizácia bráni
kolaudácii bytovky
Najväčšou investičnou akciou v histórii obce Močenok je výstavba kanalizácie. Budovanie prebieha cez projekt ISPA. Močenok sa stal členom združenia obcí regiónu Šaľa a Západoslovenskej vodárenskej spoločnosti, a.s., Nitra, ktoré spracovalo projekt a uplatnilo žiadosť z predvstupových fondov Európskej únie. Na výstavbu kanalizácie v celom Močenku je požadovaná čiastka sedemdesiat miliónov korún. Práce sa začali v roku 2005, termín ukončenia je december tohto roku. Po výstavbe kanalizácie príde na rad oprava miestnych komunikácií, ktoré sú budovaním kanalizácie narušené. „Situáciu nezľahčila ani tohtoročná zima, ktorá zapríčinila trhanie výkopov. Nečakali sme až také poškodenie ciest. Na ich opravu sa nám podarilo získať finančné prostriedky z európskych fondov,“ povedal starosta.
Obec Močenok bola vlastníkom stovky starších bytov, ktoré odpredala občanom.
K poslednému sčítaniu obyvateľstva v roku 2004 žilo v Močenku 4370 obyvateľov, priemerný vek v obci je len 37 rokov. Keďže obec Močenok mladne, obecné zastupiteľstvo schválilo výstavbu bytovky, v ktorej nájde domov
33 mladých rodín. Obec získala úver zo Štátneho fondu rozvoja bývania. Byty boli dokončené už koncom januára, noví obyvatelia však v nich ešte nebývajú. Čaká sa totiž na kolaudáciu, ktorá môže prebehnúť až po sfunkčnení kanalizácie na danej ulici.
Záujemcov o byty bolo v Močenku veľa, preto vedenie obce chcelo zo Štátneho fondu rozvoja bývania získať ďalší úver, čo sa mu však nepodarilo. „Zastupiteľsvo chce vytvoriť vhodné podmienky pre investora, ktorý je schopný ďalšiu bytovku postaviť z vlastných zdrojov. Schválili sme dve firmy, jedna vybuduje radový dom a druhá dva bytové domy,“ povedalo S. Šimko.
V tomto roku obec realizuje stavbu čakární, výbočisko pre autobusy a modernizáciu centra. V budúcnosti má v pláne vybudovať kruhový objazd na križovatke pri dome kultúry.
Močenok a kultúra
Kultúrne akcie, chod knižnice, vydávanie časopisu Močenok i riadenie Televízie Močenok má na starosti Kultúrne stredisko Močenok pod vedením Gabriely Borzovej. V priestoroch strediska sa okrem kancelárií nachádza aj výstavná sieň, kaplnka a spoločenská miestnosť, kde sa organizujú menšie podujatia. V prízemných priestoroch sídli Pastoračné centrum.
Marec je mesiacom knihy, preto do Močenku pred dvoma týždňami zavítali spisovatelia Ladislav Ťažký, Laco Zrubec a Andrej Červeňák. Na besede sa zúčastnili žiaci základnej školy aj širšia verejnosť. V obci sa často konajú rôzne výstavy. Svoje práce na nich prezentujú najmä miestni amatérski výtvarníci Ján Stacho, Michal Bleho, Vojtech Sraňák, Pavol Gajdošík, Jiřina Gašparíková, Imrich Čiba, Mária Verešová, Hanka Lenčéšová, Lucia Lenická.
Kultúrne podujatie Gorazdov Močenok sa zapísalo do povedomia celého Slovenska, ba i zahraničia. Trinásť ročníkov festivalu duchovných a biblických hier sa koná vždy posledný júlový týždeň.
Tanečná skupina eXjumpers združuje v Močenku mladých ľudí venujúcich sa moderným tanečným kreáciám, predvádzaným v rýchlom diskotékovom tempe a pripomínajúcim športový výkon. Minulý rok tanečníci v Močenku zorganizovali show pod názvom Street Dance Show. Na akcii sa zúčastnili aj šiesti finalisti televíznej show Miliónový tanec.
Už tretí rok organizovalo kultúrne stredisko Dni obce Močenok a „Jarmok na Kríža“, ktorým obnovili tradíciu v obci. Putovný Celonárodný dychový festival pod názvom Dychfest 2004 navštívilo dvanásť dychových kapiel z celého Slovenska, ale i zo zahraničia.
V obci sa nachádzajú významné kultúrne pamiatky, ako kalvária, Kaplnka Božieho hrobu z roku 1852, Kaplnka sv. Kríža z roku 1729, rímskokatolícky Kostol sv. Klementa pápeža z roku 1763, renesenčný kaštieľ - pôvodné letné sídlo biskupa z roku 1767, morový stĺp, Kaplka sv. Urbana, Kláštor Milosrdných sestier sv. Vincenta a iné.
Športuchtiví návštevníci obce si môžu prenajať novopostavenú športovú halu, ktorá bola odovzdaná do užívania v minulom roku, ďalej moderný tenisový kurt v nedávno vybudovanom športovom komplexe Lúčky.
V Močenku sú dve futbalové ihriská, na ktorých trénujú a súťažia futbalové mužstvo ŠK Eldus, hrajúce v III. lige, a FK Poľnohospodár vo IV. lige. Úspešné sú aj prvoligové hádzanárky Junior Močenok či stolní tenisti.