Obec leží vo východnej časti Žitavskej pahorkatiny, v doline potoka Drevenica a na jeho sútoku s Čakýnskym potokom. Od roku 1976 sú do Beladíc zlúčené štyri pôvodne samostatné obce – Veľké Chrašťany, Malé Chrašťany, Pustý Chotár a Beladice.
Z tohto dôvodu majú v súčasnosti dve písomné zmienky o vzniku obce. Obec Chrašťany sa po prvýkrát spomína v listine nitrianskeho župana Tomáša z roku 1209, písomná zmienka o Beladiciach sa zachovala z roku 1156. Pustý Chotár je najmladšia časť. K Beladiciam patria aj osady Čakýň, Világoš a Pérov, v ktorej žijú Rómovia.
Centrálnou časťou Beladíc sú Veľké Chrašťany, kde sa nachádza farský kostol, kaštieľ, pošta, obecný úrad, škola, knižnica a väčšina obchodov.
Nezamestnanosť je vysoká
Starostkou obce je od roku 1990 Mária Čásarová. S ňou úzko spolupracuje deväťčlenné obecné zastupiteľstvo: Ján Tokár, Alfréd Boďo, Zdenek Kmeť, Jaroslav Čásar, Tibor Méres, Mária Barniaková, Jozef Hupka, Dušan Borčin a Miroslav Lisy.
V Beladiciach žije 1530 obyvateľov, z toho je 140 Rómov. „V obci je vysoká nezamestnanosť. Máme okolo 700 ľudí v produktívnom veku, z nich je tridsať percent nezamestnaných,“ informuje starostka. „Do aktivačných prác sme zapojili dvadsiatich dlhodobo nezamestnaných občanov v
hmotnej núdzi, polovicu z nich tvoria Rómovia. Pracujú štyri hodiny trikrát do týždňa a podľa potrieb obce.“ Ostatní ľudia si hľadajú zamestnanie v blízkych i vzdialenejších mestách, najmä v Zlatých Moravciach, Nitre a Vrábľoch.
Podnikateľská sféra je v obci rozvinutá, majú tu šesť potravinových obchodov, zmiešaných s rozličným tovarom, obchod s textilom, kaderníctvo a obchod pre chovateľov.
„Najväčším domácim zamestnávateľom je bývalé poľnohospodárske družstvo, v súčasnosti Agroklas, s.r.o. V obci podnikajú v oblasti výroby plastových okien, opráv áut, klampiarskych prácach a autodoprave.“
Ročný rozpočet obce je
17 miliónov 560-tisíc korún, z toho takmer päť miliónov dostanú základná škola a dve materské škôlky. Základná školu navštevuje 136 detí, riaditeľom je Svätopluk Mištík. Pedagogický zbor tvorí trinásť učiteľov a praktikant. „Krajský školský úrad nám pred tromi rokmi vyšiel v ústrety v otázke financovania rómskeho asistenta, ktorý sa osobne stará a doučuje 27 rómskych žiakov,“ hovorí riaditeľ školy. „Čo sa týka vyučovacích podmienok na našej škole, vďaka spolupráci s obecným úradom sme opravili strechu, vymenili zariadenie, dvere a radiátory, vydláždili chodbu a rozšírili riaditeľňu. V budúcnosti chceme získať financie na výstavbu telocvične na školskom pozemku alebo ihrisku. Slúžila by škole, ale aj obci.“
V miestnej časti Beladice sa nachádza zdravotné stredisko. „Budova zdravotníckeho zariadenia je vo vlastníctve obce. Časť priestorov má v prenájme praktický lekár pre dospelých, v ďalších priestoroch ordinuje trikrát do týždňa detský lekár, ktorý je spolu so sestričkou zamestnancom obecného úradu. Detskú ambulanciu zastupujem ja ako štatutár,“ hovorí Mária Čásarová. „Tento systém máme ako jediní na Slovensku. V priebehu marca, najneskôr apríla, chceme otvoriť v tejto budove aj lekáreň,“ dodáva starostka.
Skládku odpadu rekultivujú
„Naším problémom je divoká skládka, ktorá sa nachádza popri ceste spájajúcej Beladice a Čeľadice. Vyvážajú sem odpad aj ľudia z okolia - Vrábeľ, Slepčian, Hosťovej, dokonca aj Nitry. Každý pristihnutý musí zaplatiť pokutu až do výšky päťtisíc korún,“ konštatuje Mária Čásarová. „Naše náklady na odvoz odpadu sú vysoké – viac ako pol milióna korún za rok. Svoju skládku nemáme, odpad vyvážame každý druhý týždeň do Kalnej nad Hronom. Od apríla 2004 máme zmluvu s recyklačným fondom a separujeme sklo, papier a plasty. Obec zabezpečuje aj likvidáciu nebezpečného odpadu a pneumatík.“ V budúcnosti zvažujú zakúpiť drvičku alebo zrealizovať projekt zberného dvora, kde by sa odpad ešte raz vyseparoval.
Obec má všetky inžinierske siete. „Zaviedli sme plyn, vodu a telefónnu sieť s digitálnou ústredňu. Máme v prevádzke čistiareň odpadových vôd, na ktorú je napojených 327 domácností, vrátane podnikateľov. Pre našu obec je postačujúca, ale chceme ju rozšíriť a pripojiť na ňu Kostoľany pod Tribečom, Ladice, Neverice a Jelenec,“ hovorí starostka.
„V minulom roku sme vykonali rekonštrukciu úsporného verejného osvetlenia v častiach Malé Chrašťany a Beladice. V najbližšom období bude rekonštrukcia prevedená v ďalších častiach obce.“
Posedenie pri vatre
Obecný úrad v spolupráci so všetkými miestnymi organizáciami každoročne v júni organizuje stretnutie občanov pri vatre. „Táto akcia je veľmi obľúbená u malých aj veľkých. Žiaci si pripravia kultúrny program, celý deň organizujeme športové akcie a večer si urobíme vatru. Pre deti zapálime malé ohníky, kde si opekajú párky, ktoré pre ne bezplatne zabezpečí obecný úrad a sponzori. Pre dospelých je pripravený guláš a občerstvenie,“ hovorí Mária Čásarová.
Tento rok plánujú akciu spojiť s oslavou 850. výročia prvej písomnej zmienky o obci Beladice
Kultúra v obci
Beladice sa hrdia svojimi známymi rodákmi, medzi ktorých patrí František Tokár, bývalý majster sveta v stolnom tenise, spisovateľ Ján Tužinský a akademická maliarka Terézia Žilíková – Sládeková.
Občania majú k dispozícii dve knižnice, ktoré sú otvorené raz do týždňa. Každá knižnica dostane na rok sumu dvadsaťtisíc korún na nákup novej literatúry.
V obci pracuje viacero spolkov, poľovnícke združenie, spolok záhradkárov, dobrovoľný hasičský zbor, futbalový klub TJ Termo Beladice, zväz invalidov a Červený kríž, ktorého členovia dvakrát do roka darujú bezplatne krv. Držitelia zlatých plakiet sú oslobodení od daní a poplatkov.
Vízie budúcnosti
V časti Veľké Chrašťany je kaštieľ, ktorý dnes patrí obci. „Máme štúdiu za niekoľko sto miliónov na premenu kaštieľa a kultúrneho domu na kultúrne centrum. Pri vypracovaní územného plánu obce bolo potrebné vybaviť vlastníctvo k pozemkom, pretože z areálu družstva chceme zobrať parcelu, ktorá má byť súčasťou projektu,“ informuje starostka.
Ak by sa projekt uskutočnil, oddychové centrum by zabralo takmer dva hektáre. Ráta sa aj s dostavbou k existujúcemu kultúrnemu domu, kde by bola jedáleň a priestor pre spoločenské akcie. Vytvoril by sa aj športový areál s golfovým a squashovým ihriskom, s dvoma tenisovými kurtmi, bazénom, prezliekarňou, bowlingovou dráhou, biliardom, detským ihriskom a parkom. V samotnom kaštieli majú byť spoločenské kluby, reštaurácia pre štyridsať ľudí a ubytovanie s dvadsiatimi lôžkami.
V budúcom roku plánujú rekonštruovať kultúrny dom, opraviť strechu na zdravotnom stredisku, dokončiť opravu šatní na ihrisku, vybudovať obradnú miestnosť na cintoríne v miestnej časti Beladice, ale predovšetkým chcú opraviť miestne komunikácie.