ná obec, a to do výšky 5-tisíc korún,“ vyjadril sa Michal Štefánek, hovorca Slovenskej inšpekcie životného prostredia. Podľa jeho slov o udelení pokuty rozhoduje oddelenie životného prostredia príslušného obecného alebo mestského úradu.
Bezpečným a efektívnym spôsobom likvidácie domácej techniky je jej odovzdanie na zbernom dvore alebo v predajni registrovanej v združeniach výrobcov elektrospotrebičov. Združenie sa následne postará o odvoz, likvidáciu a recykláciu nefunkčných spotrebičov. Týmto smerom sa orientuje aj činnosť združenia Envidom, ktoré zabezpečuje informovanosť spotrebiteľov v tejto oblasti. Združenie zverejňuje aj rozpis predajní, v ktorých „odoberajú staré domáce spotrebiče“.
Nájsť v Nitre predajňu s elektrospotrebičmi, ktorá je ochotná prevziať od vás starý spotrebič, však vôbec nie je jednoduché. Upozornila nás na to aj čitateľka Gizela Morávková, ktorá so starou žehličkou a kávovarom neúspešne pochodila niekoľko obchodov. Spotrebiče jej však odmietli zobrať.
Situáciu sme si overovali aj my priamo v nitrianskych elektropredajniach. Dozvedeli sme sa, že vo väčšine z nich vám starý spotrebič bez problémov zoberú len pri kúpe nového. Na otázku, prečo len vtedy, sme od pracovníka istej predajne dostali výstižnú odpoveď: „Predajne nie sú zberňou.“
O probléme vie aj Silvia Moráveková z Envidomu. „Registrovaní predajcovia nie sú zo zákona povinní staré veci od spotrebiteľa prebrať. Dôvodom sú aj ich skladové obmedzenia. Občanov však v reklame informujeme aj o zberných miestach.“
Najistejším spôsobom likvidácie elektroodpadu je jeho odovzdanie na zbernom dvore Nitrianskych komunálnych služieb na Nábreží mládeže 87. Tam sa starých spotrebičov zbavíte zadarmo.