Od januára nadobudla účinnosť novela zákona o slobodnom prístupe k informáciám. Na základe nej sú verejné aj platy vedúcich pracovníkov mestských úradov. Zákonodarcovia tak do novely premietli výrok Európskeho súdu v Štrasburgu, ktorý rozhodol, že právo verejnosti na informácie je nadradené právu na ochranu osobných údajov verejných funkcionárov. V tabuľkách vám prinášame prehľady platov na mestských úradoch v Nitrianskom kraji.
Prednosta Martinka: S platmi sa netajíme
„S platmi sa netajíme,“ hovorí prednosta nitrianskeho mestského úradu Ľubomír Martinka. Dodáva však, že zverejnenie platov môže spôsobiť na úrade rôzne reakcie. „Nepridá to na pokoji pri práci. A očakávam aj nemiestne ataky. Niektorí budú poukazovať, kto aký plat berie, a pritom si neuvedomia funkciu a postavenie ľudí v rámci hierarchie úradu.“ Prednosta si myslí, že postupne by malo dôjsť k organizačnej aj platovej reforme. „Ja by som bol najradšej, keby aj na mestských úradoch boli manažérske platové stupne - aby bol ohodnotený vyšší, stredný a nižší manažment. Zatiaľ sa riadime tabuľkami pre verejnú správu, no tie nie sú záväzné, môžeme mať aj iný spôsob odmeňovania. Ja osobne si myslím, že niekedy nie je dôležité, koľko je človek v praxi, ale to, ako odborne vykonáva svoju činnosť a aký je z nej výstup.“
Na nitrianskom mestskom úrade je 203 zamestnancov, vrátane vodičov a upratovačiek. „Štruktúra úradov je niekedy ťažko porovnateľná, pretože niektoré mestá majú odborné úseky zriadené ako mestské organizácie, niekde sú začlenené priamo v štruktúre úradu,“ upozorňuje prednosta Martinka.
Náklady na hrubé platy volených funkcionárov a vedúcich zamestnancov nitrianskeho mestského úradu boli za mesiac január 813 530 Sk. Primátor dostáva v hrubom 89 700 korún, jeho dvaja zástupcovia po 44 900 Sk. Nad 40-tisíc korún majú potom už len hlavný kontrolór (45-tisíc Sk) a prednosta (42 020 Sk). Prednosta nám prezradil aj jednotlivé položky svojej mzdy: základný plat 15 920 Sk, 15-percentný príplatok za nepodnikanie - 2390 Sk, osobný príplatok 18 520 Sk, príplatok za riadenie 5190. „Mesačne mi to vychádza približne 31-tisíc korún v čistom.“ Prehľad hrubých miezd vedúcich zamestnancov Mesta Nitry za mesiac január vám prinášame v tabuľke.
Primátor Ferdinand Vítek dostal vlani koncoročnú odmenu vo výške dvojnásobku svojho platu. Zahŕňala obdobie posledných dvoch rokov. Schválili mu ju mestskí poslanci. Odmenu vo výške jedného platu dostali aj obaja zástupcovia primátora a hlavný kontrolór.
- mh -
Zlaté Moravce: Bez kontrolóra aj prednostu
Mestský úrad v Zlatých Moravciach má iba päť oddelení, tri z nich nevedú vedúci, ale len ľudia, ktorí boli riadením poverení. Mesto je bez kontrolóra a nemá ani prednostu úradu. Hlavného kontrolóra zvolili poslanci, mal sa ním stať exprimátor Milan Skyva, primátorka s ním ale odmietla uzavrieť pracovnú zmluvu. Mesto nemá ani prednostu - poslednou prednostkou bola Helena Rýchla, z funkcie odišla začiatkom roka, ostala však pracovať na úrade. - th -
Radnice v Levickom okrese
Levice s 36 500 obyvateľmi sú najväčším mestom v Levickom okrese. Na mestskom úrade, ktorý prešiel reorganizačnými zmenami v prvej polovici tohto volebného obdobia, pracuje viac ako sto zamestnancov. Počet obyvateľov sa odráža na počte zamestnancov a aj na výške platov volených predstaviteľov mesta a vedúcich oddelení, ktoré sú v porovnaní s inými mestami vyššie. Zatiaľ čo mesačný plat primátora Levíc dosiahol 69 300 korún v hrubom, v Želiezovciach si jeho kolega na výplatnej páske našiel 57 700 korún a v Tlmačoch 53 480 korún. Podobne je to aj na postoch vedúcich oddelení, ktorých majú na levickej radnici sedem, v Želiezovciach päť a v Tlmačoch ešte o jedného menej. V Leviciach je najlepšie plateným vedúcim oddelenia šéfka finančného oddelenia (31 650 korún), v Želiezovciach je to jej kolegyňa - vedúca ekonomického oddelenia (22 140 korún), a v Tlmačoch vedúci oddelenia investičnej výstavby (20 850 korún). Zákon stanovuje nielen plat primátora a jeho zástupcu, ale aj hlavného kontrolóra. - jn -
Primátorovi znížili plat
Primátorovi Nových Zámkov poslanci znížili plat na rokovaní zastupiteľstva 25. októbra 2005. Ako odznelo v dôvodovej správe, po voľbách v roku 2002 bola spolupráca zastupiteľstva s novým primátorom veľmi dobrá, a preto poslanci v dobrej viere, že peniaze daňových poplatníkov dobre investujú, odsúhlasili dvojnásobné - najvyššie možné - zvýšenie garantovaného platu primátora. V poslednom čase však primátor bez konzultácie so zastupiteľstvom, mestskou radou, komisiami či poslaneckými klubmi prikročil k zmenám v stanovách aj personálnom obsadení v akciovej spoločnosti Novocentrum Nové Zámky, a.s., ktorá okrem iného vlastní licenciu na vysielanie mestskej televízie. „Veľkoryso navýšený plat primátora na dvojnásobok nie je pre mesto dobrou investíciou,“ povedal v rozprave na rokovaní poslanec F. Štefánik. Poslanci znížili plat primátora na minimálnu zákonom stanovenú hranicu, čo je približne 52-tisíc korún. K nim mu raz ročne môžu schváliť odmenu vo výške 50% platu. Zástupca primátora Nových Zámkov Juraj Kisely má len 70-percentný pracovný úväzok, na ktorom sa s primátorom dohodli na jednom z prvých rokovaní mestského zastupiteľstva po minulých komunálnych voľbách. - ma -
Rozdiel im doplatia
Mesačný plat primátora Topoľčian Pavla Segeša je 73 660 korún brutto. Maximálny plat primátora by zo zákona mohol byť až do výšky 152 000 korún. Zástupca primátora Topoľčian mesačne poberá 26 600 korún, hlavný kontrolór má spolu s mesačnou odmenou (15 percent) 40 820 korún. Platy zamestnancov mestského úradu upravuje zákon o odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme. Nie sú viazané na priemernú mzdu v národnom hospodárstve ako u volených funkcionárov. Hrubý plat pozostáva z tarifného platu, 15-percentného zvýšenia, príplatku za riadenie a osobného príplatku. Maximálne možný plat je podmienený odpracovanými rokmi. Po oficiálnom oznámení priemernej mzdy za rok 2005 budú platy volených funkcionárov od januára 2006 spätne prepočítané a rozdiel imdoplatia.