arkoch. „Čo si ja pamätám, zabíjačka na námestí ešte nebola. Som rád, že prišlo toľko ľudí,“ povedal Pavol Jakubčin, vedúci odboru komunálnych činností, ktorý zabíjačku zabezpečoval. Záujem o čerstvé mäso bol veľký, preto Mesto uvažuje, že budúci rok zabezpečí viac ako dve prasatá.
Do fašiangového sprievodu sa zapojili aj najväčšie masky na Slovensku z divadla Maskuzan i „strašidlá“ z Divadla Maska. Do rytmu bubeníkov sa hýbali nielen trpaslíci, zvieratká a ježibaby, ale aj folklórne súbory z okolitých nitrianskych dedín, ktoré zaspievali na ľudovú nôtu. Folklórna skupina z Dražoviec na námestí pochovala basu, čo značí koniec zábavy a veselenia. „Fašiangami na Svätoplukovom námestí sme chceli priblížiť tradície, ktoré sa dostávajú do úzadia. Program prebiehal na malej tribúne, lebo sme chceli vytvoriť komornú atmosféru. Našťastie, prialo i počasie,“ uviedla Mariana Záturová z oddelenia kultúry a športu.
Fašiangy sú obdobím od Troch kráľov do Popolcovej stredy. „V minulosti bolo v tomto období relatívne málo práce, tak si ľudia užívali voľný čas v spoločnosti. Na dedinách sa organizovali fašiangové pochôdzky alebo zábavy, ukončené pochovávaním basy,“ povedala Miroslava Zaujcová z folklórnej skupiny Dražovce. Novodobé fašiangy označila za honosnejšie.