Utorok, 6. jún, 2023 | Meniny má Norbert

Gymnázium Janka Kráľa v Zlatých Moravciach

Gymnázium Janka Kráľa v Zlatých Moravciach funguje už 93. školský rok. Počas svojej existencie do života úspešne pripravilo tisícky absolventov.

Vyučovať sa na ňom začalo v školskom roku 1913/1914 v troch budovách v meste. O pár rokov neskôr sa postavila budova gymnázia tak, ako ju Zlatomoravčania poznajú dodnes. Vzniku novostavby do veľkej miery pomohol fakt, že vtedajší riaditeľ František Skovajsa mal dobré kontakty s prezidentom T. G. Masarykom. Dnes jedno z najstarších gymnázií na Slovensku navštevuje 572 študentov.

Z troch budov do monumentálnej stavby

Návrh na otvorenie gymnázia v Zlatých Moravciach bol po prvý raz mestským zastupiteľstvom podaný 6. mája 1906 na ministerstve školstva v Budapešti, ale gymnázium v tomto roku otvorené nebolo. O päť rokov neskôr sa mestské zastupiteľstvo rozhodlo urýchliť zriadenie gymnázia tým, že venovalo na stavbu budovy pozemok a na výstavbu prispelo finančnou čiastkou tristotisíc korún. Úspech v Budapešti však mala najmä nacionálna motivácia, gymnázium malo zrýchliť proces pomaďarčenia mesta a okolia. K realizácii návrhu prišlo v roku 1913, pričom novozriadené gymnázium bolo maďarské.
Po štátnom prevrate v roku 1918 sa viacerí maďarskí profesori a študenti nedokázali s novou situáciou zmieriť, a tak bolo kvôli ich protištátnym provokáciám gymnázium na dva týždne zatvorené. V marci 1919 však bolo obnovené ako slovenský ústav. Fungovalo pod názvom Československé štátne reálne gymnázium Janka Kráľa. Do Zlatých Moraviec prišli vyučovať viacerí profesori z Čiech a Moravy. Z 334 žiakov bývalého maďarského gymnázia sa dalo do slovenského ústavu zapísať len 99 a gymnáziu hrozilo zatvorenie. Po stabilizácii politických pomerov sa nedôvera k slovenskému ústavu rozplynula a počet žiakov prudko vzrástol. Učebné priestory boli ale nevyhovujúce. Škola bola rozložená na troch miestach: v provizórnych budovách na Šrobárovej ulici (dnes na tomto mieste stojí detský pavilón nemocnice), na Keglevičovej ulici (dnešnej Robotníckej) i v miestnosti Župného domu.
Výstavba novej budovy sa oddialila vojnovými udalosťami. Po príchode prvého slovenského župana Martina Mičuru do Zlatých Moraviec sa stala otázka jej výstavby opäť aktuálnou. Do mesta prišiel v tom čase aj nový správca gymnázia a neskôr jeho riaditeľ František Skovajsa. Táto budova vznikla tiež preto, že riaditeľ Skovajsa mal výborné kontakty s prezidentom Masarykom. So stavbou terajšej monumentálnej budovy sa začalo 1. augusta 1922. Novostavba mala okrem učební aj laboratóriá, kabinety, aulu a telocvičňu. Pravidelné vyučovanie sa v nej začalo v decembri 1924.
V období prvej Československej republiky navštevovalo gymnázium okolo päťsto žiakov, čo je stav takmer zhodný s počtom študentov posledných rokov. Pôvodne bolo štúdium osemročné s povinnou latinčinou. Radikálnejšia zmena vo vyučovaní nastala v roku 1948, keď sa zaviedlo na gymnáziu štvorročné štúdium, čo predstavovalo pôvodné štúdium v štyroch najvyšších triedach, kým prvé štyri triedy prešli na nižšiu strednú školu vytvorenú z bývalej meštianskej školy. Dôsledkom tejto zmeny klesol počet študentov na polovicu. V päťdesiatych rokoch zase naopak počet študentov rástol súbežne s rastom počtu obyvateľov mesta. V budove školy sa tiež umiestnili elokované triedy dvoch stredných škôl z Nitry a Hodonína.

SkryťVypnúť reklamu

Absolventi sú úspešní

pri prijímačkách na univerzity
Dnes má škola 21 tried, dvanásť v osemročnom a deväť vo štvorročnom programe. Osemročné gymnázium je zamerané na ekológiu a cudzie jazyky. Tie sú dominantné a reflektujú potrebu poznania cudzích jazykov v dnešnom svete. Gymnázium Janka Kráľa ponúka štyri cudzie jazyky: anglický, nemecký, francúzsky a ruský.
Študenti štvorročného gymnázia študujú dva roky spoločné predmety, potom sa výberom voliteľných predmetov môžu špecializovať. Škola tak pripravuje svojich študentov na budúce povolanie. „Našou snahou je, aby študenti už v druhom ročníku pri voľbe voliteľných predmetov mali jasnejšiu predstavu o svojom budúcom profesijnom živote. V treťom ročníku si vyberajú tri predmety, vo štvrtom až štyri voliteľné. Keď chce niekto študovať medicínu, zvolí si predmety, ktoré má neskôr aj na prijímačkách. Teda napríklad biológiu, chémiu a fyziku,” hovorí riaditeľ Marián Bátora. Táto stratégia sa ukázala ako úspešná. Za posledné roky škola neklesla pod 90% v počte absolventov prijatých na univerzity. Pred doma rokmi neprijali na vysokú školu len jedného študenta.
Gymnázium žije bohatým spoločenským a kultúrnym životom. Pre svojich študentov pravidelne organizuje besedy, koncerty, krajské a celoštátne kolá olympiád, najčastejšie geografickej, v ktorej aj študenti gymnázia pravidelne dosahujú výrazné úspechy. Študenti majú tiež možnosť navštevovať 23 záujmových krúžkov, medzi nimi napríklad astronomický či výtvarný, ktorý vedie známy fotograf a výtvarník Ivan Meňhart. Škola vydáva školský časopis, hrajú sa divadelné hry, gymnázium si dokonca v súťaži o najkrajšie dievča volilo svoju miss.
Pravidelne na jar pri príležitosti Dňa Zeme vešajú študenti na školský plot plagáty a transparenty s ekologickou tematikou. Pred verejnosťou tak prezentujú svoj pohľad na problémy životného prostredia.
Dlhoročnú tradíciu mal študentský spevácky zbor Schola Cantorum. Pod vedením profesora Podhorného pracoval v počte 60-80 členov od roku 1939. Školu reprezentoval aj na celoslovenských a medzinárodných prehliadkach speváckych zborov. Zanikol v roku 1983.
Gymnázium má v súčasnosti dve družobné školy – v poľskom meste Szydlow a v českom Jindřichovom Hradci, kde vzájomné družobné styky fungujú už od roku 1956. Pripravujú sa aj družby s ďalšími školami – v rakúskom meste Gesendorf a v bavorskom Wohenstraus.

SkryťVypnúť reklamu

Rekonštrukcie

Škola za posledné roky preinvestovala do rôznych rekonštrukcií asi päť miliónov korún. „Museli sme spraviť šikmú strechu na jedálni, pretože pôvodná bola v havarijnom stave a zatekala. V takých podmienkach sme nemohli nechať štyristo stravníkov. Rekonštrukcia nás stála 1,5 milióna korún,” povedal riaditeľ.
Ďalších približne dvestotisíc išlo na rekonštrukciu tenisových kurtov, 750-tisíc na rekonštrukciu sociálnych zariadení. Na gymnáziu sú dva tenisové kurty. Okrem nich sa študenti môžu športovo „vyžiť“ na dvoch ihriskách, bežeckej dráhe, v telocvični a posilňovni. Škola plánuje výstavbu ďalšej telocvične, pretože tá pôvodná už kapacitne nepostačuje. V letných mesiacoch ihrisko využíva široká verejnosť, pravidelne sa v areáli školy organizuje napríklad hokejbalová liga.
Impozantnou miestnosťou s mimoriadnou akustikou je aula školy. Nedávno bola vymaľovaná a vybrúsili sa aj schátrané parkety. Ako prví si vynovenú aulu vyskúšali rodičia na plese. V miestnosti sa konajú aj stužkové slávnosti.

Najčítanejšie na My Nitra

Inzercia - Tlačové správy

  1. HYPONÁJOM, odložte hypotéku a svoj nový byt splácajte už teraz
  2. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku?
  3. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu
  4. Myslite na zdravie močových ciest!
  5. Trápi vás únava alebo bolesti hlavy? Máme pre vás riešenie!
  6. Nový diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
  7. Hlavná cena 25.000 eur. Kráľovská súťaž s pivom Krušovice
  8. Prečo sa oplatí nakupovať na online trhovisku? Poznáme dôvody
  1. Ostré videnie vďaka špeciálnym biometrickým šošovkám
  2. Nový diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
  3. Hlavná cena 25.000 eur. Kráľovská súťaž s pivom Krušovice
  4. Tesco naplno spúšťa svoj Online Club
  5. Po košickom úspechu pobočka aj v Bratislave
  6. Vypočítali sme vaše budúce dôchodky
  7. Prečo sa oplatí nakupovať na online trhovisku? Poznáme dôvody
  8. Lunička potrebuje súrne pomoc, aby mohla rásť.
  1. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu 16 715
  2. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku 11 705
  3. Aká má byť hrúbka izolácie pri rekonštrukcii domu? 9 339
  4. Kúpa investičného bytu je aktuálne výhodnejšia aj vďaka bonusom 8 510
  5. Čierne zlato zeme premenili v Lipanoch na aquaparkové potešenie 7 049
  6. Prečo sa oplatí nakupovať na online trhovisku? Poznáme dôvody 6 549
  7. Zuzana Vačková: Verím, že lásku ešte stretnem 5 912
  8. Dovolenkový raj kúsok za hranicami 5 408

Blogy SME

  1. Anna Miľanová: Foto - hádanky...
  2. Martin Borecky: Peter a Skiathos
  3. Ján Valchár: Ukraine strikes back (nedospelá ofenzíva)
  4. Věra Tepličková: Ako demokrat Eduard podľahol pokušeniu (takmer erotická poviedka pre silné povahy 18+)
  5. Miroslav Lisinovič: Z mojej papierovej dielne: románsky kostolík na Korzike
  6. Zuzana Foltýnová: Mám stres a nemôžem spávať
  7. Jozef Varga: Guns N´ Roses ...
  8. FM Logistic: Kvalitná logistická spoločnosť? Spĺňa týchto 5 kľúčových parametrov.
  1. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 138 904
  2. Miroslav Kocúr: Fico mení hru. Karty má opäť falošné. 15 186
  3. Elena Antalová: Dano...Počul tajomný akord ako Cohen, a jeho srdce už nevládalo zaspievať Aleluja 14 008
  4. Vladimír Bilohuščin: Zápasník Vémola by bol podľa starých pravidiel mŕtvy 10 929
  5. Miroslav Kocúr: Príklad Handzuš 8 553
  6. Ján Šeďo: "Vstupom do EÚ Slovenská republika zanikla", občaňák môžeme zahodiť. 7 712
  7. Ján Šeďo: Čo tak raz valorizáciu dôchodkov urobiť obrátenou lineárnou závislosťou ? 6 988
  8. Lukáš Fedor: Medická nie je pre medikov alebo ako sa štát správa k budúcim lekárom 6 482
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
  3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
  6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Nitra, Galanta a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

Branislav Mezei v rozhovore povedal, čo si myslí o návrate Samuela Bučeka.

Nitra by si zaslúžila ešte jeden titul, vraví Branislav Mezei.


11 h
Ferenc Xavér na fotke z roku 2009.

Ferenc Xavér žil dlhé roky pri Nitre, na bráne mali grófsky erb.


17 h

Tieto inzeráty nájdete aj v tlačenej verzii novín MY v danom týždni.


5. jún
Bývalý futbalový reprezentant Henrich Benčík (vľavo) šéfuje ČFK Nitra spolu s Tiborom Straňákom.

Dostane najväčší klub v Nitre nové meno?


4. jún

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Blogy SME

  1. Anna Miľanová: Foto - hádanky...
  2. Martin Borecky: Peter a Skiathos
  3. Ján Valchár: Ukraine strikes back (nedospelá ofenzíva)
  4. Věra Tepličková: Ako demokrat Eduard podľahol pokušeniu (takmer erotická poviedka pre silné povahy 18+)
  5. Miroslav Lisinovič: Z mojej papierovej dielne: románsky kostolík na Korzike
  6. Zuzana Foltýnová: Mám stres a nemôžem spávať
  7. Jozef Varga: Guns N´ Roses ...
  8. FM Logistic: Kvalitná logistická spoločnosť? Spĺňa týchto 5 kľúčových parametrov.
  1. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 138 904
  2. Miroslav Kocúr: Fico mení hru. Karty má opäť falošné. 15 186
  3. Elena Antalová: Dano...Počul tajomný akord ako Cohen, a jeho srdce už nevládalo zaspievať Aleluja 14 008
  4. Vladimír Bilohuščin: Zápasník Vémola by bol podľa starých pravidiel mŕtvy 10 929
  5. Miroslav Kocúr: Príklad Handzuš 8 553
  6. Ján Šeďo: "Vstupom do EÚ Slovenská republika zanikla", občaňák môžeme zahodiť. 7 712
  7. Ján Šeďo: Čo tak raz valorizáciu dôchodkov urobiť obrátenou lineárnou závislosťou ? 6 988
  8. Lukáš Fedor: Medická nie je pre medikov alebo ako sa štát správa k budúcim lekárom 6 482
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
  3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
  6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu