Angličtina znela dva dni v Starom divadle v Nitre. Hovorili ňou herci – žiaci a študenti zo základných a stredných škôl. Prišli z celého Slovenska, aby na Siedmom divadelnom festivale v anglickom jazyku prezentovali, čo sa naučili v škole.
Festival trval dva dni, každý deň sa predstavilo štrnásť predstavení z rôznych škôl. Aktívne vystúpilo asi tristo účinkujúcich. Stupeň ich schopnosti ovládať cudzí jazyk bol rôzny, celkovo však mal festival vysokú úroveň.
Spájajúcim prvkom bola angličtina, ktorú vďaka svojim učiteľom preniesli z klasickej školskej do tvorivejšej divadelnej a hravej podoby. O gramatiku vôbec nešlo, jazyk používali v skutočných, aj keď imaginárnych javiskových situáciách. Tam je potrebné aj improvizovať, i keď v cudzom jazyku. „Videli sme pozoruhodné divadelné predstavenia, vystupujúci sa snažili dostať zo seba maximum, hoci je prehliadka nesúťažná. Prínosom pre školy je najmä možnosť prezentovať výsledky práce žiakov pred publikom. Učitelia, ktorí majú odvahu a ochotu používať netradičné metódy výučby cudzieho jazyka, mohli na festivale získať spätnú väzbu od odborníkov,“ povedala organizátorka Alena Smiešková z Katedry anglistiky a amerikanistiky Filozofickej fakulty UKF v Nitre.
Dramatické techniky nie sú ešte vo výučbe jazykov úplne bežné. Mnohí učitelia hovoria, že sú náročné na čas aj prípravu. Odborníci však oponujú, že dramatické techniky sa dajú zakomponovať aj na úseku piatich minút do každej vyučovacej hodiny. Ich efektivita je vysoká – študenti nemyslia na štruktúru viet ani gramatiku. Jazyk vnímajú podvedome. „Pri takýchto predstaveniach jazyk ustupuje, najdôležitejšia je kreativita a plynulosť vyjadrovania,“ povedala členka poroty Lucia Horňáková. „Mňa príjemne prekvapila napríklad Červená čiapočka, ale aj ďalšie predstavenia boli na výbornej úrovni. Festival je neskutočne užitočný, je miestom, kde sa už obyčajná detská tvorivosť presúva do divadelného útvaru s hodnotnými divadelnými prvkami,“ povedala odborníčka na drámu Kamila Švellová.
Spokojní boli aj diváci. Pre deviataka Milana Mrázeka zo ZŠ Mojmírovce bol festival inšpiráciou do ďalšieho štúdia angličtiny. „Rozumel som takmer všetkému, mnohé predstavenia boli nápadité a vtipné,“ povedal žiak, ktorý chce v budúcnosti študovať angličtinu.
Festival je financovaný Britskou radou a minulý týždeň skončil už jeho siedmy ročník.