V platbách sa to však neprejavuje – musia platiť aj za odvoz a likvidáciu odpadu, ktorý vôbec nevyrobia. So žiadosťou o riešenie svojej situácie, ktorú adresovali na mestský úrad, neuspeli. Namiesto zníženia sumy im Mesto ponúklo ďalšie smetné nádoby! „Asi začneme umelo vyrábať odpad,“ hovorí ironicky Ružena Šabíková.
Blížia sa k nulovému odpadu
Odpoveď z odboru komunálnych činností mestského úradu vyznieva naozaj kuriózne. Veď rodina nezaplní vďaka separovaniu a recyklovaniu ani jednu 120-litrovú smetnú nádobu týždenne. Načo by jej teda boli dve, respektíve tri ďalšie? „Nemá to logiku,“ konštatujú manželia Šabíkoví. Obaja sú členmi spoločnosti Priatelia Zeme a snažia sa žiť tak, aby čo najmenej zaťažovali životné prostredie.
Pani Ružena nám ukazuje v kuchyni dve smetné nádoby. „Jedna je na biologický odpad, toho býva 30 až 40 percent. Do druhej dávame to, čo sa nedá recyklovať.“ Pod schodmi, vedúcimi do pivnice rodinného domu, je naukladaný papier, vedľa sklo, plasty, plechovky. Na záhrade je vykopaná jama na biologický odpad, ktorý rodina využíva ako hnojivo. „Nevytvoríme viac odpadu ako iná hoci dvojčlenná rodina,“ konštatuje mama siedmich detí.
Vladimír Petrík z finančného odboru mestského úradu uznáva, že sa rodina blíži k „nulovému odpadu“, no na platbách sa to nijako neprejavuje. Podľa všeobecno- záväzného nariadenia totiž všetky fyzické osoby v Nitre platia za odpad paušálne 730 korún ročne. Množstevný zber je zavedený len pre podnikateľov. Šabíkovci tak musia za rok investovať do odvozu a likvidácie odpadu 6570 korún. „Podľa množstva skutočne vyprodukovaného odpadu by to malo byť štyrikrát menej. Už pred dvomi rokmi nám povedali, že sa to bude riešiť. Ale vyriešilo sa to len tak, že medzitým zdraželi poplatky,“ konštatuje Marián Šabík.
V tomto prípade však nejde len o peniaze, ale aj o princíp. „Staršie deti si už ťukajú na hlavu, prečo separujeme a recyklujeme. Aj som si povedala, že s tým na protest skončíme a napíšeme o tom na ministerstvo životného prostredia,“ hovorí pani Ružena. Jej ekologické cítenie jej však takéto riešenie nedovoľuje.
Zľavu nedostali
„Je pravda, že ľudia, ktorí separujú odpad, nie sú nijako zvýhodnení,“ uviedol Vladimír Petrík na nedávnom verejnom zhromaždení. Dodal, že práve deväťčlenná rodina zo Zobora zainteresovaných inšpirovala – pohrávajú sa vraj s myšlienkou skúšobne spustiť v Nitre množstevný zber aj u fyzických osôb. V činžiakoch si však takéto riešenie vyžaduje vstupné náklady do technického zariadenia. „Napríklad v holandskom partnerskom meste je možné otvoriť kontajner pri paneláku len s pomocou čipovej karty, na ktorú sa zaznamená aj údaj o množstve vysypaného odpadu. Tento systém je však oveľa drahší ako náš paušálny,“ povedal na verejnom zhromaždení primátor Ferdinand Vítek.
Poukázal aj na to, že kým sa za smeti neplatilo paušálne – teda podľa počtu osôb v domácnosti – vznikalo veľa čiernych skládok, pretože ľudia chceli ušetriť. Niektorí obyvatelia rodinných domov si dokonca vôbec neobjednali smetné nádoby. Teraz musia za odpad platiť aj oni, ale systém rozhodne nie je spravodlivý a motivačný. Doplatili naň najmä ľudia ako Šabíkovci.
Keďže im všeobecnozáväzné nariadenie neumožňuje platiť za odpad podľa toho, koľko ho reálne vyprodukujú, žiadajú manželia každý rok o zníženie poplatku. „Po tri roky nám bola odpustená približne jedna splátka zo štyroch, čo nepovažujeme za ekvivalentné vzhľadom na našu produkciu smetí. No vlani nám už neodpustili ani korunu.“
O odpustení, respektíve zmiernení poplatku za odpad môže rozhodnúť primátor. Zaujímalo nás, ako vníma situáciu Šabíkovcov. „V prvom rade, pre každého platí zákon rovnako. Keď vyhoviem jednému, príde séria ďalších žiadostí, ktoré sú možno rovnako oprávnené. Ak aj im vyhovieme, urobíme tým sekeru vo výške niekoľkých miliónov korún a všetkým budeme musieť navýšiť poplatok. Pritom si myslím, že súčasný poplatok za odpad nie je tak dramaticky vysoký, keď si ho porovnáte s inými službami.“ Primátor dodal, že aj on separuje a vyprodukuje menej odpadu ako zaň zaplatí. Je však presvedčený o tom, že zavedenie množstevného zberu by vyšlo občanov drahšie ako súčasný paušálny poplatok.
Manželia Šabíkoví konštatujú, že pokiaľ ide o platenie za odpad, Mesto je zásadové: „Platí všeobecnozáväzné nariadenie a bodka. Ale keď sa od nás v zime aj tri týždne nevyvážajú smeti, pretože sa šmýka, to je v poriadku...“
Šabíkovci sa nevzdávajú. Zbierajú podpisy od ľudí a oslovili aj nemenovaného poslanca za mestskú časť Zobor. Ten im dokonca odporučil, aby sa obrátili na televíznu Lampáreň.