Starostom obce je od septembra 2004 Emil Páleník. S ním úzko spolupracuje obecné zastupiteľstvo v zložení: Július Horný, Jozef Švec, Alojz Malý, Helena Švecová, Vladimír Martinec, Milan Horný, Vojtech Tonkovič, Ján Holý, Beáta Halandová. Hlavným kontrolórom je Peter Kuťka. V obci evidujú približne šesťdesiat nezamestnaných, avšak do aktivačných prác majú možnosť zapojiť iba desať občanov v hmotnej núdzi. „V súčasnosti pracujú dvakrát do týždňa po osem hodín. Problémy s nimi nemáme, aj keď väčšinou sú to ľudia, ktorí sa ťažko začleňujú do spoločnosti,“ konštatuje starosta. „Naši občania sú zamestnaní v Mochovciach, tridsaťpäť ľudí pracuje v obci na poľnohospodárskom družstve, iní dochádzajú za prácou do Zlatých Moraviec, Vrábeľ a mladí skúšajú šťastie aj v zahraničí.“ Starosta s nádejou dodáva, že ich víziou do budúcnosti je vybudovanie priemyselného parku v blízkosti hlavnej cesty, smerujúcej na Banskú Bystricu. „Máme vyčlenený 115-hektárový pozemok na dobrom strategickom mieste v katastri obce. S výstavbou plánujeme začať v roku 2007. Dúfame, že sa nám podarí získať investície z eurofondov. Vznikli by pracovné miesta aj trvalý príjem daní do obecnej pokladnice.“ V obci je slabo rozvinutá podnikateľská sféra – pôsobí tu Poľnohospodárske podielnické družstvo, s.r.o., firmy JKL, H2G a Auto tranz Kršiak, k dispozícii sú dva obchody s potravinami. Poštu, lekáreň a zdravotnícke zariadenie obec nemá, ľudia cestujú do Zlatých Moraviec, vzdialených od Čiernych Kľačian štyri kilometre.
Investície a perspektívy
Ročný rozpočet Čiernych Kľačian je deväť miliónov korún. Z toho po jednom milióne dostali materská a základná škola.
„V minulom roku sme rekonštruovali budovu obecného úradu. Zrealizovali sa úpravy interiéru, izolácia kúrenia, výmena okien, dverí, parkiet a sociálnych zariadení v celkovej sume tristotisíc korún. V obci sme osadili lavičky, zabudovali v parkoch odpadové koše, osvetlili sme kostolnú vežu. Zaviedli sme označovanie hrobov na obecnom cintoríne a digitálne sme ich spracovali. V budúcnosti plánujeme zrušiť časť schátraného starého cintorína, kde sú už len neudržiavané staré hroby, a chceme urobiť prístrešok k domu smútku,“ informuje Emil Páleník.
„V minulom roku sme majetkovo skompletizovali pozemky obce. Taktiež sme zrealizovali rekonštrukciu strechy materskej školy a v základnej škole sme vymenili dlážky. Naša obec patrí do mikroregiónu, v ktorom je združených pätnásť obcí. Pomáha nám to získavať prostriedky z eurofondov, ktoré by sme ako malá obec len ťažko dostali. Minulý rok sme osadili jedenásť dopravných značení na výjazdy z miestnej komunikácie na cestu 3. triedy v hodnote štyridsaťpäťtisíc korún. Máme vymenenú polovicu obecných svietidiel za úsporné. Štyridsať starých svietidiel chceme vymeniť v blízkom čase. Z fondov bolo preinvestovaných do likvidácie skládky jeden a pol milióna korún. V obci zatiaľ chýba kanalizácia, máme už spracovanú dokumentáciu a v roku 2007 plánujeme začať s jej výstavbou. Tento rok chceme opraviť ohradu, chodníky okolo škôlky a začať budovať novú komunikáciu. Plánujeme začať s výstavbou fary, projekt je už hotový. Na výstavbu prispel aj Biskupský úrad v Trnave.“
Stretnutie obcí
s menom Kľačany
Na základe iniciatívy rodáka z Čiernych Kľačian Stanislava Bajaníka, v súčasnosti tajomníka Matice slovenskej so sídlom v Martine, boli v roku 1993 odštartované opakujúce sa stretnutia obcí, ktoré nesú meno Kľačany: pri Hlohovci, Čierne, Hronské, Turčianske, Liptovské, Slovenské, Kapušianske, Fiľakovské, Kľačany pri Zlatne. Obecné stretnutia vyústili do novej tradície, dvojročných stretnutí, ktoré spájajú duchovne i kultúrne.
„V júni 2005 bolo stretnutie Kľačian u nás, záštitu nad týmto podujatím už tradične mal náš Stanislav Bajaník,“ informuje starosta obce. Privítali sme okolo päťsto hostí a zorganizovali sme pre nich kultúrny program i športové akcie. V kultúrnom dome, vo vinohradoch, na ihrisku, na štadióne, všade bolo veľa zábavy, o ktorú sa postarala okrem iných aj dychová hudba Topoľanka z Topoľčian a náš spevácky súbor Širočina. Ľudia si oddýchli, vymenili svoje názory a prezentovali tvorivé ambície každej obce, jej jednotlivcov i umeleckých kultúrnych telies,“ hovorí Emil Páleník.
Na budúci rok plánujú stretnutie Kľačian v Hronských Kľačanoch.
Kultúrny život
Na obecnom úrade je matričný úrad, spoločný pre sedem obcí. Vedie ho Alžbeta Gálová. „Patrí k nám 5000 obyvateľov. Vlani sme mali spolu 24 sobášov. U nás v obci sa narodilo 17 detí. Najstaršou občiankou je 95-ročná Jolana Kostolányiová,“ hovorí Alžbeta Gálová.
Knižnicu vedie Andrea Meňhartová a každý rok dostávajú od obecného úradu na nákup nových titulov 8- až 10-tisíc korún.
V Čiernych Kľačanoch aktívne pracuje dobrovoľný hasičský zbor pod vedením Pavla Nehéza, tajomníčkou je Eva Rajtarová. V zbore pôsobí 50 dobrovoľníkov, družstvo dievčat sa prepracovalo na majstrovstvá Slovenska. Aktívne pracujú Spolok záhradkárov, pod vedením Ľudovíta Páleníka a Jozefa Havettu, a Klub dôchodcov, ktorý vedie Koloman Bednár. V priestoroch obecného úradu našiel miesto aj Klub aerobiku pod vedením Jaroslavy Droppanovej a Heleny Švecovej.
„Už tridsať rokov máme družobné styky s Finticami pri Prešove a každý rok sa striedavo stretáme v priateľskom futbalovom zápase,“ dodáva starosta.